Харківський апеляційний адміністративний суд
23 грудня 2015 р.Справа № 816/4451/15
Головуючий 1 інстанції: Бойко С.С.
Доповідач: Водолажська Н.С.
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Водолажська Н.С.,
Суддя Калиновський В.А., Суддя Філатов Ю.М.
при секретарі Тітовій А.В.
за участю:
позивача ? ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.2015р. по справі № 816/4451/15
за позовом ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Державної фіскальної служби України у Полтавській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому після уточнення позовних вимог просив скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Полтаві Головного управління Державної фіскальної служби України у Полтавській області № 91-17 від 25.06.15 р. про визначення податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» у розмірі 16666,67 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.15 р. по справі № 816/4451/15 у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.15 р. по справі № 816/4451/15 та прийняти нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідач письмові заперечення на апеляційну скаргу не подав.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та пояснення позивача в судовому засіданні, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у м. Полтаві сформовано податкове повідомлення-рішення № 91-17 від 25.06.15 р., яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання за платежем: «Транспортний податок з фізичних осіб, 18011000» в розмірі 16666,67 грн.
Не погодившись з прийнятим контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведена правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення № 91-17 від 25.06.15 р., яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем: «Транспортний податок з фізичних осіб, 18011000» в розмірі 16666,67 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є власником легкового автомобіля Mitsubishi Pajero, 2012 року випуску, з об'ємом двигуна 3200 см3 (а.с. 31).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.14 р. внесені зміни до ст. 267 ПК України, що набули чинності з 01.01.15 р. Відповідно до вимог п. 267.1.1 ст. 267 ПК України (з урахуванням змін) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно п. 267.2.1 цієї статті є об'єктами оподаткування. За приписами п. п. 267.2 - 267.5 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно п. 267.2.1 цієї статті. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно п. 267.2.1 цієї статті. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
На підставі наведених вище норм судом першої інстанції зроблений висновок, що автомобіль позивача є об'єктом оподаткування транспортним податком.
Відповідно копії витягу з НАІС ДДАІ право власності на зазначений вище автомобіль у позивача виникло з 20.05.15 р. (а.с. 31), на підставі чого судом першої інстанції був зроблений висновок, що відповідач правомірно нарахував гр. ОСОБА_2 податкове зобов'язання зі сплати транспортного податку за 2015 р. в розмірі 16666,67 грн. (25000,00 грн./12 місяців х 8 місяців).
Колегія суддів зазначає, що відповідно п. 267.6.1, п. 267.6.2 ст. 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Згідно п. 267.6.3 ст. 267 ПК України органи внутрішніх справ зобов'язані до 01.04.15 р. подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку. З 01.04.15 р. органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця, подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
В п. 267.6.2 ст. 267 ПК України встановлено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Відповідно до вимог п. 267.8.1 наведеної норми фізичні особи сплачують податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
В ході розгляду справи в суді першої інстанції було встановлено та позивачем не спростовано, що ОСОБА_1 з 20.05.15 р. є власником легкового автомобіля Mitsubishi Pajero, 2012 р. випуску, з об'ємом двигуна 3200 см3.
Відповідно п. 267.6.6, п. 267.6.2 ст. 267 ПК України за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповідачем правомірно прийняте податкове повідомлення-рішення № 91-17 від 25.06.15 р., яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 16666,67 грн. за період з 20.05.15 р. по 31.12.15 р.
Також колегія суддів вважає за доцільне зауважити, що перехідними положеннями Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від 28.12.14 р., яким внесені зміни до ПК України щодо порядку справляння транспортного податку, визначені особливості прийняття органами місцевого самоврядування рішення про встановлення місцевих податків, зокрема транспортного податку, на 2015 р. В п. 4 Прикінцевих положень зазначеного Закону, окрім іншого, рекомендовано органам місцевого самоврядування у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 р. податку на майно (в частині транспортного податку). Установлено, що в 2015 р. до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 р. не застосовуються вимоги, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарювання».
Рішенням позачергової 48 сесії VI скликання Полтавської міської ради від 30.01.15 р. встановлено у 2015 р. податок на майно, до складу якого, окрім іншого, входить транспортний податок, затверджено Положення про податок на майно (зокрема, в частині сплати у 2015 р. транспортного податку) (а.с. 32-33).
Наведені обставини свідчать про те, що спірне податкове повідомлення-рішення ґрунтується на вимогах ПК України, який в силу положень ст. 1, регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги його не спростовують.
Зважаючи на те, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.15 р. по справі № 816/4451/15 прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.15 р. по справі № 816/4451/15 - залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.15 р. по справі № 816/4451/15 за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Державної фіскальної служби України у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3
Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 24.12.2015 року.