18 грудня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3486/15-а
10год. 10 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю.,
за участю представника першого відповідача ОСОБА_1, представника другого відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області та Управління Державної казначейської служби України у м. Херсоні про стягнення пені на суму бюджетної заборгованості,
Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ампір» (далі - ТОВ «Ампір», позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, (далі - ДПІ, відповідач - 1), Державної казначейської служби України у м. Херсоні Херсонської області (далі - УДК, відповідач - 2), в якому просить стягнути пеню у розмірі 161 286 гривен за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість (далі - ПДВ) за деклараціями грудня 2013 року; березня 2014 року; квітня 2014 року; червня 2014 року.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.
ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області (перший відповідач) проти позову заперечує, вважає, що порушень податкового законодавства не допущено, відшкодування податку на додану вартість здійснено за наслідками перевірок правомірності заявлених до відшкодування сум ПДВ. Представник ДПІ прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.
Державна казначейська служба України у м. Херсоні Херсонської області (другий відповідач) подала до суду пояснення, в яких зазначила, що згідно діючого законодавства відшкодування податку на додану вартість з бюджету провадиться на підставі висновку податкової інспекції і в функції УДК не входить контроль за своєчасним внесенням платежів до бюджету у тому числі і ПДВ. Але за наявності судового рішення про стягнення пені з ПДВ, УДК буде здійснено такі виплати відповідно до вимог чинного законодавства. Відшкодування ПДВ позивачу по деклараціям грудня 2013 року; березня 2014 року; квітня 2014 року; червня 2014 року здійснювалось через Головне управління Державної казначейської служби у Херсонській області 29.10.14 в день отримання від ДПІ у м. Херсоні висновку про відшкодування позивачу податку на додану вартість.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.
ТОВ «Ампір» є платником податку на додану вартість, знаходиться на обліку ДПІ у м. Херсоні. ТОВ «Ампір» надало до ДПІ у м. Херсоні податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2013 року, в якій заявило до бюджетного відшкодування суму 1049590 грн. шляхом перерахування на розрахунковий рахунок платника в банку. ДПІ у м. Херсоні проведено виїзну позапланову перевірку правомірності нарахування ТОВ «Ампір» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за декларацією грудня 2013 року (акт від 14.02.2014р. за №66/21-03-15-02/31294087), якою, зокрема, не встановлено порушень при відображенні ТОВ «Ампір» у декларації за грудень 2013 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 1 049 590 грн.
Правомірність відображення позивачем бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 263852 грн. за декларацією березня 2014 року перевірено контролюючим органом в травні 2014 року, за результатами перевірки складено довідку від 26.05.2014 за №248/21-03-15-02/31294087.
В декларації з ПДВ за квітень 2014 року позивачем задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, в розмірі 943605 грн. Відомості декларації з ПДВ за квітень 2014 року перевірені в червні 2014 року, за результатами перевірки складено довідку від 10.06.2014 за №298/21-03-15-02/31294087; перевіркою не встановлено порушень при відображенні позивачем бюджетного відшкодування.
В декларації за червень 2014 року позивачем заявлено до бюджетного відшкодування суму 465625 грн., податковою інспекцією проведено перевірку, за результатами якої складено довідку від 20.08.2014. за №494/21-07-15-02/31294087 про відсутність порушень податкового законодавства при відображенні платником податку даного бюджетного відшкодування.
Згідно пункту 200.12 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Не зважаючи на довідки, складені за результатами проведених ДПІ у м. Херсоні перевірок, які підтверджують відсутність встановлених порушень щодо формування відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку, висновки із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету, податковою інспекцією не було подано органу Державної казначейської служби протягом 5-ти днів після закінчення перевірок.
Другий відповідач стверджує, що висновки на відшкодування ПДВ надійшли до управління Казначейства від ДПІ у м. Херсоні тільки 29.10.15, що не заперечується ДПІ у м. Херсоні. В той же день управлінням Державної казначейської служби України у м. Херсоні перераховано суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (надалі ПДВ) з бюджетного рахунку на банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку у розмірі 2 722 672 гривні , а саме: 1049 590 грн. - за грудень 2013 року; 263 852 грн. - за березень 2014 року; 943 605 грн. - за квітень 2014 року; 465 625 грн. - за червень 2014 року.
Прострочення терміну відшкодування Позивачу підтверджених сум ІІДВ, включаючи день виплати (29.10.2014), складає: за грудень 2013 р. - 245 днів, за березень 2014 року - 142 дні; за квітень 2014 року - 141 день; за червень 2014 року - 58 днів.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 ПК України. Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 цієї статті платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Згідно з пунктом 200.11 ст. 200 ПКУ за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 ПК орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
У справі, що розглядається, судом встановлено, що ДПІ за результатами перевірок визнала право ТОВ «Ампір» на отримання бюджетного відшкодування ПДВ за спірні періоди, підтвердила достовірність розрахунку заявленої до відшкодування суми, проте не подала у визначений законодавством строк до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, хоч терміни відшкодування ПДВ були наступні: за декларацією грудня 2014 року - 26.02.14 ; за декларацією березня 2014 року - 06.06.14, за декларацією квітня 2014 року - 20.06.14, за декларацією червня 2014 року - 01.09.14. В результаті, перерахування бюджетного відшкодування відбулось 29.10.14 з простроченням терміну відшкодування позивачу підтверджених відповідачем-1 сум ПДВ.
На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення (п. 200.23 ст. 200 ПКУ). Пеня обчислюється за формулою: сума пені = сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ х облікову ставку НБУ х 120% х кількість днів прострочки бюджетного відшкодування: 365днів.
Відповідно до розрахунку, викладеного в додатку №1 до позовної заяви, пеня на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, сплаченої 29.10.2014 року, становить 161 286 грн. Заперечень проти розрахунку пені відповідачами не надано.
Позивачем правильно визначений період нарахування пені, вірно застосовано облікову ставку НБУ за період нарахування пені. Таким чином, загальна сума пені за прострочення бюджетного відшкодування складає 161286 грн., яка і підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. ДПІ у м. Херсоні не довела обґрунтованості підстав для несвоєчасного відшкодування заборгованості по ПДВ.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про повне задоволення позовних вимог. Позивачу відшкодовуються витрати по сплаті судового збору за рахунок першого відповідача.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Задовольнити позов товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" в повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" (код 31294087) 161286 грн. 00 коп. (сто шістдесят одну тисячу двісті вісімдесят шість гривень) пені за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонської області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" (код 31294087) витрати по сплаті судового збору в сумі 2419 грн. 29 коп. (дві тисячі чотириста дев'ятнадцять гривень двадцять дев'ять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, складеної у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 грудня 2015 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8