24 грудня 2015 рокусправа № 804/6553/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2014 року
за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області про визнання дій та наказу протиправними, -
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області (далі - ОСОБА_1 ДАБК у Дніпропетровській області), в якому, з урахуванням уточнень, просить визнати незаконними дії та скасувати наказ ОСОБА_1 ДАБК у Дніпропетровській області №27-СК від 08.04.2014 року про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ДП 142140780210 від 19.03.2014 року по об'єкту - «Реконструкція існуючого житлового будинку за адресою вул. Ливарна, 2 м. Дніпропетровськ», замовниками якого є ОСОБА_2Е , ОСОБА_3; зобов'язати відповідача внести до Державної архітектурно-будівельної інспекції України відомості по декларації № ДП 142140780210 до Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2014 року позов задоволено частково, визнано протиправними дії та скасовано наказ ОСОБА_1 ДАБК у Дніпропетровській області №27-СК від 08.04.2014 року про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ДП 142140780210 від 19.03.2014 року по об'єкту - «Реконструкція існуючого житлового будинку за адресою вул. Ливарна, 2 м. Дніпропетровськ», стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір в розмірі 48,73 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 ДАБК у Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм процесуального права, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами п.6 ч.1 ст.7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02. 2011 року № 3038-УІ (далі по тексту Закон № 3038-УІ) управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Згідно з ч.1 ст.41 Закону № 3038-УІ державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм,державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 31 Закону №3038-VI передбачено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Відповідно до ст.39 Закону №3038-VI прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Згідно з ч.2 ст.39-1 Закону № 3038-УІ у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначена Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМ України від 13.04.2011 року №461 (далі - Порядку № 461).
Відповідно до п.29 Порядку №461 у разі виявлення ОСОБА_1 недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню ОСОБА_1. ОСОБА_1 скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом. ОСОБА_1 скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили. Про скасування реєстрації декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня її скасування. Після скасування реєстрації декларації замовник має право повторно подати її згідно з вимогами, встановленими законодавством.
Згідно даних декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ДП 142140780210 від 19.03.2014 року по об'єкту - «Реконструкція існуючого житлового будинку за адресою вул. Ливарна, 2 м. Дніпропетровськ» ОСОБА_2 і ОСОБА_3 є замовниками будівництва зазначеного об'єкта, в декларації вказана 11 категорія складності будівництва,
в п.10 Інформація про дозвільні документи вказано рішення Жовтневого райсуду м.Дніпропетровська про визнання права власності на нерухоме майно ( справа №201/9774/13ц, пров.№2/201/2847/2013) від 26.09.2013 року,
в п.11.1 зазначено як документ,що посвідчує право власності на земельну ділянку державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЙ № 004165 від 2.04.2010 року,
в п.13 вказана характеристика житлового будинку - 17 поверхів,з кількістю квартир 83 квартири.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 набув права власності на земельну ділянку площею 0,07 га за адресою м. Дніпропетровськ вул. Ливарна, 2 ,згідно посвідченого нотаріально договору купівлі-продажу земельної ділянки від 17.10.2014 року, цільове призначення якої є будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд(присадибна ділянка), і тільки з зазначеного часу є власником цієї земельної ділянки( а.с.94-95).
4.04.2014 року головним державним інспектором Дніпропетровського відділу контролю та державного нагляду ОСОБА_4 проведено перевірку дотримання вимог законодавства про містобудівну діяльність на будівництві зазначеного об'єкту, за результатами якого складено акт, в якому викладені допущені, в тому числі позивачем, порушення, а саме: в декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ДП 142140780210 від 19.03.2014 року вказана 11 категорія складності будівництва, а потрібно вказати 111 категорію складності;
назва об'єкту вказана як Реконструкція існуючого житлового будинку за адресою вул. Ливарна, 2 м. Дніпропетровськ, а фактично виконане нове будівництво 17- поверхового багатоквартирного житлового будинку;
будівництво здійснено без належним чином розробленої проектної документації на земельній ділянці, яка не виділена для будівництва зазначеного будинку, та не відповідає цільовому призначенню.
В цей же день 4.04.2014 року державним інспектором Дніпропетровського відділу контролю та державного нагляду ОСОБА_4В складено припис про зупинення будівельних робіт на об'єкті.
Викладене свідчить, що позивачем ОСОБА_2 без документів на право власності на об'єкт нерухомості та земельну ділянку, без належним чином розробленої проектної документації та без рішення міської ради про зміну цільового призначення земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку житлової громадської забудови замість індивідуальної, 26.04.2010 року згідно даних декларації №ДП 142140780210 від 19.03.2014 року ( а.с.6) почато реконструкцію зазначеного житлового будинку під багатоквартирний 17 поверховий житловий будинок.
В силу викладеного ОСОБА_1 ДАБК у Дніпропетровській області на підставі складеного акту з дотриманням вимог чинного законодавства про регулювання містобудівної діяльності винесено наказ №27-СК від 08.04.2014 року про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ДП142140780210 від 19.03.2014 року по об'єкту «Реконструкція існуючого житлового будинку за адресою вул. Ливарна, 2 м. Дніпропетровськ», замовниками якого є ОСОБА_2, ОСОБА_3
Із змісту наданої суду постанови Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 27.08.2014 року вбачається , що винесена в.о. начальника ОСОБА_1 ДАБК у Дніпропетровській області постанова №Д-133 від 22.04.2014 року про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення за порушення ст.39 Закону №3038-VI за ч.13 ст.96 КУпАП у вигляді штрафу в дохід держави в сумі 10 200 грн. судом визнана незаконною та скасована з формальних підстав.
В силу викладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ч.3 ст.198, ст. ст. 202, 205, 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2014 року - скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Т.С. Прокопчук
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова