"03" грудня 2015 р. м. Київ К/800/26735/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді Ліпського Д.В.,
суддів: Головчук С.В.,
Черпака Ю.К.
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просив визнати рішення управління Пенсійного фонду України в місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправним, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області призначити пенсію за віком на пільгових умовах, з дати первинного звернення про призначення пенсії.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 28 січня 2015 року позов задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з дати його звернення до відповідача.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2015 року апеляційну скаргу відповідача задоволено. Постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 28 січня 2015 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись із судовим рішенням апеляційної інстанцій позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі судове рішення першої інстанції.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року (категорії), що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке перереєстроване 20 червня 1997 року. У червні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак 13 жовтня 2014 року відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю первинних документів.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зробив висновок про те, що відмова відповідача суперечить чинному законодавству України та є протиправною, а тому позивач має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку.
Скасовуючи судові рішення першої інстанції та ухвалюючи нове про відмову у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції вказав на те, що позивачем подано не всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а тому відповідач обґрунтовано відмовив у призначенні пенсії позивачу.
Відповідно до статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій.
Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.
Виходячи з положень зазначеної норми, право на зниження пенсійного віку на 10 років надається при умові, якщо особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пропрацювала певну кількість календарних днів у зоні відчуження.
Процедуру подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, визначено Порядком №22-1.
Абзацом 7 підпункту “в” пункту 7 цього Порядку, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми №122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Як встановлено судами, разом із заявою про призначення пенсії позивачем подано копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, довідку №34 від 13 квітня 1991 року, видану Народницькою районною станцією по боротьбі з хворобами тварин в якій зазначено період виконання робіт з 15 травня 1986 року по 31 травня 1986 року в зоні відселення с. Довгий ліс, Н. Шарно; довідку - підтвердження від 20 листопада 1992 року №81, яка містить відомості про те, що позивач з 14 травня 1986 року по 31 травня 1986 року направлений адміністрацією ветстанції на проведення дозиметричного контролю в зоні відчуження (с. Довгий ліс, Н. Шарно, Мотилі, Омельки, які входять в 30 кілометрову зону ЧАЕС); витяг з наказу №70 від 24 вересня 1986 року Народницької районної станції по боротьбі іх хворобами тварин, ветфельдшером ветстанції були покладені обов'язки за проведення дозиметричного контролю і проведено нарахування і виплату 25% до посадового окладу з 14 травня 1986 року.
Таким чином, надані позивачем довідки та наказ підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відмова відповідача у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю довідки Ф 122 та первинних документів є неправомірною, оскільки факт відсутності на підприємстві, де працював позивач, у зв'язку з їх утратою, відомостей про доплату за роботу по ліквідації Чорнобильської катастрофи, про проведення перерахунків заробітної плату, не дає підстав позбавити ОСОБА_1 права, передбаченого Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи те, що висновок суду апеляційної інстанції про законність відмови відповідача у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку є помилковим, то постанова апеляційного суду підлягає скасуванню із залишенням в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 225, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2015 року скасувати, а постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 28 січня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити в силі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий Д.В. Ліпський
Судді: С.В. Головчук
Ю.К. Черпак