Ухвала від 08.12.2015 по справі 2а-7233/12/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-7233/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І. Суддя-доповідач: Собків Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

08 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді: Собківа Я.М.,

суддів: Борисюк Л.П., Петрика І.Й.,

за участю секретаря: Присяжної Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2015 року у справі за заявою Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про зміну способу виконання ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.04.2013р. по справі №2а-7233/12/2670 за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій та пені у розмірі 55 012 295,90 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.07.2012р. відмовлено в задоволенні позову Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій та пені у розмірі 55 012 295,90 грн.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012р. скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.07.2012р. та ухвалено нову постанову, якою задоволено позовну заяву Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій та пені у розмірі 55 012 295,90 грн.

Стягнуто з відповідача - Державного підприємства "Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" 55 012 295, 90 грн. штрафних санкцій з урахуванням пені на р/р 31219230700001 в Банку ГУ УДК у м. Києві, МФО 820019 (платежі до Фонду соціального захисту інвалідів). Стягнуто також на користь держави з ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" судовий збір у розмірі 2 188,00 грн.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.02.2013р. скасовано постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012 року та залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.07.2012 року у справі за позовом першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій у розмірі 54 619 038,74 грн. та пені у розмірі 393 257,16 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2013р. задоволено заяву Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про поворот виконання судового рішення та зобов'язано Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код з ЄДР 22869098; адреса: 03150, м. Київ, вул. Червоноармійська, 104) повернути Державному підприємству "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (код з ЄДР 24584661; адреса: 01032, м. Київ, вул. Вєтрова, 3) кошти у розмірі 55 012 295,90 гривень (п'ятдесят п'ять мільйонів дванадцять тисяч двісті дев'яносто п'ять гривень 90 копійок), сплачені ДП "НАЕК "Енергоатом" на рахунок Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012 р. по справі № 2а-7233/12/2670.

30.06.2015р. Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду першої інстанції із заявою про зміну способу виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2013 по справі 2а-7233/12/2670, замінивши у пункті 3 резолютивної частини ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2013 слова: «зобов'язати Київське відділення Фонду соціального захисту інвалідів» на «стягнути з Державного бюджету України».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2015 року відмовлено в задоволенні заяви Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про зміну способу виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2013 по справі 2а-7233/12/2670.

На вказану ухвалу суду Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати її як таку, що постановлена з порушенням норм процесуального права та постановити нову ухвалу, якою задовольнити заяву про зміну способу виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2013 по справі 2а-7233/12/2670.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, 30 червня 2015 року Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду першої інстанції із заявою про зміну способу виконання ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 квітня 2013 року по справі 2а-7233/12/2670 шляхом заміни у пункті 3 резолютивної частини ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 квітня 2013 року слова: «зобов'язати Київське відділення Фонду соціального захисту інвалідів» на «стягнути з Державного бюджету України».

Вищевказана заява мотивована тим, що не з'ясувавши обставини щодо призначення та обліку адміністративно-господарських санкцій, стягнутих із відповідача та не врахувавши спеціальне призначення адміністративно-господарських санкцій і їх використання, суд першої інстанції дійшов висновку, який не відповідає обставинам даної справи. За твердженням заявника, отримувачем і розпорядником коштів є безпосередньо Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, як окрема юридична особа з кодом ЄДР 22869098, а не Державний бюджет України, при цьому згідно довідки Головного управління статистики у м. Києві АА №620349 з ЄДРПОУ Київському міському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів присвоєно ідентифікаційний код - 22869098 та визначено організаційно-правову форму - державна організація (установа, заклад), інституційний сектор економіки - Центральний орган державного управління, тому стягнута з відповідача сума адміністративно-господарських санкцій поступили до Державного бюджету України у розпорядження Мінсоцполітики, а тому зобов'язання суду першої інстанції повернути відповідачу кошти є неможливим в частині безпосереднього виконання.

Відповідно до пп.1.2 розділу 1 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 червня 2012 року №758 (далі - Порядок №758), бюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються в органах Казначейства для забезпечення казначейського обслуговування коштів державного та місцевих бюджетів; інші бюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються за відповідними кодами бюджетної класифікації для здійснення операцій з обслуговування внутрішніх і зовнішніх боргових зобов'язань держави та в інших випадках, визначених нормативно-правовими актами.

Як вбачається з матеріалів справи, листом Головного управління Державного казначейства у м. Києві від 25 січня 2007 року, адресованого Міністерству праці та соціальної політики і Київському міському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, повідомлено реквізити для зарахування надходжень до спеціального фонду Державного бюджету за КЕКД 50070000 «Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів»: Банк: ГУ ДКУ у м. Києві, МФО: 820019, ЄДРПОУ:24262621, Одержувач: УДК у м. Києві, р/р: 312923070001.

Згідно пп.2.1 розділу 2 Порядку №758, щорічно на початок нового бюджетного періоду відповідно до Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, рішень про місцеві бюджети та бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року №11, в органах Казначейства відкриваються рахунки за надходженнями до державного та місцевих бюджетів (крім рахунків для зарахування власних надходжень бюджетних установ). Рахунки за надходженнями відкриваються протягом 45 днів з дня прийняття закону про Державний бюджет України.

У разі відсутності змін у законодавстві щодо переліку надходжень, що зараховуються до загального і спеціального фондів державного та місцевих бюджетів, та/або порядку їх зарахування до відповідних бюджетів, а також у разі неприйняття або несвоєчасного прийняття закону про Державний бюджет України органами Казначейства не пізніше першого робочого дня нового бюджетного періоду відкриваються (перевідкриваються) рахунки з реквізитами попереднього бюджетного періоду.

В матеріалах справи наявне платіжне доручення №7113 від 17 грудня 2012 року, з якого вбачається, що одержувачем коштів, перерахованих Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», є Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПО 22869098). Банк одержувача; ГУДКСУ в м. Києві, МФО банку 820019 та номер рахунку одержувача. В графі про призначення платежу вказано: «сплата штрафних санкцій з урахуванням пені на користь фонду захисту інвалідів за рішенням суду...».

Відповідно до меморіального ордеру №132374159 від 17 грудня 2012 року перераховані кошти у сумі 55012295,90 були зараховані до спеціального фонду Державного бюджету з кодом бюджетної класифікації - 50070000.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» від 16 лютого 2011 року №106, код бюджетної класифікації 50070000 віднесено до Міністерства праці та соціальної політики України.

З вищевказаного вбачається, що кошти було перераховано Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» на рахунок Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів, який відкритий позивачем в ГУ ДКСУ в м. Києві.

Кошти, які зобов'язано рішенням суду повернути відповідачу, сплачені останнім згідно пункту 2 «Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в України, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», де передбачено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч.2 ст.45 Бюджетного кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерських облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справлення надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відповідно до п.2 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03 вересня 2013 року (далі - Порядок №787), цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії.

Згідно ч.1 п.5 Порядку №787 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Згідно п.10 Порядку №787, заява та/або подання подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

Суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали зазначив, що заява позивача про зміну способу та порядку виконання рішення є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав:

У відповідності до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Разом з тим, ч.2 ст.263 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що всупереч ст.263 КАС України заявник не надав суду відповідних доказів наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, з огляду на те, що ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 квітня 2013 року про задоволення заяви Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» про поворот виконання судового рішення та зобов'язання Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код з ЄДР 22869098; адреса: 03150, м. Київ, вул. Червоноармійська, 104) повернути Державному підприємству «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (код з ЄДР 24584661; адреса: 01032, м. Київ, вул. Вєтрова, 3) кошти у розмірі 55012295,90 гривень (п'ятдесят п'ять мільйонів дванадцять тисяч двісті дев'яносто п'ять гривень 90 копійок), сплачені ДП «НАЕК «Енергоатом» на рахунок Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2012 року по справі №2а-7233/12/2670, прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права та набрала законної сили, з даної ухвали вбачається, що такий спосіб та порядок виконання судового рішення чітко визначено, а зазначені обставини Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів не є такими, що ускладнюють його виконання останнім, є надуманими та не являються винятковою обставиною в розумінні ст.263 КАС України.

При цьому, заявник в заяві про зміну способу та порядку виконання судового рішення та в апеляційній скарзі не наводить спосіб та порядок виконання судового рішення, який, на його думку, відповідає вимогам законодавства та забезпечує відновлення порушених прав позивача, оскільки стягнена сума адміністративно-господарських санкцій поступила на рахунок Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів, який відкритий позивачем в ГУ ДКСУ в м. Києві, а відтак не може бути стягнена з Державного бюджету України.

Крім того, нормами чинного законодавства України визначено механізм/порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: Міністерство праці та соціальної політики України повинно подавати подання до ГУ ДКСУ у м. Києві про повернення на користь Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» коштів у розмірі 55012295,90 грн.

Зважаючи на відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження наведених вище обставин, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 30.06.2015р. про зміну способу виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2013 по справі 2а-7233/12/2670.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував положення чинного законодавства України при постановленні оскаржуваної ухвали із дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не вбачається.

Згідно п.1 ч.1 ст. 199 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення.

Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2015 року - залишити без змін.

Стягнути з Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на користь Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик

Повний текст ухвали виготовлено - 14.12.2015 р.

.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Борисюк Л.П.

Петрик І.Й.