08 грудня 2015 рокусправа № 804/8028/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Шелеповій Ю.О.
за участю представників:
позивача: - ОСОБА_1 дов від 30.12.2014
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТАЛ»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року
у справі № 804/8028/15
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТАЛ»
до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕТАЛ» звернулось до Дніпропетровського суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного Управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.06.2015 № НОМЕР_1 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість розмірі 993057 грн. та застосування штрафної санкції у розмірі 248264,25грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Законом України №71-VІІІ від 28.12.2014 продовжено до 1 січня 2017 року дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання відходів та брухту чорних та кольорових металів. Постанова Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 15, як нормативно правовий акт, існувала (офіційно не припиняла своєї дії та не втрачала чинності) в частині визначення Переліку відходів та брухту чорних та кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, звільняються від обкладення податком на додану вартість. Отже з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 15 і до 01.01.2017 операції з поставки брухту та відходів чорних та кольорових металів, вказаних у цій постанові звільняються від сплати ПДВ. Відповідачем зроблений помилковий висновок про безпідставне не нарахування позивачем ПДВ по операціях з поставки брухту та відходів чорних та кольорових металів у період з 01.01.2015 по 30.03.2015.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2015 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції мотивовано правомірністю висновків відповідача, що підприємство під час продажу брухту металу у період з 01.01.2015 по 31.03.2015 не мав права застосовувати нульову ставку ПДВ до таких операцій, у зв'язку із відсутністю затвердженого переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільнялися від оподаткування податком на додану вартість.
При цьому суд першої інстанції виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів Міністрів України від 12.01.2011 №15 було затверджено переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільнялися від обкладання податком на додану вартість.
Станом на 01.01.2015 відповідного нормативно-правового акта Уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію постанови Кабінету Міністрів України № 15, прийнято не було.
Оскільки відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 15 від 12.01.2011 (зокрема, цифри і слово « 1 січня 2015» замінено цифрами і словом « 1 січня 2017») внесені лише постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 136, яка набрала законної сили 31.03.2015, з 01.01.2015 були відсутні діючі переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 Розділу XX Податкового кодексу України.
Як зазначив суд першої інстанції, хоча положення абзацу 1 п. 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України і містять посилання щодо звільнення тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД, але застосування вище зазначеного положення унеможливлюється без відповідної постанови Кабінету Міністрів України, яка затверджує перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, звільняються від обкладання податком на додану вартість.
Отже, за висновками суду першої інстанції відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, в період з 01.01.2015 по 31.03.2015, за умови наявності норми Кодексу, що регулює питання звільнення від оподаткування операцій з постачання зазначених товарів в той самий період, не дає підстав вважати вказані операції такими, що не підлягають оподаткуванню.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги. Відповідач зазначає, що судом не досліджено всі обставини справи, що призвело до не вірного вирішення справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання відповідач повідомлений судом належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, внаслідок наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, ТОВ «МЕТАЛ» укладено ряд договорів з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, а саме: з ПАТ «Дніпроважмаш» від 12.12.2013 №61/9, з ТОВ «Завод Дніпросплав» від 16.01.2015 №4, з ТОВ «Дефа» від 07.01.2013 №07/01, з ТОВ «Сталь-Трейдінг» від 11.07.2014 №1107-ВМ, з ПАТ «Керамет» від 01.01.2014 №КМУ-14/36, з ПАТ «Інтерпайп Дніпропетровський Втормет» від 01.04.2014 №277, з ТОВ НВП «Алмет» від 08.08.2014 №08/08/14-1, з ПАТ «Гайворонський тепловозоремонтний завод» від 05.04.2011 №05-04 О/М, з ТОВ «Мегатекс» від 08.01.2013 №11/з/тип/сн та від 28.01.2015 №149/тип/сн, з ТОВ «Метресурс» від 19.05.2014 №34, з ФОП ОСОБА_2 від 02.10.2014 №13 та від 05.01.2015 №2.
На виконання умов даних договорів позивач у період з 01.01.2015 по 31.03.2015 реалізував брухт чорних металів на загальну суму 4965282 грн. без ПДВ., у тому числі у січні 2015 року - 1425162 грн., у лютому 2015 року - 2383393 грн., у березні 2015 року - 1156727 грн.22 червня 2015 року,
Відповідачем - ДПІ у Жовтневому районі проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «МЕТАЛ» з питання дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість за період з 01.01.2015 по 31.03.2015, за результатами якої складений акт від 04.06.2015 №1706/22-05/24446930.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «МЕТАЛ» п. 44.1 ст. 44, ст. 185, п.186.1, ст.186, п.187.1 ст.187, ст.188, п.192.1 ст. 192, п.п.200.1, 200.2 ст.200, п.п. 201.1, 201.10, 201.14, 201.15 ст. 201 Податкового Кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість за період з 01.01.2015 по 31.03.2015 на суму 993 057 грн. у тому числі по періодах:
- в декларації з ПДВ за січень 2015 року занижено суму податкових зобов'язань на 285032,00 грн., в результаті чого занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту та суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на суму 285032,00 грн.;
- в декларації з ПДВ за березень 2015 року занижено суму податкових зобов'язань на 708025,00 грн., в результаті чого занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту та суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на суму 708025,00 грн.
До такого висновку відповідача дійшов з огляду на те, що у періоді, який перевірявся, встановлений факт оподаткування за нульовою ставкою операцій з постачання металобрухту на підставі п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України. Проте, у цей час був відсутній затверджений перелік відходів та брухту металів, які звільняються від оподаткування ПДВ. Операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися (ються) суб'єктами господарювання з 01.01.2015 і до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
На підставі акту перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 22.06.2015 №0002572205, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 993057 грн. - основний платіж, застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 248264,25 грн.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд не погоджується з судом першої інстанції про правильність висновків податкового органу.
Спірним в межах даної справи є застосування норм законодавства в частині порядку застосування податкової пільги щодо оподаткування операцій з постачання металобрухту.
Пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України до 01.01.2015 передбачалось, що тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00). Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 затверджено Перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків» № 71 - VIІІ від 28.12.2014 внесено зміни до абзацу 1 пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, а саме: цифри та слова « 1 січня 2015 року» замінено на цифри та слова « 1 січня 2017 року».
Отже, вказана норма з 01.01.2015 викладена у наступній редакції: «Тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 136 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість», а саме: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово “1 січня 2015” замінено цифрами і словом “1 січня 2017”; у назві додатків 1 і 2 до постанови цифри і слово “1 січня 2015” замінено цифрами і словом “1 січня 2017”.
Таким чином дію Постанови Кабінету Міністрів України № 15 від 12.01.2011 продовжено до 01 січня 2017 року.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що змінами до Податкового Кодексу України законодавець відтермінував строк закінчення дії вказаної податкової пільги та Постанови Кабінету Міністрів України №15 від 12.01.2011 без змін її змісту.
Законом України № 71 - VIІІ від 28.12.2014 строк дії пільги продовжено, зокрема, на 2015 рік, а прийняття 25.03.2015 Кабінетом Міністрів України постанови № 136, не може вказувати на те, що в період з 01.01.2015 по 31.03.2015 податкова пільга не повинна застосовуватись.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що з 01.01.2015 операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, перелік яких визначено постановою Кабінетом Міністрів України від 12.01.2011 № 15, у тому числі з їх імпорту, оподатковуються не в загальному порядку з нарахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 відсотків, а в пільговому порядку за ставкою 0 відсотків відповідно до положень пункту 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
З огляду на положення постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №136, є помилковим, таким, що не відповідає її змісту, доводи суду першої інстанції, що означена постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 136 не вносить змін до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №15, а затверджує новий перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операцій з постачання яких, зокрема операції з імпорту, та встановлює новий термін, а саме: до 1 січня 2017 року, звільнення від обкладання податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.
Відповідно, є помилковим твердження суду першої інстанції про відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, в період з 01.01.2015 по 31.03.2015.
Виходячи з вищенаведеного, висновки відповідача, викладені акті перевірки від 04.06.2015 про заниження позивачем грошового зобов'язання з податку на додану вартість, є такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, внаслідок чого податкове повідомлення рішення від 22.06.2015 №0002572205 є протиправним, підлягає скасуванню.
Неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм права, що призвело до неправильного вирішення спору, відповідно до ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТАЛ» задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року у справі № 804/8028/15 скасувати, прийняти нову постанову.
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.06.2015 № НОМЕР_1.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко