Ухвала від 22.12.2015 по справі 820/6091/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2015 р.Справа № 820/6091/15

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Калиновського В.А.

за участю секретарів судового засідання Тітової А.В., Ружинської К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Аваль" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2015р. по справі № 820/6091/15

за позовом Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Аваль"

до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області ОСОБА_2 , Харківського міського управління юстиції в особі Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Строма"

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "ОСОБА_1 Аваль", звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_2, Харківського міського управління юстиції в особі Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Строма", та просив визнати неправомірними дії Державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Харківській області ОСОБА_2 щодо здійснення державної реєстрації погашення запису про іпотеку №6965431; зобов'язати Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Харківській області в особі будь-кого з державних реєстраторів відділу, здійснити державну реєстрацію поновлення запису про іпотеку АТ "ОСОБА_1 Аваль" щодо нерухомого майна: нежитлові будівлі літ. "Л-2", загальною площею 118,5 кв.м., літ "Є-1", загальною площею 2449,8 кв.м., що знаходяться за адресою: м.Харків, пров. Сімферопольський, буд. 6, яка виникла на підставі договору наступної іпотеки №010-1/07/1-1120/1-07 від 09.11.2007 року, зареєстрованого у реєстрі за номером 4669 та посвідченого приватним нотаріусом ХМНО ОСОБА_3

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2015р. по справі №820/6091/15 в задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2015р. по справі №820/6091/15 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача та представників сторін колегія суддів встановила, що 09.11.2007 року між Відкритим акціонерним товариством "ОСОБА_1 Аваль" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія Строма" (позичальник) укладено кредитний договір №010-1/07/1-1120-07, відповідно до якого позичальнику надано кредит у сумі 4500000,00 грн.

У забезпечення виконання укладеного договору між сторонами укладено договір іпотеки №010-1/07/1-1120/1-07 від 09.11.2007 року, згідно якого в іпотеку позивача передано нерухоме майно, а саме: житлові будівлі літ. "Л-2", загальною площею 118,5 кв.м, літ. "Є-1", загальною площею 2449,8 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Харків, пров. Сімферопольський, б. 6, що належать на праві власності ТОВ "Компанія "Строма".

До реєстру іпотек згідно порядком, що діяв на момент вчинення реєстраційної дії, 16.11.2007 року, державним реєстратором внесено реєстраційний номер обтяження іпотекою.

Публічним акціонерним товариством "ОСОБА_1 Аваль" направлено до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції лист від 09.09.2014 №С 15-171-1-7/324 за підписом начальника Базового відділення ОСОБА_4

Відповідно до вказаного листа Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Строма" виконані грошові зобов'язання перед Публічним акціонерним товариством "ОСОБА_1 банк Аваль" за кредитним договором №010-1/07/1- 1120-07 від 09.11.2007, у зв'язку з чим зазначена посадова особа банку просить вилучити запис Державного реєстру іпотек щодо нерухомого майна - нежитлової будівлі літ. “Л-2”, загальною площею 118, 5 кв.м. та літ. "3-1" загальною площею 2249, 8 кв.м., що знаходяться за адресою місто Харків, провулок Симферопольський, будинок 6.

З вказаного листа банку вбачається, що Договір іпотеки між Публічним акціонерним товариством "ОСОБА_1 банк Аваль" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Строма" від 09.11.2007, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 - припинено.

З листа Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 банк Аваль" від 09.09.2014 №С 15-171-1-7/324, також вбачається, що ОСОБА_6 уповноважено подати зазначений лист до реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.

На підставі листа від 09.09.2014 №С 15-171-1-7/324 за підписом начальника Базового відділення ОСОБА_4 акціонерного товариства «ОСОБА_1 Аваль» відповідачем було здійснено перенесення запису про обтяження іпотекою позивача до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер запису 6965431 - 11.09.204року о 15:08:54 запис про іпотеку було погашено.

Позивач вважає, що такі дії відповідача про внесення запису до Реєстру про погашення іпотеки є неправомірним, а рішення про припинення державної реєстрації обтяження нерухомого майна є незаконним, оскільки лист від 09.09.2014 №С 15-171-1-7/324 не заповнювався посадовими особами, що мають право на підписання таких документів, а також відповідачем не дотриманий Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджених Постановою КМУ від 17.10.2013р. №868.

Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Порядок проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 року, Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1141, Порядком використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затверджений наказом Міністерства юстиції України №1844/5 від 14.12.2012 року та іншими нормативно-правовими актами України.

Процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури, визначає Порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, затверджений наказом Міністерства юстиції України №3502/5 від 12.12.2011.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень" від 11.02.2010 року, встановлено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 01.01.2013 року.

Державній реєстрації, відповідно до ч. 4 ст. 15 "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав, відповідно до ч. 7 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.

Державна реєстрація обтяжень речових прав проводиться незалежно від місця розташування об'єкта нерухомого майна.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав, відповідно до абзацу другого ч. 2 ст. 15 Закону, визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до абзацу першого п. 13 Порядку, заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату адміністративного збору.

Отже в процедурі державної реєстрації речових прав самостійно формує, передбачений Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень пакет документів, складає та подає до органу державної реєстрації за місцем розташування такого майна заяву, встановленої форми.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", державна реєстрація прав та їх обтяжень, проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8і) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

При розгляді заяви і документів, що додаються до неї, відповідно до п. 15 Порядку, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, відповідно до п. 20 Порядку, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.

Отже державна реєстрація прав здійснюється за умови подання заявником державному реєстратору прав документів посвідчують факти виникнення, припинення, переходу речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, та їх відповідності чинного законодавству України.

Державний реєстратор, відповідно до 4 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про іпотеку", іпотека припиняється у разі: припинення основного зобов'язання або закінчення строку дії іпотечного договору; реалізації предмета іпотеки відповідно до цього Закону; набуття іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки; визнання іпотечного договору недійсним; знищення (втрати) переданої в іпотеку будівлі (споруди), якщо іпотекодавець не відновив її. Якщо предметом іпотечного договору є земельна ділянка і розташована на ній будівля (споруда), в разі знищення (втрати) будівлі (споруди) іпотека земельної ділянки не припиняється; з інших підстав, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про іпотеку", відомості про припинення іпотеки підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 63 Порядку, під час проведення державної реєстрації іпотеки заінтересованою особою є іпотекодержатель.

У разі проведення державної реєстрації припинення іпотеки заінтересованою особою також є особа, якою припинена іпотека, особа, в інтересах якої припинено іпотеку, та у випадку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", - державний виконавець.

Тобто заінтересованою особою, тобто заявником у вказаній процедурі державної реєстрації, може бути особа, в інтересах якої припинено відповідне обтяження, в даному випадку - Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Строма".

Слід зазначити, що на державного реєстратора покладено обов'язок перевірки правосуб'єктності заявника в процедурі державної реєстрації припинення обтяження.

Як свідчать матеріали справи до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень встановленої форми заявником подано документи, що визначають правосуб'єктність Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Строма".

До заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень встановленої форми заявником подано документи, що визначають правосуб'єктність Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Строма"

Не може бути прийнято до уваги посилання позивача на те, що заява про державну реєстрацію від імені Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 банк Аваль" не заповнювалося, посадовими особами, що мають право на її підписання не підписувалося, оскільки таку заяву може бути подано особою в інтересах якої припинено іпотеку.

Під час здійснення державної реєстрації припинення іпотеки до відповідача подано лист від 09.09.2014 року, який підписано начальником Базового відділення ОСОБА_4 та скріплено печаткою банку, відповідно до якого реєстраційну службу повідомлено про припинення договору іпотеки, укладеного між Публічним акціонерного товариства "ОСОБА_1 банк Аваль" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Строма".

Той факт, що ОСОБА_4 дійсно є працівником Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 банк Аваль", позивачем не спростовується. Проте, доказів встановлення протиправності дій зазначеної особи при складанні та підписанні цього листа та притягнення її до відповідної відповідальності позивачем не надано.

Не може бути визнано обґрунтованим посилання позивача на те, що лист від 09.09.2014 року підписано не уповноваженою особою, а тому він не може бути прийнятий державним реєстратором.

В даному випадку заяву про державну реєстрацію погашення запису про іпотеку подано відповідно до діючого законодавства заінтересованою особою (ТОВ "Компанія "Строма").

Обов'язок на перевірку повноважень особи, яка підписала лист, що став підставою для звернення з заявою про державну реєстрацію погашення запису про іпотеку, у державного реєстратора відсутній.

Крім цього колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Посилаючись на те, що відповідач повинен був пересвідчитися у повноваженнях особи, яка підписала лист від 09.09.2014 №С 15-171-1-7/32, позивач не надав доказів того, якою саме нормою це передбачено, або попередження з його боку відповідача про перелік осіб, які мають право на вчинення таких дій.

Слід зазначити, що незважаючи на оскарження дій відповідача лист від 09.09.2014 №С 15-171-1-7/32 позивачем так і не був відкликаний як такий, що підписаний не уповноваженою особою.

Таким чином з боку відповідачів відсутні порушення діючого законодавства під час здійснення державної реєстрації , а тому підстави для задоволення позову та апеляційної скарги відсутні.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Аваль" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2015р. по справі № 820/6091/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_7

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_8 ОСОБА_9

Повний текст ухвали виготовлений 24.12.2015 р.