Постанова від 22.04.2009 по справі 2а-146/09

Справа № 2а-146/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2009 року Центрально-Міський районний суд м. Макіївки у складі:

головуючого судді Стратейчук Л.З.

при секретарі Торолашвілі О.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, за участю третьої особи - управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути з відповідача недоплачену частину допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року № 2812-ХП за період з січня 2007 року по грудень 2008 року включно, зазначаючи, що має дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і отримує виплачувану відповідачем допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному Законами України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, „Про державний бюджет України на 2008 рік” у той час, як має отримувати допомогу у розмірі прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. За її підрахунками недоплачена частина передбаченої законом допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за зазначений період становить 8522,59 грн. Також просила зобов'язати відповідача виплачувати їй зазначену допомогу до досягнення її дитиною 3-х років у розмірі не менше прожиткового мінімуму для дитини у віці до 6 років.

У судовому засіданні позивач підтримала свої вимоги и пояснила, що перебуває на обліку в установі відповідача з 15.01.2007 року. Відповідач виплачує їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з січня 2007 року щомісячно у сумі, яка змінювалась у відповідні періоди від 120.75 грн до 144.10 грн. Вважає, що має право на допомогу у розмірі, визначеному спеціальним законом, а саме у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісячно. Дії відповідача щодо виплати такої допомоги у меншому розмірі вважає неправомірними. Строк звернення до суду з даним позовом просила поновити, мотивуючи тим, що їй не було відомо про порушення її прав, про яке вона дізналась із засобів масової інформації у середині 2008 року, звернулась до відповідача, який відмовив їх у нарахуванні допомоги відповідно до Закону, після чого звернулась до суду.

Представник відповідача ОСОБА_3., яка діяла за довіреністю, позов не визнала і пояснила суду, що дійсно позивач знаходиться на обліку у відповідача, як особа, яка має право на допомогу по догляду за дитиною у віці до 3 років, з 15.01.2007 року. УПСЗН включно по грудень 2008 року виплачує ОСОБА_1, яка є застрахованою особою, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі визначеному на підставі положень ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у редакції Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік”, згідно яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Саме у межах даних норм законів проводиться фінансування з бюджету. Статтею 95 ч.2 Конституції України встановлено, що виключно Законом про держбюджет визначаються будь-які витрати держави на загальнодержавні потреби, розмір та цільове використання коштів. Оскільки державою виділяється конкретна сума на виплату допомоги, відповідач не має права виходити за рамки визначених сум, бо буде мати місце нецільове використання державних коштів. Тому вважає, що відповідач вірно виплатив позивачеві допомогу на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку у спірному періоді.

Представник третьої особи - управління Державного казначейства України в Донецькій області свого представника у судове засідання не направив, про час і місце розгляду справи третя особа повідомлена належним чином, заперечень не надіслала.

Вислухавши пояснення сторін дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач має дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7), працює бухгалтером у СПД ОСОБА_4, перебуває у відпустці по догляду з дитиною у віці до 3-х років с 15.01.2007 року (а.с. 9), перебуває на обліку у відповідача як особа, що має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 15.01.2007 року (а.с. 11).

Згідно довідки відповідача позивачці виплачена допомога на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку у січні 2007 року - 66.22 грн., за лютий-березень - по 120.75 грн., в періоді з квітня по липень 2007 року - 129.03 грн щомісячно, у серпні - 132.64 грн, у вересні - 134.45 грн, у жовтні - 136.13 грн, у листопаді - 140.05 грн, у періоді з грудня 2007 року по грудень 2008 року - по 144.10 грн щомісячно (а.с. 12,16).

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, на думку суду, функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

Про те, державна допомога по догляду за дитиною ОСОБА_1 виплачувалась у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначання і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13, відповідно до пункту 2 якої в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням " здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Згідно ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у редакції, що діяла станом на 2006 рік, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Дія даної норми закону на 2006 рік призупинялась Законом України „ Про державний бюджет України на 2006 рік”.

Статтею 23 Закону України „Про державний бюджету України на 2008 рік” № 107-У1 від 28.12.2007 року внесені зміни у ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, частина перша якої викладена в такій редакції: „Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн”

Зміни до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у періоді з січня 2007 року по 8.09.2007 року, а також з 1.01.2008 року неконституційними не визнавались, тому дії відповідача в частині здійснення належних позивачці виплат у цих періодах відповідають діючому законодавству.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, і в цьому періоді дії відповідача щодо виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначання і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13 з наступними змінами, є неправомірною, і позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ст. 62 Закону України № 489-У від 19.12.2006 року у редакції зі змінами, внесеними Законом України від 15.03.2007 року № 749-У, прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений на 2007 рік з 1 січня - 434 грн, з 1 квітня - 463 грн, з 1 жовтня - 470 грн.

Недоплачена ОСОБА_1 частина допомоги по догляду за дитиною у віці до 3 років складе: за липень 2007 року ((463 : 31 х 23 = 343.52 ) - (129.03 : 31 х 23 = 95.73)) - 247.79 грн, за серпень (463-132.64) - 330.36 грн, за вересень (463-134.45) - 328.55 грн, за жовтень (470 - 136.13) - 338.87 грн, за листопад (470 -140.05) - 329.95 грн, за грудень (470 -144.10) - 325.90 грн, а всього - 1901.42 грн.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, проте судом першої інстанції в резолютивній частині постанови не вказано про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Державного бюджету України, тому суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є соціальною виплатою, яка встановлена Законом і гарантується державою, крім того заслуговують на увагу доводи позивачки про причини пропущення нею строку звернення до суду з даним позовом, а тому вважає можливим їх поновити.

Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача виплачувати у подальшому допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років, задоволенню не підлягають, оскільки судом не встановлено порушення права, така допомога підлягає наданню у майбутньому, її розмір бути встановлений і перевірений судом бути не може, а тому у позивачки відсутні правові підстави заявляти такі позовні вимоги.

Керуючись ст. 9, 11, 159-163, 94 КАС України, ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законами України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, „Про державний бюджет України на 2008 рік”, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним позовом.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Сягнути з управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 не виплачену частину щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 1901.42 грн.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 3.40 грн на відшкодування витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору при зверненні до суду.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі до суду першої інстанції протягом 10 днів з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження з наступною подачею апеляційної скарги протягом 20 днів, або без попереднього подання заяви у строк 10 днів.

Суддя :