Справа: № 826/13400/15 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А. Б. Суддя-доповідач: Беспалов О.О.
Іменем України
24 грудня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Беспалова О. О.
суддів: Грибан І. О., Губської О. А.
за участю секретаря: Дзекан В. В.
представників позивача Волошина І. В., Коломійця В. А., Ореховського М. Л., представника відповідача Степанушко О. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації "Рада юристів України" до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною, -
ВГО "Рада юристів України" звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльності Державної служби геології та надр України, яка полягає у незатвердженні складу громадської ради при Державній службі геології та надр України у кількісному і персональному складі 24 особи, на підставі протоколу від 23.01.2015 року установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Державній службі геології та надр України.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2015 року позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги залишити без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, наказом Держгеонадр України від 05.12.2014 року № 391 "Щодо формування нового складу громадської ради при Держгеонадрах України" було затверджено склад ініціативної робочої групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Державній службі геології та надр України.
23.12.2014 р. на офіційній веб-сторінці Державної служби геології та надр України було розміщено оголошення про початок роботи із формування нового складу громадської ради при Держгеонадрах України.
23 січня 2015 року в приміщенні Державної служби геології та надр України відбулися установчі збори для формування нового складу громадської ради при Державній службі геології та надр України, що підтверджується протоколом засідання установчих зборів з обрання нового складу громадської ради при Державній службі геології та надр України № 1 (а. с. 10 - 15).
28.01.2015 р. перелік персонального складу громадської ради разом з протоколом від 23.01.2015 р. було подано т. в. о. голови відповідача Бояркіну М. О. для затвердження.
Листом від 06.02.2015 р. № 1124/13/В-15 відповідач повідомив секретаря установчих зборів Коломійця В. А. про перелік виявлених недоліків під час проведення установчих зборів та при оформленні протоколу від 23.01.2015 р. (а. с. 219- 221).
09.02.2015 р. відповідач прийняв наказ № 13 "Щодо повторного проведення установчих зборів з формування громадської ради при Держгеонадра України".
За результатами оскарження зазначеного наказу в судовому порядку постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року у справі № 826/3155/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015 р., наказ № 13 від 09.02.2015 р. скасовано.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 391, Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики" від 03 листопада 2010 р. № 996 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) припинено повноваження громадських рад при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністраціях, утворених до 22 лютого 2014 року.
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним, районним у мм. Києві та Севастополі державним адміністраціям постановлено вжити заходів до формування нового складу громадських рад відповідно до Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого цією постановою.
У відповідності до Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 р. № 996, громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики.
Згідно ч. 7 Типового положення склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за кандидатури, які добровільно заявили про бажання брати участь у роботі громадської ради та внесені інститутами громадянського суспільства.
Відповідно до ч. 9 Типового положення орган затверджує склад громадської ради на підставі протоколу установчих зборів.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення позивача до суду з адміністративним позовом відповідачем не вчинено жодних дій щодо затвердження складу громадської ради.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
У відповідності до пунктів 191, 192 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою КМ України від 30 листопада 2011 р. № 1242, типові строки виконання документів установлюються законодавством. Строки виконання основних документів наводяться у додатку 15.
Індивідуальні строки встановлюються керівництвом установи (структурного підрозділу). Кінцевий строк виконання зазначається у тексті документа або резолюції.
Документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів з моменту реєстрації документа в установі, до якої надійшов документ.
В свою чергу, факт отримання відповідачем переліку персонального складу громадської ради 28.01.2015 р. сторонами по справі не заперечується.
Між тим, з листа відповідача від 06.02.2015 р. вбачається перелік зауважень до оформлення протоколу від 23.01.2015 р. та не вбачається рішення про затвердження або відмову у затвердженні складу громадської ради.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, відповідач документального підтвердження визначення ним більш пізнього терміну ніж 30 днів для розгляду та затвердження складу ради до судів першої та апеляційної інстанції не надав.
Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, про можливість обрання до складу ради лише представників інститутів громадянського суспільства, які провадять свою діяльність у сфері, що пов'язана з діяльністю відповідного органу, та в статуті (положенні) яких визначені відповідні цілі і завдання діяльності, до уваги колегією суддів не приймаються, позаяк, така вимога внесена до Типового положення 12.05.2015 р. у зв'язку з набранням чинності постановою КМ України № 234 від 08.04.2015 р., тобто пізніше обрання складу громадської ради.
Таким чином, бездіяльність відповідача щодо незатвердження складу ради правомірно визначена судом першої інстанції як протиправна.
Доводи апеляційної скарги не спростовують позиції суду першої інстанції та апеляційним судом відхиляються.
Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації "Рада юристів України" до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя О. О. Беспалов
Суддя І. О. Грибан
Суддя О. А. Губська
(Повний текст ухвали виготовлено 24.12.2015 р.)
.
Головуючий суддя Беспалов О.О.
Судді: Грибан І.О.
Губська О.А.