ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про забезпечення доказів
10 грудня 2015 року м. Київ № 826/26558/15
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Качура І.А., при секретарі судового засідання Панченко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про забезпечення доказів в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до 1. Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного
управління ДФС у м. Києві
2. Міністерства фінансів України
про визнання протиправним та скасування висновку від 10.09.2015 р.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 (довіреність);
від відповідача-1: Рогоза Д.В. (довіреність);
від відповідача-2: не з"явився
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач/ОСОБА_1.) до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління юстиції у м. Києві (надалі - відповідач-1/ДПІ у Печерському р-н ГУ ДФС у м. Києві), Міністерства фінансів України (надалі - відповідач-2) про визнання протиправним та скасування висновку від 10.09.2015 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.12.2015 р. було відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання.
В той же час, разом з позовною заявою позивачем було подано до суду клопотання про забезпечення доказів, в якому останній просить суд:
1. Забезпечити докази у справі шляхом витребування від ДПІ у Печерському р-н ГУ ДФС у м. Києві письмових доказів, а саме: матеріалів додаткової перевірки ОСОБА_1 у відповідності до повторного запиту Міністерства фінансів України від 05.11.2015 р. №31-17010-16-9/34108 на додаткову перевірку достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України «Про очищення влади», включаючи висновок про результати такої додаткової перевірки.
Так, в обґрунтування заявленого клопотання про забезпечення доказів, ОСОБА_1 зазначає, що стосовного неї ДПІ у Печерському р-н ГУ ДФС у м. Києві було проведено перевірку достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України «Про очищення влади» відповідно до повторного запиту Міністерства фінансів України №31-17010-16-9/34108 від 05.11.2015 р. щодо додаткової перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України «Про очищення влади».
При цьому, позивач звертає увагу, що висновків такої перевірки останньому надано не було, внаслідок чого, ОСОБА_1 звернулась до відповідача-1 з відповідним клопотанням про надання можливості ознайомитись з висновками проведеної перевірки, однак у задоволенні вищезазначеного клопотання ДПІ у Печерському р-н ГУ ДФС у м. Києві було відмовлено.
Так, відповідно до ч.14 ст.5 Закону України «Про очищення влади» керівник органу, передбачений ч.4 цієї статті, на підставі висновку про результати перевірки, яким встановлено недостовірність відомостей, визначених п.1 та/або п.2 ч.5 цієї статті, не пізніше ніж на третій день з дня отримання такого висновку, керуючись положеннями ч.3 або ч.4 ст.1 цього Закону, звільняє таку особу із займаної посади або не пізніше ніж на третій день з дня його отримання надсилає такий висновок керівнику органу (органу), до повноважень якого належить звільнення та ініціювання звільнення з посади особи, стосовно якої було здійснено перевірку, для її звільнення з посади у встановленому законом порядку не пізніше ніж на десятий день з дня отримання висновку.
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, позивач вважає, що за час розгляду даної адміністративної справи, Міністерство фінансів України на підставі висновків проведеної ДПІ у Печерському р-н ГУ ДФС у м. Києві додаткової перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України «Про очищення влади», що є предметом оскарження в даній адміністративній справі, може в триденний строк звільнити ОСОБА_1 із займаної посади, що погіршить становище позивача, внаслідок чого, останній вважає, що надання потрібних доказів стане згодом неможливим або ускладненим.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.12.2015 р. заяву позивача щодо забезпечення доказів в адміністративній справі №826/26558/15 було призначено до судового розгляду.
Так, в судовому засіданні 10.12.2015 р. судом було поставлено на обговорення заявлене позивачем клопотання про забезпечення доказів.
В судове засідання з'явився представник позивача, який заявлене клопотання про забезпечення доказів підтримав у повному обсязі, просив суд його задовольни.
Водночас, представник відповідача-1, який також з'явився в судове засідання, у вирішення питання щодо забезпечення доказів поклався на розсуд суд.
Розглянувши заявлене клопотання про забезпечення доказів та додані до нього документи, заслухавши в судовому засіданні пояснення та обґрунтування сторін, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч.1 ст.73 КАС України, особи, які беруть участь у справі та обґрунтовано вважають, що надання потрібних доказів стане згодом неможливим або ускладненим, мають право просити суд забезпечити ці докази.
Частиною 1 ст.75 КАС України встановлено, що у заяві про забезпечення доказів повинні бути зазначені докази, які необхідно забезпечити; обставини, що можуть бути підтверджені цими доказами; обставини, які свідчать про те, що надання потрібних доказів може стати неможливим або ускладненим, а також справа, для якої потрібні ці докази, або з якою метою потрібно їх забезпечити.
Зважаючи на доводи позивача та вищевказані положення КАС України, суд вважає за необхідне клопотання позивача про забезпечення доказів задовольнити, витребувати у ДПІ у Печерському р-н ГУ ДФС у м. Києві матеріали додаткової перевірки ОСОБА_1 у відповідності до повторного запиту Міністерства фінансів України №31-17010-16-9/34108 від 05.11.2015 р. щодо проведення додаткової перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України «Про очищення влади», включаючи висновок про результати такої додаткової перевірки.
Відповідно до ч.6 ст.75 КАС України, суд постановляє ухвалу про забезпеченні доказів. В ухвалі про забезпечення доказів визначаються порядок і спосіб її виконання.
Керуючись ст.ст.73, 75, 158, 160, 165 КАС України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів в адміністративній справі №826/26558/15 задовольнити.
2. Витребувати від Державної податкової інспекції Печерського району Головного управління ДФС України у м. Києві матеріали додаткової перевірки ОСОБА_1 відповідно до повторного запиту Міністерства фінансів України №31-17010-16-9/34108 від 05.11.2015 р. щодо проведення додаткової перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України «Про очищення влади», включаючи висновок про результати такої додаткової перевірки.
3. Встановити строк для виконання ухвали суду до 19 січня 2016 р. (включно).
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому в ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до апеляційного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 КАС України.
Оскарження ухвали відповідно до п.5 ст.75 КАС України не зупиняє її виконання і не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя І.А. Качур