Постанова від 22.12.2015 по справі 826/4022/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/4022/15 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бужак Н.П.

Суддів: Костюк Л.О., Твердохліб В.А.

За участю секретаря: Савін І.В.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Державної інспекції сільського господарства в Харківській області про зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в Харківській області про зобов'язання Державну інспекцію сільського господарства в Харківській області видати Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки загальною площею 3.5697 гектарів земель на території Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області у зв'язку з проведенням розвідувальних робіт шляхом буріння оціночно-експлуатаційної свердловини № 125 Березівського газоконденсатного родовища з терміном чинності до вересня 2017 року.

Відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва та ухвалити нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з»явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Дочірньою компанією «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», правонаступником всіх майнових та немайнових прав якої згідно п. 1.5 Статуту підприємства є Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування», 10 вересня 1999 року отримано спеціальний дозвіл № 1979 на користування надрами Березівського родовища для видобування вуглеводнів (нафти, природного газу, та газового конденсату) на території Краснокутського району Харківської області терміном на 18 років, до 10 вересня 2017 року включно. Згідно п. 3 особливих (додаткових) умов даного спеціального дозволу, позивач був зобов'язаний регулярно здійснювати комплекс досліджень (включаючи геофізичні), та вимірювань з метою контролю за розробкою родовищ згідно з чинними правилами розробки газових та газоконденсатних, нафтових та газонафтових родовищ.

12.01.2015 року позивач звернувся до Державної інспекції сільського господарства в Харківській області з заявою про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки під свердловиною №125 Березівського ГКР розташованої на території Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області.

За наслідками розгляду заяви листом від 21.01.2015 року №04.01-26/151 відповідачем відмовлено у наданні вказаного дозволу з підстав відсутності документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Вважаючи відмову відповідача такою, що порушує законні права та інтереси позивача, останній звернувся з адміністративним позовом до суду першої інстанції.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що серед документів, доданих до заяв на видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відсутній документ, який належним чином посвідчує право власності чи право користування відповідною земельною ділянкою.

Колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини регулюються, зокрема, Земельним кодексом України, Законами України "Про охорону земель" та Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.12.2005 року № 1.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про охорону земель" ґрунт - це природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості.

У чинному законодавстві України ґрунти визнані об'єктом особливої правової охорони.

Відповідно до ст. 168 Земельного кодексу України при здійсненні діяльності, пов'язаної із порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей. Здійснення такої діяльності можливе за умови отримання спеціального дозволу органів державного контролю за використанням та охороною земель.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки. Отримання таких дозволів регулюється Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 грудня 2005 року № 1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за № 70/10350.

Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011, визначено, що основним завданням Держсільгоспінспекції України є реалізація державної політики у сферах здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль), у тому числі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Відповідно до ст. 15-2 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Згідно абз. 8 п. «а» ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару грунту під час проведення гірничодобувальних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням грунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель.

Відповідно до п. 3.3 цього Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом № 1 від 04.01.2005 року Держкомзему спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів відмовляє у видачі дозволу.

Згідно з ч. 1 ст. 97 Земельного кодексу України, підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.

Таким чином, законодавчо визначена можливість використання земельних ділянок для проведення розвідувальних робіт на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.

Колегією суддів встановлено, що ПАТ «Укргазвидобування» відповідно до ст. 97 Земельного кодексу України для проведення розвідувальних робіт було укладено з власниками земельних ділянок, а саме: ОСОБА_2 (державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 12.08.2004) про користування земельною ділянкою площею 1,7018 гектарів земель, ОСОБА_3 (державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_2 від 12.08.2004) про користування земельною ділянкою площею 0,9117 гектарів земель та ОСОБА_4 (державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3 від 12.08.2004) про користування земельною ділянкою площею 0,7562 гектарів земель, усього на загальну площу 3,3697 гектарів земель на території Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області (копії угод з власниками земельних ділянок та державних актів на право власності на землю наявні в матеріалах справи).

Отже, вказані договори є документами, що посвідчують право користування земельними ділянками та не потребують додаткового укладення договору оренди або земельного сервітуту.

При цьому колегія суддів зауважує, що відповідно до ст.125 Земельного кодексу України державній реєстрації підлягає лише право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

Крім того, згідно з ст. 126 Земельного кодексу України, право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Вказаною нормою не передбачено обов'язку державної реєстрації права користування земельними ділянками для здійснення розвідувальних робіт, отриманого на підставі ст. 97 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом.

З урахуванням вказаного, колегія суддів приходить до висновку про те, що укладені позивачем договори на підставі ст. 97 Земельного кодексу України не підлягають обов'язковій державній реєстрації та надають позивачу право користування земельною ділянкою для проведення розвідувальних робіт з моменту їх укладення.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно надана правова оцінка обставинам справи, оскаржуване судове рішення постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, судова колегія , виходячи з вимог ч.2 ст.11 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі заявлених позивачем позовних вимог.

Як встановлено в ході розгляду справи 12.01.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, проте за наслідками розгляду листа відповідачем відмовлено у наданні вказаного дозволу.

Зазначена відмова у наданні дозволу є незаконною, а тому виходячи з вимог ст. 2 та 162 КАС України судова колегія вважає за необхідне прийняти рішення, яким визнати протиправною відмову відповідача у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки загальною площею 3,5697 гектарів земель на території Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області у зв'язку з проведенням розвідувальних робіт шляхом буріння оціночно-експлуатаційної свердловини № 125 Березівського газоконденсатного родовища з терміном чинності до вересня 2017 року.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо судом не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального чи процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2015 року скасувати та ухваливши нову постанову наступного змісту.

Визнати протиправною відмову Державної інспекції сільського господарства в Харківській області у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки загальною площею 3,5697 гектарів земель на території Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області у зв'язку з проведенням розвідувальних робіт шляхом буріння оціночно-експлуатаційної свердловини № 125 Березівського газоконденсатного родовища з терміном чинності до вересня 2017 року.

Зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в Харківській області видати Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки загальною площею 3,5697 гектарів земель на території Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області у зв'язку з проведенням розвідувальних робіт шляхом буріння оціночно-експлуатаційної свердловини № 125 Березівського газоконденсатного родовища з терміном чинності до вересня 2017 року.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді Костюк Л.О.

Твердохліб В.А.

Повний текст виготовлено: 23 грудня 2015 року.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Твердохліб В.А.