Постанова від 21.12.2015 по справі 820/11562/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 грудня 2015 р. № 820/11562/15

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Тітов О.М. розглянувши у порядку письмового провадження в приміщені суду адміністративний позов в.о. прокурора міста Харкова, в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сучасних харчових технологій" про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В.о. прокурора міста Харкова (далі по тексту - прокурор) в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (далі по тексту - позивач-1, ГУ ДСНС), Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації (далі по тексту - позивача-2, Департамент ЦЗ), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сучасних харчових технологій", в якому просить суд зобов'язати TOB "Завод сучасних харчових технологій" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76001, яке знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 309, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, а саме:

- розробити функціональні обов'язки для персоналу з обслуговування захисної споруди;

- сховище забезпечити необхідною документацією;

- передбачити місця для лежання встановленими розмірами;

- повітроводи режиму чистої вентиляції пофарбувати у білий колір;

- здійснити технічний огляд та контрольну перевірку фільтрів-поглиначів;

- перевірити герметичність сховища (не рідше одного разу на квартал) з оформленням довідки про перевірку герметичності сховища;

- забезпечити стартерні акумулятори природною вентиляцією шляхом через жалюзі грати, розміщені в нижній частині шафи з плоским верхом і витяжним повітроводом, зробленим із сталевої труби, діаметром 45 мм., врізаним в плоский верх шафи, прокладений по приміщенню з ухилом у бік шафи. На повітроводі впритул до шафи встановити запірну арматуру (вентиль, засувка або пробковий кран). Повітровід виводиться за межі сховища і кріпиться до витяжної шахти на висоті установки жалюзійних ґрат;

- перевірити (один раз на рік) справність систем вентиляції шляхом перевірки справності вентиляторів припливних і витяжних систем, фільтрів- поглиначів, регенеративних установок, герметичних клапанів, герметичних з'єднань повітроводів, повітрозабірних та витяжних каналів і проти вибухових пристроїв;

- нанести на усі пускачі і вентилятори відповідне маркування;

- утеплити припливні повітроводи зовнішнього повітря для запобігання появи конденсату;

- становити на повітрозабірних і витяжних каналах противибухові пристрої і рорювальні камери для захисту від затікання ударної хвилі усередину сховища, що може призвести до руйнування вентиляційного обладнання і ураження людей;

- у сховищі створити запас питної води у ємкостях з розрахунку 3 л./д. на 1 особу, що укривається;

- на випадок припинення подачі води у приміщенні медпункту передбачити переносний рукомийник із запасом води до нього з розрахунку 10 л./д.;

- у захисній споруді для вимірювання температури повітря встановити ртутний термометр з ціною поділки 0,2 град. С.;

- для визначення процентного вмісту у повітрі захисної споруди вуглекислого газу передбачити наявності газоаналізаторів типу ГМУ-2, РАСІІ, РАСІІІ;

- оформити план ремонту захисної споруди;

- забезпечити захисну споруду первинними засобами пожежогасіння (ручні пінні вогнегасники, пісок тощо) у кількостях, передбачених Правилами пожежної безпеки в Україні;

- приміщення ДЄС укомплектувати ручними пінними або вуглекислотними вогнегасниками, азбестовими покривалами та ящиками з піском;

- захисну споруду укомплектувати необхідним майном на розрахункову кількість осіб, що укриваються, відповідно до переліку майна, необхідного для укомплектування захисної споруди;

- захисну споруду укомплектувати запасами медичного майна;

- обладнати протипилові фільтри у системах вентиляції з електроручними вентиляторами, які повинні мати захисний екран, що виключає можливість прямого опромінення обслуговуючого персоналу;

- забезпечити та постійно підтримувати входи в захисну споруду вільними;

- вивісити табличку біля вхідних дверей розміром 60 х 50 см. із зазначенням місця зберігання ключів, відповідальної особи, її адреси і телефону, а також номера споруди;

- змащувати металеві частини оголовків аварійних виходів інгібірованим мастилом;

- обладнати вхідні двері для щільності прилягання по периметру дверної коробки гумовими прокладками;

- промаркувати і пронумерувати двері;

- пофарбувати повітроводи режиму чистої вентиляції у білий колір;

- пофарбувати повітроводи фільтру вентиляції у жовтий колір;

- пофарбувати повітроводи режиму ізоляції з регенерацією повітря у червоний колір;

- перевіряти справність систем вентиляції не рідше 1 разу на рік;

- нанести на усі пускачі і вентилятори відповідне маркування;

- утеплити припливні повітроводи зовнішнього повітря для запобігання появі конденсату;

- установити на повітрозабірних і витяжних каналах противибухові пристрої і розширювальні камери для захисту від затікання ударної хвилі у середину сховища, що може призвести до руйнування вентиляційного обладнання і ураження людей;

- установити нижній фільтр-поглинач на 2 промаслені рейки перерізом не менше ніж 40 х 40 мм.;

- обладнати приміщення медпунктів у сховищах переносним рукомийником із запасом води до нього з розрахунку 10 л./д.;

- заповнити проточні ємкості (баки) водою;

- направити не рідше 1 разу на рік проби води з баків на дослідження у місцеву санепідемстанцію з складанням відповідного акту;

- обладнати проточні ємкості і труби, по яким циркулює вода, тепло - і пароізоляцією;

- обладнати ємкості запасу питної води покажчиками води;

- обладнати ємкості запасу питної води люками для можливості очищення і фарбування внутрішніх поверхонь;

- пофарбувати трубопроводи каналізації у чорний колір;

- заземлити корпуси електродвигунів;

- виділити в окрему групу живлення покажчиків «Вхід» і світильників сходів і тунелів, а також світильників тамбурів тамбурів-шлюзів;

- пофарбувати електропроводку, яка розміщена у металевих трубах у червоний колір.

Свої позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що на балансі TOB "Завод сучасних харчових технологій" перебуває переданий на підставі договору зберігання майна цивільної оборони № 86 від 20.12.2011 між Регіональним відділенням Фонду державного майна по Харківській області та TOB "Завод сучасних харчових технологій" об'єкт цивільного захисту, майно цивільної оборони, що не увійшло до статутного фонду TOB "Завод сучасних харчових технологій" при приватизації, а саме: об'єкт ЦО - окремо розташована заглиблена будівля (інв. № 103), розташований за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 309.

Позивачем зазначено, що остання перевірка додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, яка проводилась у період часу з 17.02.2015 по 20.02.2015 Дзержинським РВ ГУ ДСНС України у Харківській області виявлено, що технічний стан сховища № 76001 оцінюється як «не готове» до прийняття осіб, що укриваються. А отже, створюється загроза для життя та здоров'я цивільного (мирного) населення через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.

Прокурор у судове засідання не прибув, 21.12.2015 через канцелярію суду надав заяву, в якій просив розглядати справу без участі прокурора, в порядку письмового провадження згідно наданих документів.

Представник позивача - ГУ ДСНС України у Харківській області в судове засідання не з'явився, 21.12.2015 через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без участі представника.

Представник позивача - Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки в судове засідання суду не повідомив.

Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки в судове засідання суду не повідомив.

На підставі вищевикладеного, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється .

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області (Орган управління) та TOB "Завод сучасних харчових технологій" (Зберігач) 20.12.2011 було укладено договір про безопланте зберігання захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони) № 86, згідно умов якого Орган управління передає, а Зберігач приймає на себе зобов'язання щодо виконання функцій зберігання майна цивільної оборони, що не увійшло до статутного фонду TOB "Завод сучасних харчових технологій" при приватизації, а саме: об'єкт ЦО - окремо розташована заглиблена будівля (інв. № 103), розташований за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 309.

ОСОБА_1 прийому - передачі майна цивільної оборони (додаток до Договору), балансова (залишкова) вартість майна цивільної оборони станом на 31.12.2010 складала 5,03224 грн. (а.с. 18).

Як вбачається з матеріалів справи, в період часу з 17.02.2015 по 20.02.2015 у відношені відповідача Дзержинським РВ ГУ ДСНС України у Харківській області було проведено перевірку щодо додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, а саме перевірено приміщення захисної споруди TOB "Завод сучасних харчових технологій" за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 309.

За результатами даної перевірки фахівцями Дзержинського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області складено відповідний акт комплексної перевірки (спеціального огляду) захисної споруди цивільної оборони (сховища № 76001) від 20 лютого 2015 року, у висновках якого зазначено, що перевірений об'єкт оцінюється як неготовий до прийняття осіб, що укриваються та зобов'язано підприємство привести системне життєзабезпечення у відповідність до вимог чинного законодавства, провести поточний ремонт ЗС, відновити документацію ЗС (а.с. 20-23). Як вбачається з акта перевірки, жодних зауважень щодо проведення перевірки та виявлених порушень з боку посадових осіб підприємства, зокрема голови правління не було.

Також, у відношенні відповідача з метою усунення недоліків, які виявлені під час здійснення перевірки додержання та виконання приміщень захисної споруди Дзержинським РВ ГУ ДСНС України у Харківській області було складено припис № 12 від 20 лютого 2015 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту з зазначенням ряду порушень та строку їх усунення. Вказаний припис було отримано головою правління того ж дня, проте ні в судовому, ні в адміністративному порядку не був оскаржений, та не є скасованим в установленому законом порядку, а отже не втратило юридичної дії.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає за необхідне зазначити, що проведення АТО на сході держави, та запровадження Кабінетом міністрів України на території Донецької та Луганської областей режиму надзвичайної ситуації, а на всій території України - режиму підвищеної готовності згідно Кодексу цивільного захисту України, слугувало підставою для видання Кабінетом Міністрів України постанови від 26.01.2015 року №18, якою створено Державну комісію з надзвичайних ситуацій та регіональні координаційні центри.

ОСОБА_1 Положення про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року №18, Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі - Державна надзвичайна комісія) є постійно діючим органом, який забезпечує координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, організаційних заходів протидії терористичній діяльності та воєнній загрозі, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.

Відповідно до Положення про Державну надзвичайну комісію, одним з основних завдань комісії є інвентаризація всіх об'єктів цивільного захисту, тобто інженерних споруд, призначених для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Одночасно з цим Кабінетом Міністрів України видано розпорядження №48-р від 26.01.2015 року, яким надано дозвіл Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади на проведення перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.

З урахуванням вищенаведеного, судом встановлено, що вимоги, викладені в позовній заяві позивачами, спрямовані на усунення порушень законодавства у сфері обороноздатності держави, у тому числі на забезпечення захисту мирного населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей для збереження їх життя та здоров'я, у разі військової агресії.

Незадовільний експлуатаційний стан готовності державної захисної споруди цивільного захисту № 76001, що знаходиться на зберіганні у відповідача - ТОВ "Завод сучасних харчових технологій", зумовило позивачів на звернення з позовною заявою до суду.

Як встановлено судом, згідно укладеного договору зберігання на позабалансовому рахунку ТОВ "Завод сучасних харчових технологій" знаходиться об'єкт цивільної оборони - зокрема заглиблена будівля (інв. № 103), розташована за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 309., що підтверджується діючим договором та актом прийому - передачі відповідного майна (а.с. 16-19) та згідно нього та акта від 20.02.15 року є державним майном, що не увійшло в процесі приватизації до статутного капіталу відповідача .

Так, пунктом 11 ч. 1 ст. 18 Кодексу цивільного захисту встановлено, що до повноважень інших центральних органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту належить організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, та захисних споруд цивільного захисту державної власності, що перебувають на балансі суб'єктів господарювання приватної форми власності.

Пунктом 27 ч. 1 ст. 19 КЦЗУ до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту належить віднесено здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту.

Водночас до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту (п. 15 ч. 1 ст. 20 КЦЗУ), здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні) (п. 16).

ОСОБА_1 ч. 8 ст. 32 КЦЗУ утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що з огляду на приписи ч.2 ст.19 Конституції України, процедура реалізації позивачем владної управлінської функції контролю в сфері цивільного захисту, пожежної безпеки, техногенної безпеки унормована, насамперед, приписами Кодексу цивільного захисту України та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року №18, адже за змістом положень даних актів законодавства, територіальний орган МНС України та Департамент цивільного захисту України як регіонального, так і районного рівня належить до окресленого законодавцем кола осіб зі статусом органів державного контролю (нагляду).

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.01.2015р. №48р, територіальними органами ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірки стану готовності захисних споруд, якими виявлено ряд порушень щодо утримання сховища, яке перебуває на позабалансовому рахунку ТОВ "Завод сучасних харчових технологій", що не може залишатися без відповідного реагування представницького характеру.

Як зазначалося раніше ч. 8 ст. 32 КЦЗУ визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 32 Кодексу ЦЗ України, розділу 1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженого Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006р. № 653, сховища забезпечують захист oci6, що укриваються, від негативного впливу сучасних засобів ураження, бактеріальних (біологічних) засобів, від бойових отруйних речовин, а також, при необхідності, від катастрофічного затоплення, небезпечних хімічних речовин, радіоактивних продуктів при руйнуванні ядерних енергетичних енергоустановок, високих температур i продуктів горіння при пожежах та передбачають можливість безперервного перебування у них розрахункової кількості ociб, що укриваються, протягом двох діб.

Частиною 6 ст. 32 цього Кодексу визначено, що проектування, будівництво, пристосування i розміщення захисних споруд та об'єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України "Про будівельні норми". Реконструкція захисних споруд здійснюється за державними будівельними нормами В 2.2.5-97 "Захисні споруди цивільної оборони", затверджені наказом Держкоммістобудування України від 08.07.1997р. № 106. Об'єкти або приміщення, що пристосовуються під захисні споруди, в ycix випадках мають відповідати вимогам цих норм.

Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують її належний технічний стан i готовність до укриття населення.

Відповідно до п.4 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. № 253 (далі - Порядок), захисні споруди, за винятком тих, що повинні утримуватись у постійній готовності до використання за призначенням, можуть використовуватися підприємствами для господарських, культурних та побутових потреб за умови забезпечення можливості приведення її у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.

Також, відповідно до п.6 Порядку, під час використання захисної споруди для власних потреб підприємством забезпечується збереження захисних властивостей споруди як в цілому, так i окремих її елементів; герметизацію та гідроізоляцію вciєї споруди; збереження робочого стану інженерно-технічного та спеціального обладнання, засобів зв'язку та оповіщення; належне утримання захисної споруди відповідно до вимог Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджується МНС.

Як зазначалося вище, перевірка додержання вимог законодавства у сферах пожежної i техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, яка проводилась в період часу з 17.02.2015 по 20.02.2015 у відношені відповідача Дзержинським РВ ГУ ДСНС України у Харківській області щодо додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, виявила, що технічний стан захисної споруди цивільної оборони - заглиблена будівля (інв. № 103) оцінюється як "Не готове" до прийняття ociб, що укриваються.

Проте, як зазначив позивач у вказаний період (до 20.03.2015 року) відповідач у добровільному порядку не виконав зазначені у акті перевірки вимоги та не надав плану усунення вказаних недоліків, матеріали справи таких доказів також не містять.

Так, згідно п.п. 2.3.2 п. 2 договору зберігання № 86 від 20.12.2011, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області та відповідачем, останній зобов'язаний, зокрема, забезпечувати збереження майна.

Крім того договором встановлено обов'язок ТОВ "Завод сучасних харчових технологій" нести відповідальність за збереження, утримання і цілісність майна з моменту передачі майна на зберігання і до моменту його повернення Органу управління (п.п. 4.2).

ОСОБА_1 положень Цивільного кодексу України, а саме - ч. 1 ст. 936 ЦКУ, за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

ОСОБА_1 ч. 1 ст. 942 ЦКУ зберігач зобов'язаний вживати усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі.

У ч. 2 цієї ж статті передбачено, що якщо зберігання здійснюється безоплатно, зберігач зобов'язаний піклуватися про річ, як про свою власну.

Тобто межі обов'язків зберігача, який здійснює зберігання безоплатно, визначається як обов'язки піклуватися про річ, як про свою власну.

Отже, виходячи з аналізу змісту положень договору зберігання № 86 від 20.12.2011, Цивільного кодексу України, Кодексу цивільного захисту України, Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009р. № 253, наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 № 653, суд доходить висновку про наявність обов'язку посадових осіб ТОВ "Завод сучасних харчових технологій" щодо утримання сховища у належному стані, задля запобігання загроз для життя та здоров'я цивільного (мирного) населення через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.

Так, згідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 р., № 291 позабалансові рахунки призначені для узагальнення інформації про наявність і рух цінностей, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об'єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі).

Товарно-матеріальні цінності відображаються за договірною вартістю або за вартістю, що вказана у приймально-передавальних актах.

Товарно-матеріальні цінності та основні засоби, вартість яких відображена на позабалансових рахунках, підлягають інвентаризації в порядку, що діє для цінностей, відображених на балансових рахунках відповідного класу.

ОСОБА_1 з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Суд вважає, що заявлена суб'єктом владних повноважень вимога щодо зобов'язання ТОВ "Завод сучасних харчових технологій" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76001, у придатний стан для використання за цільовим призначенням є цілком правомірною, адже судовим розглядом підтверджено факт недотримання суб'єктом господарювання законодавства у сфері цивільного захисту населення.

Судовим розглядом не встановлено факту порушення заявленою суб'єктом владних повноважень вимогою прав та охоронюваних законом інтересів відповідача у сфері публічно-правових відносин.

За таких підстав, позов належить задовольнити, адже обґрунтованість доводів органу управління підтверджена матеріалами справи.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов в.о. прокурора міста Харкова, в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сучасних харчових технологій" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати TOB "Завод сучасних харчових технологій" (61145, м. Харків, вул. Клочківська, 309, код ЄДРПОУ 34951735) привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76001, яке знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 309, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, а саме:

- розробити функціональні обов'язки для персоналу з обслуговування захисної споруди;

- сховище забезпечити необхідною документацією;

- передбачити місця для лежання встановленими розмірами;

- повітроводи режиму чистої вентиляції пофарбувати у білий колір;

- здійснити технічний огляд та контрольну перевірку фільтрів-поглиначів;

- перевірити герметичність сховища (не рідше одного разу на квартал) з оформленням довідки про перевірку герметичності сховища;

- забезпечити стартерні акумулятори природною вентиляцією шляхом через жалюзі грати, розміщені в нижній частині шафи з плоским верхом і витяжним повітроводом, зробленим із сталевої труби, діаметром 45 мм., врізаним в плоский верх шафи, прокладений по приміщенню з ухилом у бік шафи. На повітроводі впритул до шафи встановити запірну арматуру (вентиль, засувка або пробковий кран). Повітровід виводиться за межі сховища і кріпиться до витяжної шахти на висоті установки жалюзійних ґрат;

- перевірити (один раз на рік) справність систем вентиляції шляхом перевірки справності вентиляторів припливних і витяжних систем, фільтрів- поглиначів, регенеративних установок, герметичних клапанів, герметичних з'єднань повітроводів, повітрозабірних та витяжних каналів і проти вибухових пристроїв;

- нанести на усі пускачі і вентилятори відповідне маркування;

- утеплити припливні повітроводи зовнішнього повітря для запобігання появи конденсату;

- установити на повітрозабірних і витяжних каналах противибухові пристрої і розширювальні камери для захисту від затікання ударної хвилі усередину сховища, що може призвести до руйнування вентиляційного обладнання і ураження людей;

- у сховищі створити запас питної води у ємкостях з розрахунку 3 л./д. на 1 особу, що укривається;

- на випадок припинення подачі води у приміщенні медпункту передбачити переносний рукомийник із запасом води до нього з розрахунку 10 л./д.;

- у захисній споруді для вимірювання температури повітря встановити ртутний термометр з ціною поділки 0,2 град. С.;

- для визначення процентного вмісту у повітрі захисної споруди вуглекислого газу передбачити наявності газоаналізаторів типу ГМУ-2, РАСІІ, РАСІІІ;

- оформити план ремонту захисної споруди;

- забезпечити захисну споруду первинними засобами пожежогасіння (ручні пінні вогнегасники, пісок тощо) у кількостях, передбачених Правилами пожежної безпеки в Україні;

- приміщення ДЄС укомплектувати ручними пінними або вуглекислотними вогнегасниками, азбестовими покривалами та ящиками з піском;

- захисну споруду укомплектувати необхідним майном на розрахункову кількість осіб, що укриваються, відповідно до переліку майна, необхідного для укомплектування захисної споруди;

- захисну споруду укомплектувати запасами медичного майна;

- обладнати протипилові фільтри у системах вентиляції з електроручними вентиляторами, які повинні мати захисний екран, що виключає можливість прямого опромінення обслуговуючого персоналу;

- забезпечити та постійно підтримувати входи в захисну споруду вільними;

- вивісити табличку біля вхідних дверей розміром 60 х 50 см. із зазначенням місця зберігання ключів, відповідальної особи, її адреси і телефону, а також номера споруди;

- змащувати металеві частини оголовків аварійних виходів інгібірованим мастилом;

- обладнати вхідні двері для щільності прилягання по периметру дверної коробки гумовими прокладками;

- промаркувати і пронумерувати двері;

- пофарбувати повітроводи режиму чистої вентиляції у білий колір;

- пофарбувати повітроводи фільтру вентиляції у жовтий колір;

- пофарбувати повітроводи режиму ізоляції з регенерацією повітря у червоний колір;

- перевіряти справність систем вентиляції не рідше 1 разу на рік;

- нанести на усі пускачі і вентилятори відповідне маркування;

- утеплити припливні повітроводи зовнішнього повітря для запобігання появі конденсату;

- установити на повітрозабірних і витяжних каналах противибухові пристрої і розширювальні камери для захисту від затікання ударної хвилі у середину сховища, що може призвести до руйнування вентиляційного обладнання і ураження людей;

- установити нижній фільтр-поглинач на 2 промаслені рейки перерізом не менше ніж 40 х 40 мм.;

- обладнати приміщення медпунктів у сховищах переносним рукомийником із запасом води до нього з розрахунку 10 л./д.;

- заповнити проточні ємкості (баки) водою;

- направити не рідше 1 разу на рік проби води з баків на дослідження у місцеву санепідемстанцію з складанням відповідного акту;

- обладнати проточні ємкості і труби, по яким циркулює вода, тепло - і пароізоляцією;

- обладнати ємкості запасу питної води покажчиками води;

- обладнати ємкості запасу питної води люками для можливості очищення і фарбування внутрішніх поверхонь;

- пофарбувати трубопроводи каналізації у чорний колір;

- заземлити корпуси електродвигунів;

- виділити в окрему групу живлення покажчиків «Вхід» і світильників сходів і тунелів, а також світильників тамбурів тамбурів-шлюзів;

- пофарбувати електропроводку, яка розміщена у металевих трубах у червоний колір.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.М. Тітов