Постанова від 10.03.2011 по справі 2-а/1970/371/11

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/371/11

10 березня 2011 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Баб'юка П.М., при секретарі - Михайловській Н.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Тернопільської обласної державної адміністрації - ОСОБА_2,

представника третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Тернопільської обласної державної адміністрації, голови Тернопільської обласної державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Єпархіальне управління Бучацької Єпархії Української Греко-Католицької Церкви про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації та зобов'язання утриматись від вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулось до суду з позовом до Тернопільської обласної державної адміністрації (далі - ТОДА), голови Тернопільської обласної державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Єпархіальне управління Бучацької Єпархії Української Греко-Католицької Церкви (далі - Єпархіальне управління УГКЦ) про визнання протиправним п.1 та скасування пунктів 1 і 2 розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10.06.2010 №392 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Єпархіальному управлінню Бучацької Єпархії Української греко-католицької церкви на території Раштовецької сільської ради Гусятинського району» та зобов'язання ТОДА не вчиняти дій щодо розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті віруючих УГКЦ відносно позивача та членів її сім'ї, віруючих Рідної ОСОБА_5.

Позов обґрунтовується тим, що з 2008 року керівництвом Бучацької Єпархії УГКЦ почало розпалювати релігійну ворожнечу та ненависть серед віруючих християн щодо позивача та членів її сім'ї. У зв'язку з прийняттям головою ТОДА оскарженого розпорядження, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Єпархіальному управлінню Бучацької Єпархії Української греко-католицької церкви, на відстані 9 м. від житлового будинку позивачки з'явилася культова споруда УГКЦ - релігійної організації, яка розпалює релігійну ворожнечу та ненависть щодо позивачки та членів її сім'ї: організовано розбійні напади на священників та віруючих Рідної ОСОБА_5, знищено релігійну святиню, за співучастю нанесено тілесні ушкодження чоловіку позивачки ОСОБА_6, вимагали виселення сім'ї позивачки, проводили незаконні богослужіння та перешкоджали отримати сім'ї позивачки землі.

Також зазначено, що внаслідок дискримінації за релігійними ознаками, немотивованим розпорядженням голови Гусятинської районної адміністрації №281 від 04.06.2010 внесено зміни до попереднього розпорядження від 10.03.2010 №103 та з 0,50 га. до 0,18 га. зменшено площу земельної ділянки по якій ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою.

Крім цього, вказано, що при прийнятті оскарженого розпорядження були порушені: вимоги ч.3 ст.122 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України - відповідно до яких компетенція у наданні вказаної земельної ділянки належить Гусятинській районній державній адміністрації; вимоги ст.4 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» - щодо рівноправності громадян незалежно від їх ставлення до релігії; норми Конституції України - щодо рівноправності, свободи світогляду і віросповідання; положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - щодо свободи думки, совісті і релігії.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав повністю та просив його задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві. Крім цього зазначив, що у зв'язку з релігійною ворожнечею між УГКЦ та позивачкою, оскаржене розпорядження загрожує життю та здоров'ю позивачки та членів її сім'ї.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо заявленого адміністративного позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржене розпорядження винесено з дотриманням вимог чинного законодавства на підставі заяви Єпархіального управління УГКЦ з відповідними документами та враховуючи те, що житловий будинок та столярна майстерня, які знаходяться на вказаній земельній ділянці перебувають у власності третьої особи.

Крім цього, зазначив, що питання скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10.06.2010 №392 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Єпархіальному управлінню Бучацької Єпархії Української греко-католицької церкви на території Раштовецької сільської ради Гусятинського району» розглядалось Хмельницьким окружним адміністративним судом по справі за позовом Релігійної організації «Духовний Центр Родового Вогнища Рідної ОСОБА_5» до ТОДА. Рішенням суду по вказаній справі від 07.10.2010 яке набрало законної сили у скасуванні оскарженого розпорядження відмовлено.

Також вказав, що будь-яких звернень від позивачки щодо надання в користування (власність) спірної земельної ділянки до Тернопільської обласної державної адміністрації не надходило.

Голова ТОДА в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (в порядку ч.9 ст.35 КАС України), що підтверджується розпискою службової особи ТОДА від 23.02.2011 на довідковому листі до справи. Про причину неявки суд не повідомив та не надіслав заяви про розгляд справи за його відсутності, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без його участі за наявними у справі доказами в порядку ч.4 ст.128 КАС України.

Ухвалою про відкриття провадження у справі від 23.02.2011 до участі у справі залучено третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача - Єпархіальне управління Бучацької єпархії Української Греко-католицької Церкви.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, вказав, що на спірній земельній ділянці розташовані житловий будинок та столярна майстерня, які перебувають у їх власності, а тому, вважає, що Єпархіальне управління УГКЦ, надавши всі передбачені вимогами законодавства документи, правомірно отримало дозвіл на розроблення проекту землеустрою. Крім цього, зауважив на обставини, встановлені рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.10.2010.

Суд заслухавши пояснення учасників судового процесу, оцінивши подані сторонами докази, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, встановив наступні обставини:

Єпархіальне управління Бучацької Єпархії Української Греко-Католицької Церкви звернулось до ТОДА із заявою про отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,3714 га. в постійне користування для реконструкції житлового будинку та столярної майстерні в Духовний Центр Бучацької Єпархії УГКЦ.

В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на спірній земельній ділянці розташовані житловий будинок та столярна майстерня, які перебувають у власності Бучацької Єпархії Української Греко-Католицької Церкви.

Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10.06.2010 №392 надано дозвіл Єпархіальному управлінню Бучацької Єпархії Української Греко-Католицької Церкви на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування з метою реконструкції житлового будинку та столярної майстерні для духовного центру Бучацької Єпархії УГКЦ, орієнтовною площею 1,3714 га, за рахунок земель запасу (землі сільськогосподарського призначення - під господарськими будівлями і дворами), за межами населеного пункту на території Раштовецької сільської ради Гусятинського району (п.1), а також, зобов'язано Єпархіальне управління виготовити проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, та розробити містобудівну документацію відповідно до вимог чинного законодавства та інших нормативно-правових актів (п.2).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією України та законами України.

В силу ст.. 9 КАС України суд при вирішені справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно вимог п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч.3, ч.4 ст.122 Земельного кодексу України:

- Районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

- Обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту на території Раштовецької сільської ради Гусятинського району.

Відведення земельної ділянки в постійне користування з метою реконструкції житлового будинку та столярної майстерні для духовного центру Бучацької Єпархії УГКЦ на території Раштовецької сільської ради Гусятинського району не відноситься до випадків, визначених частинами третьою, сьомою ст.122 Земельного кодексу України, а тому, суд приходить до висновку про наявність у Тернопільської обласної державної адміністрації повноважень для прийняття оскарженого розпорядження.

Також слід зазначити, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.10.2010 по справі №2-а-4772/10/2270 за позовом Релігійної організації «Духовний Центр Родового Вогнища Рідної ОСОБА_5» до ТОДА про скасування розпорядження №392 від 10.06.2010, яке набрало законної сили, у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено.

Вказаним рішенням встановлено наступні обставини:

- «На підставі Закону України "Пре місцеві державні адміністрації", Земельного кодексу України, ст.50 Закону України "Про землеустрій", Закону України"Про свободу совісті та релігійні організації" та встановлених судом обставин суд, вважає, що було законно та правомірно прийнято розпорядження №392, оскільки на розгляд Тернопільської облдержадміністрації було надано всі необхідні документи Єпархіальним управлінням Бучацької Єпархії Української греко-католицької церкви, передбачені ст. 123 Земельного Кодексу України…»;

- «З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність прийнятого ним рішення, а тому в задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити.».

Відповідно до ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи наведене, суд приходить до переконання що розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10.06.2010 №392 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Єпархіальному управлінню Бучацької Єпархії Української греко-католицької церкви на території Раштовецької сільської ради Гусятинського району» прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача про визнання його протиправним та скасування не підлягають задоволенню.

Також суд критично оцінює посилання позивача на невмотивованість розпорядження голови Гусятинської районної державної адміністрації №281 від 04.06.2010 внесено зміни до попереднього розпорядження від 10.03.2010 №103 та з 0,50 га. до 0,18 га. зменшено площу земельної ділянки по якій ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки відомостей про те, що зазначене розпорядження скасоване (визнане нечинним/неправомірним) у встановленому порядку позивачем чи представником позивача не представлено. Крім цього, вказане розпорядження прийнято не відповідачами по справі, а Гусятинською районною державною адміністрацією, яка є окремою юридичною особою.

Щодо зобов'язання ТОДА не вчиняти дій щодо розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті віруючих УГКЦ відносно позивача та членів її сім'ї, віруючих Рідної ОСОБА_5, слід відмітити, що позивачем чи представником позивача не надано будь-яких доказів вчинення безпосередньо ТОДА дій щодо розпалювання релігійної ворожнечі, а недобросусідські взаємовідносини (глава 17 ЗК України) між позивачем і Єпархіальним управлінням УГКЦ, на які посилається позивач, не відносяться до юрисдикції адміністративного суду і не стосуються прийняття Тернопільською обласною державною адміністрацією оскарженого розпорядження.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 72,128,160-163 КАС України, Земельним кодексом Кураїни, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_4 до Тернопільської обласної державної адміністрації, голови Тернопільської обласної державної адміністрації, третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Єпархіальне управління Бучацької Єпархії Української Греко-Католицької Церкви про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10 червня 2010 року №392 та зобов'язання утриматись від вчинення певних дій - відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.ст.185-187 КАС України.

В повному обсязі постанова складена і підписана 15 березня 2011.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.