Головуючий у 1 інстанції - Панова Т.Л.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
23 грудня 2015 року справа №229/4023/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В.,
суддів Шишова О.О., Чебанова О.О.,
секретар судового засідання Куленко О.Д.
за участі позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 26 листопада 2015 року у справі № 229/4023/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,
Позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому зазначає, що згідно наявного статусу та у відповідності до висновків МСЕК, йому встановлено 2 групу інвалідності, пов'язану з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, яка зберігається за ним до теперішнього часу.
За цих підстав у нього виникло право на отримання пенсії по інвалідності даної категорії.
Нарахування та виплата його пенсії здійснюється Управлінням Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області (далі - Управління).
Як повідомило Управління в письмовій відповіді від 02.10.2015 № 69/Б-10-01-08 з суми його пенсії в частині, що перевищує 3 654,00 грн. під час нарахування проводиться розрахунок сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та сум військового збору (ВЗ).
У зв'язку з цим, з 01.02.2015 з розміру пенсії відповідачем утримано ПДФО у розмірі 15% з суми, що перевищує 3 654,00 грн. - 1 049,51грн.
Відповідачем проігноровані норми статі 165 Податкового кодексу України (далі - ПК України), згідно яких до загального місячного оподаткованого доходу платника податку не включаються такі доходи як сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
При цьому закон, яким встановлюється сума відшкодування, є Закон України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII), а не ПК України, як це намагається представити Управління.
Вважає, що компенсація за втрачене здоров'я у вигляді державної та додаткової пенсії повинна виплачуватись у повному розмірі і не включатися до загального місячного оподатковуваного доходу.
Просив визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування з 01 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб на розмір його пенсії, призначеної відповідно Закону № 796-XII, як компенсацію за пошкодження здоров"я або втрату працездатності; зобов'язати відповідача видати розпорядження про перерахунок його пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01.02.2015; стягнути з відповідача суми податку на доходи фізичних осіб, які були утримані з його пенсії з 01.02.2015 в розмірі 1 049,51 грн.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 26 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахування сум податку на його пенсію, щодо зобов'язання відповідача видати розпорядження про перерахунок його пенсії без утримання податку, щодо стягнення з відповідача сум податку за період з 01 лютого 2015 року по 09 квітня 2015 року залишено без розгляду, у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 26 листопада 2015 року у справі № 229/4023/15-а позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними, зобов'язання видати розпорядження про перерахунок пенсії, стягнення коштів за період з 09 квітня 2015 року до 01 вересня 2015 року залишено без задоволення.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог, посилаючись на зміни у законодавстві, а саме: на Закон України від 28.12.2014 № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон № 71-VІІІ), яким внесені зміни до ПК України, та які передбачають стягнення з отримуваної позивачем пенсії податку на доходи фізичних осіб за ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та ставки військового збору 1,5 відсотків від об'єкта оподаткування.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову місцевого суду скасувати, постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Закону № 71-VIIІ, пп. 3 п. 1 ст. 165, ст. 164 ПК України, а також Закону № 796-XII, що призвело до неправильного вирішення справи. Доводи апеляційної скарги практично повторюють доводи позовної заяви.
В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник відповідача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС 1 категорії, та перебуває на обліку в Управлінні, отримуючи пенсію як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи, що з 01 лютого 2015 року з пенсії позивача утримується відповідачем ПДФО за ставкою 15% в розмірі 136,30 грн., та військовий збір 1,5% в розмірі 13,63 грн.
Відповідно до п.18 ст.20 Закону № 796-XII особам, віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Відповідно до п.23 ст.13 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) інвалідам та прирівняним до них особам (ст.7 цього Закону) надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Відповідно до п.3 ст. 8 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон N 1788-XII) пенсії не підлягають оподаткуванню.
Законом № 71-VІІІ внесені зміни до ПК України, які набули чинності з 01.01.2015.
Згідно пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня звітного податкового року.
З 1 січня 2015 року відповідно до ст. 8 Закону № 80-VIII розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1 218 грн. на місяць.
Тобто, починаючи з 01.01.2015 податкові агенти, яким у даному випадку є Управління, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3 654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1 218 грн. х 3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.
Згідно п. 168.3 ст. 168 ПК України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого з джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.
Також Законом № 71-VІІІ внесені зміни до ПК України, які набули чинності з 01.01.2015, у частині обкладення військовим збором.
Згідно з пп. 1.1 п. 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПК України, а саме фізична особа - резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент.
Об'єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПК України (пп.1.2 п.16.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).
Згідно п. 163.1 ст. 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід до якого відповідно до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст.164 ПК України включаються, зокрема сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), що отримуються платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році - 3654 грн. (1218 грн. х 3), в частині такого перевищення.
Ставка збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування, визначеного пп.1.2 п.16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України (пп.1.3 п.16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПК України (пп. 1.4 п.16 прим.1 підрозд.10 розд. ХХ ПК України).
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України).
Крім того, п. 168.3 ст. 168 ПК України встановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого з джерела його виплати, провадиться податковим агентом.
Таким чином, якщо сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) перевищує у 2015 році 3654 грн., то частина такого перевищення обкладається військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Відповідно до п.п.1.6 п.16.1 підрозд.10 розд. ХХ ПК України платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, що визначені ст. 176 ПК України.
Згідно наданої Управлінням довідки № 2452/02 від 06.10.2015, з пенсії позивача, розмір якої з індексацією складає 4 383,30 грн., щомісячно починаючи з 01.02.2015 включно по серпень 2015 року Управлінням утримано 16,5 % (15 % - податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 1,5 % - військовий збір) з суми пенсії позивача, що перевищує 3 654,00 грн., що складає щомісячно: ПДФО 15% - 136,30 грн., військовий збір 1,5 % - 13,63 грн.(а.с.10).
З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 Закону № 796-XII, та саме п.18 ст. 20 цього Закону та п.23 ст. 13 Закону № 3551-XII гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що саме податковим законодавством встановлюються пільги зі сплати податків, зборів.
Отже, з 01.01.2015 органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсії. Положення ПК України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015, і не визнанні такими, що не відповідають Конституції України, тому у відповідача відсутні правові підстави не застосовувати норму закону, яка є чинною та такою, що не визнана не конституційною.
З 1 вересня 2015року податок на доходи з фізичних осіб з пенсії позивача не утримується, оскільки набув чинності Закон України від 17.07.2015 № 653-VIII "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб", яким звільнено від оподаткування пенсії осіб, прирівняних до інвалідів війни відповідно до ст. 10 Закону № 3551-XII.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, який зазначив, що ПК України та Законом № 71-VІІІ, які не визнані неконституційними, не передбачено пільг по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Крім того, саме цей закон (№ 71-VІІІ, а з ним і редакція статті 164, а також відповідних норм розд. ХХ ПК України) прийнятий пізніше у часі за норми статтей 4 та 165 ПК України (на положення якої посилався апелянт), тому при подоланні колізій положень нормативно-правового(их) акту(ів) рівної юридичної сили слід надавати перевагу тому, що прийнятий пізніше, тобто, Закону № 71-VІІІ.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції вірно вважав дії відповідача при утриманні з пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб у період з 09 квітня до 01 вересня 2015 року правомірними.
Як зазначалось раніше, ухвалою місцевого суду, залишеною без змін апеляційним судом, вимоги позивача про визнання дій незаконними, зобов'язання видати розпорядження про перерахунок пенсії, стягнення коштів за період з 01 лютого року до 09 квітня 2015 року залишені без розгляду через пропуск позивачем строку звернення до суду.
Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в ході розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова місцевого суду прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення без змін постанови суду першої інстанції, відмови в задоволенні апеляційної скарги.
В повному обсязі ухвалу виготовлено 23 грудня 2015 року.
Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 26 листопада 2015 року у справі № 229/4023/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
ОСОБА_4