Справа: № 823/2564/15 Головуючий у 1-й інстанції: Рідзель О.А.
Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
22 грудня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2015 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 14434-17 від 19.06.2015 р., яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання із сплати транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25 000 грн.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі державна податкова інспекція у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області (надалі за текстом - «ДПІ у м. Черкасах»), посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є власником автомобіля НОМЕР_1, 2010 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 3 498 куб. см.
19 червня 2015 р. ДПІ у м. Черкасах прийнято податкове повідомлення-рішення № 14434-17, яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання із сплати транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25 000 грн.
Ухвалюючи рішення у справі, суд попередньої інстанції виходив з того, що оскільки позивач придбав автомобіль у 2012 році та сплатив усі податки та збори, то контролюючим органом неправомірно нараховано транспортний податок.
На думку колегії суддів, зазначений висновок суду є наслідком неповного з'ясування судом обставин справи та неналежного застосування нормативно-правових актів, що регулюють ці правовідносини.
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України (надалі за текстом - «ПК України») визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 названої статті ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
За змістом пункту 267.3 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Пунктом 267.5 статті 267 ПК України установлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Відповідно до підпунктів 267.6.1 та 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Підпунктом 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України на органи внутрішніх справ покладено обов'язок до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку, а з 1 квітня 2015 року подавати такі відомості у 10-денний строк після закінчення календарного місяця.
Із наведеного випливає, що при визначенні об'єкта оподаткування транспортним податком підлягають з'ясуванню дві обставини: термін використання транспортного засобу та об'єм циліндрів двигуна.
Сторонами не заперечується, що за ознакою об'єму циліндрів двигуна автомобіль позивача підпадає під визначення об'єкта оподаткування транспортним податком.
Крім того, із матеріалів справи вбачається, що належний ОСОБА_2 автомобіль Nissan Murano було випущено у 2010 р. та вперше поставлено на облік в органах Державтоінспекції 30 грудня 2010 р.
Таким чином, саме із зазначеної дати обчислюється строк використання зазначеного автомобіля, оскільки відповідно до підпункту 14.1.251 пункту 14.1 статті 14 ПК України транспортні засоби, що використовувалися, - це транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби.
Тобто, станом на день прийняття спірного податкового повідомлення-рішення автомобіль позивача використовувався протягом 4 років та 6 місяців, а отже був об'єктом оподаткування в розумінні підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України.
Суд попередньої інстанції на наведене уваги не звернув та припустився помилки, вдавшись до аналізу підпункту 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України, яким встановлено, що базовий податковий (звітний) період для транспортного податку дорівнює календарному року.
Наведена норма визначає період для обчислення та сплати суми податку і не регулює питання визначення строку використання транспортного засобу.
Оскільки ухвалене у справі судове рішення не відповідає вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості, то воно підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Постанова складена в повному обсязі 22 грудня 2015 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мацедонська В.Е.
Грищенко Т.М.