Справа № 2-а-3108/11р.
19 квітня 2011 року
Жовтневий районний суд м. Маріуполя в складі головуючого судді Ковтуненко В.О., при секретарі Дандик С.І., розглянувши у письмовому провадженні в місті Маріуполі справу адміністративного провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління ДАІ в місті Маріуполі при ГУМВС України в Донецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
Позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що інспектором ВДАІ ОСОБА_2 було винесено постанову серії АН № 899823 від 24 березня 2011 року, якою притягнуто його до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч.2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень. Вказаною постановою було встановлено, що він, керуючи транспортним засобом -автомобілем НОМЕР_1 в м. Маріуполі на перехресті пр. Леніна та пров. Нахімова порушив п.8.7.3 е Правил дорожнього руху України, а саме проїхав зазначене перехрестя на заборонене червоне світло світлофора. З зазначеною постановою він не згоден, вважає її незаконною та просить скасувати. Пояснив, що повертаючи праворуч а зелений сигнал світлофору пропустив пішоходів та закінчив свій маневр.
У судове засідання позивач надав заяву у якій підтримав позовні вимоги по вищевказаним підставам, наполягав на їх задоволенні, просив розглянути справу в його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи в його відсутність. Позовні вимоги не визнав у повному обсязі. При розгляді справи просив прийняти до уваги та дослідити в судовому засіданні копію диска з відеозаписом правопорушення та рапорт.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 288 КУпАП, постанову уповноваженого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку визначеному Кодексом адміністративного судочинства України шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно зі ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Судом встановлено, що 24.03.2011р. інспектором ДПС ВДАІ по обслуговуванню м.Маріуполя ОСОБА_2 було складено адміністративний протокол серії АН1 №489302 відносно ОСОБА_1, 24.03.2011 року о 17:10 год. керуючи автомобілем НОМЕР_1 в м. Маріуполі на перехресті пр. Леніна та пров. Нахімова проїхав перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофору, чим порушив вимоги п. 8.7.3 е, чим здійснив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.122 КУпАП.
З урахуванням вимог ст. 36 КУпАП інспектором ДПС було винесено постанову серії АН №899823, згідно з якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень.
При вирішенні спору судом прийнято до уваги, що за приписами ст.255 КУпАП інспектор ДПС, як працівник органів внутрішніх справ склав відносно позивача протокол про адміністративне правопорушення, про що не заперечує сам позивач.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.222 КУпАП інспектором ДПС на місці скоєння правопорушення розглянуте правопорушення і ухвалена постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Дії працівників підрозділів ДПС при порушенні учасником дорожнього руху вимог ПДР визначені у п.16 Інструції від 27.03.2009р. №111 за приписами п.16.6 якою за всіма виявленими порушеннями ПДР складаються протоколи про адміністративні правопорушення, які після закінчення зміни здаються командирові підрозділу ДПС, чи особі яка його змінює, або працівникові, на якого покладено ці обов'язки, для реєстрації та передачі до відділів (відділень) Державтоінспекції МВС з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах протягом однієї доби.
Згідно з Інструкцією з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби ДАІ МВС, затвердженої наказом МВС України від 27.03.2009р. №111 функції контролю за дорожнім рухом, тобто виявлення порушень законодавства, правил, норм і стандартів у сфері забезпечення дорожнього руху, покладені на підрозділи дорожньо-патрульної служби ДАІ.
Пункт 6.11 Інструкції надає право співробітникам дорожньо-патрульної служби ДАІ для попередження та припинення злочинів, а також адміністративних правопорушень, у межах своєї компетенції застосовувати до правопорушників заходи адміністративного впливу.
В пункті 13.7 Інструкції зазначено, що основними методами несення служби є: спостереження за дорожнім рухом, розпорядчо-регулювальні дії, застереження учасників дорожнього руху від порушень правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, втручання при правопорушеннях. Втручання при правопорушеннях полягає в обов'язковому реагуванні на дії громадян з метою запобігання правопорушенням та їх припинення, застосуванні до порушників передбачених чинним законодавством заходів впливу.
Відповідно до п.13.9 Інструкції при контролі за дорожнім рухом працівник підрозділу ДПС активно реагує на порушення ПДР і в першу чергу на ті, що можуть стати причиною ДТП. Відповідно до п.14.1 Інструкції підставою для зупинення транспортних засобів є порушення ПДР водіями.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що при несенні служби і виявленні адміністративного правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, працівник ДПС зобов'язаний - припинити адміністративне правопорушення та скласти протокол про адміністративне правопорушення, виносити відповідно до чинного законодавства постанови про адміністративні порушення (п.3.4), забезпечувати ефективне використання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (п.3.5).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АН № 489302 від 24.03.2011 року в ньому зафіксовано що є додатком до нього, а саме зазначено факт ведення відеозйомки. В графі “пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності” позивач особисто зазначив, що вважає дії працівників ДАІ незаконними, з протоколом ознайомлений.
Ознайомившись з відеозаписом суд приходить до висновку про те, що порушення правил дорожнього руху мало місце, а саме, відеозйомкою зафіксовано автомобіль НОМЕР_2, який при проїзді перехрестя пр. Леніна та пров. Нахімова в м. Маріуполі повернув праворуч на червоний сигнал світлофору, чим створив перешкоди в русі транспортним засобам, які рухались по пр. Леніна головній дорозі на зелений сигнал світлофору.
З урахуванням вищевикладеного суд не приймає до уваги пояснення позивача в частині того, що він не порушував жодного пункту правил ПДР України, а дані зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності, вважаючи таку позицію бажанням позивача уникнути відповідальності за скоєне правопорушення. Крім того позивачем не доведено факт порушення працівниками міліції норм і правил законодавства при фіксуванні правопорушення, складанні протоколу та постанови.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивач не довів та не надав суду жодного належного доказу відсутності в своїх діях порушення правил дорожнього руху.
Таким чином суд вважає що протокол про скоєнння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та постанова про накладення на нього адміністративного стягнення були винесені правомірно, а дії інспектора ДПС відповідають Iнструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України, затвердженої Наказом Міністерства Внутрішніх справ України “Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС” № 111 від 27.03.2009р.
Суд вважає, що відповідачем вірно дана оцінка дій позивача стосовно вчинення останнім правопорушення, передбаченого ст.122 ч.2 КУпАП та правомірно з цього приводу ухвалена постанова з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП.
За таких обставин, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст.ст.9,10,11,159,160,162,163 КАС України, Наказу МВС України від 27.03.2009р. №111 про затвердження Інструкції ч.2 ст.122, ст. 36 КУпАП, суд,-
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління ДАІ в місті Маріуполі при ГУМВС України в Донецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення, відмовити.
Постанова суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя