11 грудня 2015 р. Справа № 815/6136/14
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Вербицької Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом фізична особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу Держземагенства у Кілійському районі Одеської області, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області про визнання дій протиправними та визнання витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель недійсними,-
До суду надійшла адміністративна позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якій позивачка просить суд визнати дії Відділу Держземагенства у Кілійському районі Одеської області щодо видачі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель за №11-11-4/3095 від 22.05.2014 року протиправними, визнати витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель за №11-11-4/3095 від 22.05.2014 року недійсним.
В обґрунтування позову позивач зазначив про порушення відповідачем положень Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213, та Закону України "Про оцінку земель". Так, відповідно до вказаних нормативних актів, результати нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки оформляються і видаються територіальним органом Держземагентства як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель району протягом семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви. Однак, ні власник земельної ділянки - Приморська сільська рада Кілійського району Одеської області, ані орендар - ФОП ОСОБА_1 із відповідною заявою про надання витягу не зверталися, відповідач оформив та видав витяг з власної ініціативи.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - відмовлено.
Приймаючи означене рішення суд першої інстанції виходив з того, що Херсонський міський голова діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, апелянт зазначає про те що рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту Приморської сільської ради» № 462-У-ХУ від 11.06.2009р. не набуло законної сили, оскільки не було офіційно опубліковано.
Відповідачем заперечень на апеляційну скаргу не надано.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та зважаючи на з'ясовані обставини, дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що 24.03.2006 року між ФОП ОСОБА_1 та Приморською сільською радою Кілійського району Одеської області було укладено договір оренди земельної ділянки відповідно до якого позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 1, 0196 га із земель рекреаційного призначення для будівництва, експлуатації, та обслуговування бази "Катран", яка знаходиться на території Приморської сільської ради в межах населеного пункту. Орендна плата вноситься орендарем, відповідно до п. 4.1 вказаного договору, у грошовій формі у розмірі 5607 грн. 80 коп. за рік, з розрахунку 0, 55 грн. за 1 кв.м.
Договір було зареєстровано у Кілійському районному відділі Одеської регіональної філії ЦДЗК 24.03.2006 року.
На підставі рішення Приморської сільської ради від 20.06.2008 року №318-У-ІІ «Про проведення нормативної грошової оцінки с. Приморське Приморської сільської ради» було проведено нормативну грошову оцінку земель населеного пункту с. Приморське.
В матеріалах справи наявна завірена копія Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Приморське Приморської сільради Кілійського району Одеської області, розроблена ДП «Центр державного земельного кадастру» Одеської регіональної філії.
Рішенням Приморської сільської ради від 11.06.2009 року №462-У-ХУ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту Приморської сільської ради» затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту Приморської сільської ради.
20.05.2014р. Приморський сільський голова звернувся до Відділу Держземагентства у Кілійському районі Одеської області (надалі - Відділ) з проханням надати Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку по земельним ділянкам, що знаходяться у користуванні, серед інших, ОСОБА_1 площею 1,0196га (реєстр. вх. №14-4/3969 від 20.05.2014р.) (надалі - Витяг).
22.05.2014р. на адресу Приморської сільради скеровано лист Відділу №11-11-4/3095 у відповідь на лист від 20.05.2014р. з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 (зокрема) площею 1,0196га (а.с.52 (додаток 6 до листа №11-11-4/3095) (а.с.9).
Рішенням Приморської сільради від 27.04.2012 року №238-VІ-ХІІ встановлені розміри орендної плати на землі сільської ради, які надаються юридичним та фізичним особам в довгострокове користування.
Колегія суддів погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно з приписами ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та відповідно до ст.6 цього ж Закону витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, виданий уповноваженим органом виконавчої влади, містить інформацію про грошову оцінку орендованої земельної ділянки, обов'язкову для врахування й сплати орендарем орендної плати.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення, зокрема, розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Вищевказаним Законом визначено, що нормативно-правові акти щодо нормативно-методичного регулювання оцінки земель використовують у своїй діяльності саме суб'єкти оціночної діяльності, які мають ліцензію на виконання землеоціночних робіт. За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація.
Статтею 15 Закону встановлено, що підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Згідно ст.23 Закону виготовлена технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно статті 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається на підставі пункту 3 Наказу Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11 «Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» де зазначено, що нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = ВхНп/Нк*Кф*Км:
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %);
Нк - норма капіталізації (3 %);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиця 1.1, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 №18/15/21/11.
Так, згідно п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Також, як вбачається з матеріалів справи, на запит Приморської сільради від 20.05.2014 р. №02-11/265, власника земельної ділянки, Відділом було надано витяг з технічної документації нормативно грошової оцінки земель населеного пункту с. Приморське Приморської сільради Кілійського району Одеської області на земельну ділянку площею 9800 кв.м. для розміщення, експлуатації та обслуговування бази відпочинку. 1, 0196 га
Доводи апелянта щодо незаконності рішення Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області №462-V-ХV від 11.06.2009 року на підставі якого виданий витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за №11-11-4/3095-11 від 22.05.2014 р. виданий відповідачем є невірним, оскільки дане рішення не було оскаржене в судовому порядку, тому є підставою для відповідача щодо виконання своїх обов'язків, а саме видачі даного витягу.
Крім того, з набранням чинності Податкового кодексу України питання сплати земельного податку, оплати орендної плати за землю регламентовані також нормами ПК України. Законом України від 24.05.2012 року, який набрав чинності 01.07.2012 року, внесені зміни в Закон України «Про оцінку земель» та ст.271 ПКУ, а саме ст.23 Закону України «Про оцінку земель» доповнено ч.4, якою передбачено, що рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, та ст. 271 ПКУ доповнено пунктом 271.2 який передбачає, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом».
Отже, згідно положень законодавства витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за №11-11-4/3095-11 від 22.05.2014 року, який виданий відповідачем з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, затвердженою рішенням Приморської сільради №462-V-ХV11 від 11.06.2009 року, підлягає застосуванню в цьому бюджетному періоді.
Разом з тим, ухвалою Вищого адміністративного суду по справі 2а-1570/8059/2011 задоволено касаційну скаргу Відділу Держземагентства у Кілійському районі Одеської області, скасовано постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2013 про визнання неправомірними дій Відділу по застосуванню Кф функціонального використання земельної ділянки 2.5 як земельної ділянки комерційного призначення для обчислення нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 10196 кв.м., що використовується позивачем на умовах оренди для будівництва, експлуатації та розміщення бази відпочинку в рекреаційній зоні с. Приморське Кілійського району Одеської області та зобов'язання видати новий Витяг із застосуванням Кф 0.5. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2012 року про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, яка оскаржила в межах тієї справи дії Відділу з видачі 03.03.2011р. Витягу з технічної документації з НГОЗД, суд касаційної інстанції залишив в силі.
Тому, оскільки рішення Приморської сільської ради у судовому порядку не скасовані та є чинними, посилання апелянта на незаконність Технічної документації нормативно грошової оцінки земель населеного пункту с. Приморське, Приморської сільської ради, Кілійського району, Одеської області затвердженої рішеннями Приморської сільської ради від 11.06.2009 р. №462-V-XV «Про затвердження технічної документації нормативно грошової оцінки земель населеного пункту Приморської сільської ради» є необґрунтованими.
Виходячи з вищезазначеного, апеляційний суд вважає, що витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель за № 11-11-4/3095 від 22.05.2014 року, зроблений на підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки землі, є правомірним.
Апеляційний суд також не погоджується з доводами апелянта стосовно того, що рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту Приморської сільської ради» № 462-У-ХУ від 11.06.2009р. не набуло законної сили, оскільки не було офіційно опубліковано, т.я. предметом оскарження по справі є не зазначене рішення, а дії відділу Держземагенства щодо видачі витягу з технічної документації та сам витяг. Суд першої інстанції обґрунтовано дійшов до висновку, що дії відповідача були вчинені в межах та спосіб, визначений законом, крім того апелянтом як на стадії розгляду справи у суду першої, так і апеляційної інстанції не було надано будь-яких доказів протиправності дій відповідача та недійсності витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за №11-11-4/3095-11 від 22.05.2014 року.
На підставі викладеного суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя-доповідач: ОСОБА_2
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: Н.В. Вербицька