"10" грудня 2015 р. м. Київ К/800/18559/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача),
Головчук С.В.,
Ліпського Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області про перерахунок пенсії,
за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року,
встановив:
В лютому 2015 року ОСОБА_4 пред'явила позов до Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області (далі - управління ПФУ) про визнання протиправною відмову у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розрахунок пенсії державного службовця, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця за липень-серпень 2014 року в розмірі 70% всіх сум, вказаних у довідках Кіцманської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області від 02.07.2014 р. № 2565/05 і № 2551/05.
Постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 24 лютого 2015 року позов задоволено. Визнано неправомірною відмову управління ПФУ у включенні в розрахунок при призначенні пенсії державному службовцю ОСОБА_4 сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Зобов'язано управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_4 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 70% за липень-серпень 2014 року, з урахуванням фактично проведених виплат.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року скасовано постанову суду першої інстанції в частині дати, з якої необхідно провести перерахунок пенсії, та ухвалено в цій частині нове рішення, яким зобов'язано управління ПФУ провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 24 грудня 2014 року.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, не погоджуючись з визначеною судом апеляційної інстанції датою проведення перерахунку пенсії, просить скасувати прийняте ним рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 працювала в ДПІ у Кіцманському районі з 21.03.1996 р. по 27.06.2014 р. та була звільнена з посади начальника відділу погашення заборгованостей Кіцманської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області у зв'язку зі скороченням штатної чисельності за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.
На підставі довідок про заробіток від 02.07.2014 р. № 2565/05 і № 2551/05, виданих Кіцманською ОДПІ, управлінням ПФУ призначена позивачу пенсія державного службовця, яка виплачувалась останній з 02.07.2014 р. по 29.08.2014 р. З 29.08.2014 р. позивачу за її заявою призначена пенсія на загальних підставах.
Згідно з довідкою від 02.07.2014 р. № 2565/05 сума заробітної плати позивача, включаючи надбавки, премії та інші виплати, за період з 01.01.2005 р. по 31.12.2009 р. склала 121373,81 грн, з них 26485 грн - матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак в розрахунок суми пенсії вказана матеріальна допомога відповідачем не врахована.
На звернення позивача від 24.12.2014 р. управління ПФУ листом від 06.01.2015 р. № 37/с-11/06 повідомило про відсутність підстав для включення даних сум в розрахунок пенсії та відповідно для проведення перерахунку пенсії за липень-серпень 2014 року.
За змістом статті 37 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці" до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Виплату працівникам матеріальної допомоги на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань передбачено статтями 33 і 35 Закону України "Про державну службу" та постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 41 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом (з 01.01.2004 р.), з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (з 01.01.2011 р.) - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
З огляду на викладене суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Даний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України в цій категорії справ (постанови від 20.02.2012 р. (№ 21-430а11), від 28.05.2013 р. (21-97а13), від 03.06.2014 р. (№ 21-134а14).
Проте, вирішуючи питання про дату, з якої необхідно провести позивачу перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції помилково вважав, що право позивача підлягає захисту з моменту її звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (24 грудня 2014 року), оскільки в даному випадку мова йде про перерахунок пенсії у зв'язку з неправильним обчисленням її розміру під час призначення, а не у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям в порядку статті 37-1 Закону України "Про державну службу". Крім того, пенсія державного службовця виплачувалась ОСОБА_4 лише з липня по серпень 2014 року включно.
За наведених обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність проведення перерахунку пенсії позивача як державного службовця за липень-серпень 2014 року.
Таким чином, суд апеляційної інстанції помилково скасував законне і обґрунтоване рішення суду першої інстанції в частині визначення дати проведення перерахунку пенсії, що в силу статті 226 КАС України є підставою для скасування постановленого ним рішення із залишенням в силі постанови суду першої інстанції.
Керуючись статтями 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року та залишити в силі постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 24 лютого 2015 року.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:Черпак Ю.К.
Головчук С.В.
Ліпський Д.В.