Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
18 грудня 2015 р. № 820/10911/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Венчурі Трейд Оіл" до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Ріпкінському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області, Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Городнянському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області, Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень та зобов'язання вчинити півні дії ,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Венчурі Трейд Оіл", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Ріпкінському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області, Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Городнянському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області, Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому після уточнення позовних вимог просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0001631500 від 15.09.2015 року, № 0004461530 від 08.09.2015 року, № 0004451530 від 08.09.2015 року, № 0000842100 від 16.07.2015 року, № 0004211500 від 01.09.2015 року, № 000003600 від 21.07.2015 року, № 0002101500 від 22.07.2015 року, № 0002111500 від 22.07.2015 року, № 0004612100 від 26.08.2015 року, № 0004622100 від 26.08.2015 року, № 0007622521 від 15.09.2015 року, № 0000921500 від 09.09.2015 року, № 0004341500 від 08.10.2015 року, № 0004331500 від 08.10.2015 року, № 0002492200 від 22.06.2015 року, № 0002502200 від 22.06.2015 року, № 0002942200 від 27.07.2015 року, № 0002952200 від 27.07.2015 року.
- зобов'язати ДПІ у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно - перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в актах № 1082/22/39492337 від 09.06.2015 року, № 7/22/39492337 від 13.07.2015 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за результатами проведених документальних позапланових виїзних та камеральних перевірок ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" відповідачем, ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області, було складено акти № 1082/22/39492337 від 09.06.2015 року щодо нереальності господарських операцій з ТОВ "Капітал X" за березень-квітень 2015 року; № 7/22/39492337 від 13.07.2015 року щодо нереальності господарських операцій з ТОВ "Нафтакомпані" за лютий 2015 року. Щодо порушень акцизного законодавства - акти № 1114/15-39492337 від 19.08.2015 року, № 622/15/39492337 від 31.08.2015 року, № 75/21/39492337 від 08.07.2015 року, № 235/15-115/39492337 від 14.08.2015 року, № 344 від 09.07.2015 року, № 102/25-22-15-018/39492337 від 09.07.2015 року, № 9610/25-16-21 від 10.08.2015 року, № 585/21/39492337 від 01.09.2015 року, № 579/15/39492337 від 27.08.2015 року, № 463/25-06-15-018/39492337 від 10.09.2015 року.
На підставі висновків актів ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області прийнято спірні податкові повідомлення - рішення.
Позивач зазначив, що висновки, викладені в актах перевірок, зроблені з перевищенням повноважень відповідача, а винесені податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Вказав, що ним правомірно, відповідно до норм чинного законодавства включено до складу податкового кредиту за перевіряємий період суми ПДВ за податковими накладними ТОВ "Нафтакомпані" за лютий 2015 року, ТОВ "Капітал X" за березень-квітень 2015 року, а також дотримано вимоги податкового законодавства при нарахуванні та сплаті акцизного податку.
Відповідач, ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області, проти позову заперечував, зазначив, що порушення, встановлені в ході перевірок позивача, зафіксовані належним чином в актах перевірок. Підставою для винесення спірних податкових повідомлень-рішень слугував відображений в актах перевірок висновок про відсутність факту реального вчинення господарських операцій ТОВ "Капітал X" із платниками податків та зборів, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач, ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, проти позовних вимог заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачем не надано доказів вчинення податковим органом будь-яких дій, якими порушено права чи законні інтереси ТОВ "Венчурі Трейд Оіл", у зв'язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.
Враховуючи, що сторони у судове засідання не з'явились та є належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, враховуючи положення ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, потреба заслухати свідка чи експерта відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає, що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на положення ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 39492337, взято на податковий облік і станом на час проведення перевірок перебувало на обліку в ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області. В подальшому місце офіційної реєстрації змінено на м. Харків (а.с. 49 - 52 т. 2).
На підставі направлення від 22.06.2015 р. № 1496, виданого ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області, згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 та ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI та відповідно до наказу № 1443 від 19.06.2015 р. було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" (код ЄДРПОУ 39492337) з питань достовірності, повноти нарахування податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість у складі податкового кредиту операцій з ТОВ "Капітал Х" (код ЄДРПОУ 37365100) за березень, квітень 2015 р.
Результати перевірки викладені в акті № 7/22/39492337 від 13.07.2015 р. (а.с. 34 - 53 т.1).
За наслідками перевірки контролюючим органом було встановлено наступні порушення:
- п. 44.6 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755- VІ зі змінами та доповненнями, в результаті чого ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на загальну суму 3 507 544 грн., у т.ч.: за березень 2015 р. на суму ПДВ 3 366 367 грн., за квітень 2015 р. на суму ПДВ 141 177 грн. та завищено від'ємне значення різниці між сумою податковою зобов'язання та сумою податкового кредиту на загальну суму 7 840 959 грн., у т.ч.: за березень 2015 р. на суму ПДВ 2 034 886 грн., за квітень 2015 р. на суму ПДВ 5 806 073 грн.
На підставі зазначених висновків контролюючим органом були прийняті:
- податкове повідомлення-рішення № 0002942200 від 27.07.2015 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 5 261 317,00 грн., з яких: за основним платежем - 3507544,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1753773,00 грн.
- податкове повідомлення-рішення № 0002952200 від 27.07.2015 р., яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 7840959,00 грн. (а.с. 55, 132 - 133 т. 1).
На підставі направлення від 29.05.2015 р. № 1303, виданого ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області, згідно п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 та ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI та відповідно до наказу № 1265 від 29.05.2015 р. було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" (код ЄДРПОУ 39492337) щодо достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за лютий 2015 р. по взаємовідносинам з ТОВ "Нафтакомпані" (код ЄДРПОУ 37391261).
Результати перевірки викладені в акті № 1082/22/39492337 від 09.06.2015 р. (а.с. 109-127 т. 1). За наслідками перевірки контролюючим органом було встановлено наступні порушення:
- п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755- VІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, за період, що перевірявся, на загальну суму 5030175 грн., в т.ч.: за лютий 2015 р. - 5030175 грн. та завищено від'ємне значення по ПДВ за лютий 2015 р. на суму 2035549 грн.
На підставі зазначених висновків контролюючим органом були прийняті:
- податкове повідомлення-рішення № 0002492200 від 22.06.2015 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 6 287 663,00 грн., з яких: за основним платежем - 5030130,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1257533,00 грн.
- податкове повідомлення-рішення № 0002502200 від 22.06.2015 р., яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 2035594,00 грн.(а.с. 130 - 131 т. 1).
Фактично, підставами прийняття податкових повідомлень-рішень слугували висновки актів, в яких встановлено неможливість реального здійснення фінансово - господарських операцій позивача з контрагентами.
Матеріали справи свідчать, що в перевіряємому періоді ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" мало взаємовідносини з ТОВ "Нафтакомпані", ТОВ "Капітал Х".
Між ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" та ТОВ "Нафтакомпані" в лютому 2015 р. укладено наступні договори поставки нафтопродуктів: № НК-0021 від 01.02.2015 року; № НК-0064 від 08.02.2015 року; № НК-0116 від 13.02.2015 року; № НК-0149 від 18.02.2015 року; № НК-0153 від 19.02.2015 року; №НК-0177 від 23.02.2015 року (а.с. 83, 87, 91, 95, 99, 103 т. 2).
Відповідно до п. 1 зазначених договорів, постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець прийняти та оплатити нафтопродукти, в подальшому товар, згідно умов договору. Номенклатура, якість, ціна товару та строк поставки визначаються сторонами у додаткових угодах до договорів, які є невід'ємною частиною договорів.
У п.2 договорів, прописані обов'язки сторін, а саме: передати покупцю нафтопродукти згідно розділу 1 цих договорів за умови оформлення відповідних актів приймання-передачі або інших документів, які є невід'ємною частиною договорів. Під час передачі нафтопродуктів постачальник за вимогою покупця надає копії сертифікатів відповідності на нафтопродукти.
Якість товару, що поставляється, має відповідати технічним умовам (ТУ) та державним стандартам, діючим на території України та підтверджуватись паспортом (сертифікатом) якості заводу-виробника товару згідно п. 3 договорів.
П. 4 визначені умови поставки, за якими поставка товару здійснюється на підставі заявки покупця та підписаної сторонами додаткової угоди до договорів. Товар поставляється покупцю партіями, протягом поточного місяця, в кількості та за ціною, визначеними у кожній додатковій угоді до договорів, на умовах: ЕХW - резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів.
Умови цих договорів викладені сторонами у відповідності до вимог Міжнародних правил тлумачення торговельних термінів "Інкотермс" (в редакції 2010 року). Загальна кількість відвантаженого товару може відрізнятись від кількості, передбаченої додатковою угодою, але не більше +10 %. Сторони укладають акти прийому-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару. Сторони можуть укладати акти прийому-передачі товару, що переданий протягом визначеного в такому акті періоду часу.
Згідно п. 5 договорів покупець здійснює оплату за товар шляхом переведення грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника, протягом 120 днів з дати підписання акту прийому - передачі або інших документів.
На виконання умов договору №НК-0021 від 01.02.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150228000000021 від 01.02.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 28.02.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150228000000021 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 683.058 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 18 930 352,90 грн. (а.с. 83 - 85 т. 2).
На виконання умов договору №НК-0064 від 08.02.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150228000000064 від 08.02.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 28.02.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150228000000064 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 120.193 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 3 581 750,92 грн. (а.с. 87 - 89 т. 2).
На виконання умов договору №НК-0116 від 13.02.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150228000000116 від 13.02.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 28.02.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150228000000116 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 169.246 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 5 382 585,93 грн. (а.с. 91 - 93 т. 2).
На виконання умов договору №НК-0149 від 18.02.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150228000000149 від 18.02.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 28.02.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150228000000149 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 110.084 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 3 247 477,56 грн. (а.с. 95 - 97 т. 2).
На виконання умов договору №НК-0153 від 19.02.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150228000000153 від 19.02.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 28.02.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №1502280000000153 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 79.865 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 2 332 057,68 грн. (а.с. 99 - 101 т. 2).
На виконання умов договору №НК-0177 від 23.02.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150228000000177 від 23.02.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 28.02.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150228000000177 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 305.540 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 8 964 117,35 грн. (а.с. 103 - 105 т. 2).
З метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договорів, ТОВ "Нафтакомпані" складено та надіслано на адресу ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" листи: №69/02/15-Н від 01.02.2015 р., №70/02/15-Н від 08.02.2015 р., №71/02/15-Н від 13.02.2015 р., №72/02/15-Н від 18.02.2015 р., №73/02/15-Н від 19.02.2015 р., №74/02/15-Н від 23.02.2015 р., в яких зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час протягом дії вищевказаного договору (а.с. 86, 90, 94, 98, 102, 106 т. 2).
Розрахунки по договорам поставки № НК-0021 від 01.02.2015 року; № НК-0064 від 08.02.2015 року; № НК-0116 від 13.02.2015 року; № НК-0149 від 18.02.2015 року; № НК-0153 від 19.02.2015 року; №НК-0177 від 23.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювалися, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
В матеріалах справи наявні податкові накладні, виписані ТОВ "Нафтакомпані" в адресу позивача (а.с. 125 - 130 т. 2).
Зберігання нафтопродуктів здійснювалося ПАТ "Дніпронафтопродукт" на підставі договору зберігання №4484 від 12.01.2015 р. На підтвердження виконання договору зберігання сторонами укладено акти прийняття, зняття зі зберігання ПММ від 28.02.2015 р. (а.с. 175- 177 т. 2).
Транспортування ТМЦ здійснювалося авто перевізним підприємством: ТОВ ТД "Кременчукнафтопродуктсервіс" на підставі договору на перевезення вантажів автомобільним транспортом № 4 від 12.01.2015 р. На виконання договору та за результатами надання послуг по перевезенню нафтопродуктів складено акт здачі - прийомки виконаних робіт № АР-0000132 від 28.02.2015 р. (а.с. 182 - 184 т. 2).
В матеріалах справи наявний реєстр № 2 за лютий 2015 р. по ТТН (а.с. 185 - 188 т. 2).
Розрахунки за надані послуги перевезення здійснювалися у безготівковій формі, про що свідчить оборотно-сальдова відомість по рахунку № 631 за лютий 2015 р. (а.с. 161 т. 2).
За результатами перевезень складалися товарно-транспортні накладні, які наявні в матеріалах справи (а.с. 191 - 205 т. 2).
По взаємовідносинам після доставки вантажу, зазначеного у ТТН, в пункт розвантаження, паливо оприбутковувалось відповідальними особами позивача відповідно до вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за № 805/15496).
А саме: з прибуттям нафтопродуктів на АЗС в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об'єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об'єму і густині, зазначеним у ТТН, відповідність найменування, марки і виду (залежно від масової частки сірки) нафтопродукту, зазначених у ТТН і паспорті якості на відвантажений нафтопродукт.
Згідно п.п. 10.2.8 Інструкції у разі відсутності розходження між фактично прийнятою кількістю нафтопродукту і кількістю, зазначеною у ТТН, оператор проставляв час надходження автоцистерни на АЗС і власним підписом в накладній засвідчував її приймання. Один примірник ТТН залишається на АЗС, а два - повертаються водієві, який поставляв нафтопродукт.
На підтвердження виконання вищезазначених операцій свідчать підписи уповноважених осіб відповідальних за приймання нафтопродуктів та інформація про прийнятий нафтопродукт (вид, марка, вага час прибуття та вибуття перевізника), що знаходяться в кожній ТТН. ТТН також містить штампи автопідприємства, вантажовідправника, вантажоодержувача.
Крім того, на кожній ТТН міститься копія чеку з АЗС, який підтверджує оприбуткування товару. На такому чеку міститься точна адреса місцезнаходження АЗС, дата проведення операції, резервуар до якого здійснюється оприбуткування нафтопродуктів, номенклатура та кількість палива.
В матеріалах справи наявні сертифікати відповідності (а.с. 62- 65 т. 3).
Факт оприбуткування нафтопродуктів підтверджується оборот сальдовими відомостями по рахунку 281, 282, 203 за лютий 2015 р. (а.с. 163, 171, 172 т. 2).
Між ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" та ТОВ "Капітал Х" у березні-квітні 2015 р. укладено наступні договори поставки нафтопродуктів: №КХ-0014 від 01.03.2015 року; № КХ-0149 від 20.03.2015 року; № КХ04-0008 від 01.04.2015 року; № КХ04-0051 від 22.04.2015 року (а.с. 107, 112 - 113, 117, 121 т. 2).
На виконання умов договору №КХ-0014 від 01.03.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150331000000014 від 01.03.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 31.03.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150331000000014 від 31.03.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 813.032 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 20 609 631,48 грн. (а.с. 107 - 110 т. 2).
На виконання умов договору №КХ-0149 від 20.03.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150331000000149 від 20.03.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 31.03.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150331000000149 від 31.03.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 469.411 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 11 797 888,61 грн. (а.с. 112 - 115 т. 2).
На виконання умов договору №КХ-0008 від 01.04.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150331000000008 від 01.04.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 30.04.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150331000000008 від 30.04.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 969.866 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 24 190 237,06 грн. (а.с. 117 - 119 т. 2).
На виконання умов договору №КХ-0051 від 22.04.2015 року, сторонами було укладено додаткову угоду №150331000000051 від 22.04.2015 року, відповідно до якої постачальник зобов'язується поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 30.04.2015 року зазначені в додатковій угоді види товарів. Перехід права власності від постачальника до покупця підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів №150331000000051 від 30.04.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 463.000 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 11 493 264,04 грн. (а.с. 121 - 123 т. 2).
З метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договорів, ТОВ "Капітал Х" складено та надіслано на адресу ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" листи: №62/03-КХ від 01.03.2015 р., №63/03-КХ від 20.03.2015 р., №19/04-КХ від 01.04.2015 р., №20/04-КХ від 22.04.2015 р., в яких зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час протягом дії вищевказаного договору (а.с. 111, 116, 120, 124 т. 2).
Розрахунки по договорам поставки № НК-0021 від 01.02.2015 року; № НК-0064 від 08.02.2015 року; № НК-0116 від 13.02.2015 року; № НК-0149 від 18.02.2015 року; № НК-0153 від 19.02.2015 року; №НК-0177 від 23.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювалися, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
В матеріалах справи наявні податкові накладні, виписані ТОВ "Капітал Х" в адресу позивача (а.с. 131 - 134 т. 2).
Зберігання нафтопродуктів здійснювалося ПАТ "Дніпронафтопродукт" на підставі договору зберігання № 4484 від 12.01.2015 р. На підтвердження виконання договору зберігання сторонами укладалися акти прийняття та зняття зі зберігання ПММ від 31.03.2015 р., 30.04.2015 р. (а.с. 175, 178 - 181 т. 2).
Транспортування ТМЦ здійснювалося авто перевізним підприємством: ТОВ ТД "Кременчукнафтопродуктсервіс" на підставі договору на перевезення вантажів автомобільним транспортом № 4 від 12.01.2015 р. На виконання договору та за результатами надання послуг по перевезенню нафтопродуктів складено акт здачі - прийомки виконаних робіт № АР-0000208 від 31.03.2015 р., № АР-0000276 від 30.04.2015 р. (а.с. 182 - 183, 189 - 190 т. 2).
Розрахунки за надані послуги перевезення здійснювалися у безготівковій формі, про що свідчить оборотно-сальдова відомість по рахунку № 631 за березень-квітень 2015 р. (а.с. 162 т. 2).
За результатами перевезень складалися товарно-транспортні накладні, які наявні в матеріалах справи (а.с. 206 - 243 т. 2, а.с. 1 - 43 т. 3).
Матеріали справи містять сертифікати відповідності (а.с. 62- 65 т. 3).
Факт оприбуткування нафтопродуктів підтверджується оборот сальдовими відомостями по рахунку 281, 282, 203 за березень-квітень 2015 р. (а.с. 164 - 166, 169 - 170, 173 - 174 т. 2).
В подальшому позивач реалізував отримані від ТОВ "Капітал Х", ТОВ "Нафтакомпані", нафтопродукти через мережу АЗС.
Матеріали справи містять договори оренди автозаправних станцій, укладені позивачем з ТОВ компанія "Східна Хвиля", ТОВ "Рустель", ТОВ "Гед Холдингз", ТОВ "Новел-Істейт", ТОВ "Пирсан", ТОВ "Стандарт-С" та акти прийому-передачі майна АЗС в оренду (а.с. 53 - 82 т. 2).
Господарські операції "Венчурі Трейд Оіл" мали реальний характер, призвели до зміни майнового стану учасників господарських відносин, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Для підтвердження даних податкового обліку можуть братись до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Тобто, податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків. При цьому, оцінюватись при дослідженні факту здійснення господарської операції повинні відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового обліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
За приписами п.п. 2.4 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за № 168/704, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Надані суду первинні документи за своєю формою та змістом відповідають вимогам чинного законодавства, наявності недоліків (дефектів форми, змісту або походження), які б згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, ч.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку спричиняли втрату означеними накладними юридичного статусу первинних документів судом не виявлено та актом перевірки не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно з п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі ПК України) під "господарською діяльністю" розуміється діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Податковим кредитом в розумінні підпункту 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК визнається сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
З огляду на викладені положення, для отримання права сформувати податковий кредит із сум ПДВ, сплачених в ціні придбаного товару (робіт, послуг), платник ПДВ повинен мати податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у власній господарській діяльності.
Таким чином, правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на податковий кредит можуть мати лише реально вчинені господарські операції з придбання товарів, послуг чи основних фондів з метою використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, а не саме лише оформлення відповідних документів або рух грошових коштів на поточних рахунках платників податку.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Положеннями п. 44.1 ст. 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Як встановлено судом, сума податкового кредиту підтверджена відповідними податковими накладними. Ці податкові накладні складені на підставі договорів, актів виконаних робіт та відповідають вимогам п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України.
Матеріали справи не містять доказів наявності між позивачем та його контрагентами при укладанні і виконанні договорів взаємоузгоджених зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в державі суспільного ладу або моральних засад.
Факт здійснення господарської діяльності підтверджується документально первинними бухгалтерськими документами, що були надані до суду, а саме: договорами, актами, ТТН.
Відповідачем не надано належних доказів щодо визнання недійсними в установленому законом порядку договорів, укладених між позивачем та його контрагентами.
Відповідно до п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України, відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Законом не встановлено обмежень по включенню до складу податкового кредиту сум ПДВ по товарах з підстав викладених другим відповідачем, за умови, що такий постачальник зареєстрований платником податку на додану вартість, за наявності належним чином оформлених податкових накладних, та за наявності фактичного здійснення операцій з придбання товарів (робіт, послуг). Окрім того порушення, допущені одним платником податків у відображенні в податковому обліку певної господарської операції, за загальним правилом не впливають на права та обов'язки іншого платника податків.
Факт відмови платника податків в наданні пояснень та документального підтвердження на запит контролюючого органу є безпосередньо підставою для проведення документальної позапланової перевірки, а не висновків щодо фіктивності укладених угод.
З огляду на встановлені обставини у справі, враховуючи індивідуальний характер юридичної відповідальності особи, встановлений ст. 61 Конституції України, суд зазначає, що у разі порушення контрагентами платника податків чинного законодавства, відповідальність та негативні наслідки настають саме щодо цих осіб. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податків права на віднесення сум до складу податкового кредиту у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови його отримання (сплатив ПДВ у ціні замовлених та фактично отриманих товарів) та має документальне підтвердження розміру податкового кредиту.
З наведених норм законодавства та досліджених матеріалів справи, суд зазначає, що ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" виконало вимоги законодавства, сплативши податок на додану вартість в ціні придбаного товару у контрагентів ТОВ "Нафтакомпані" та ТОВ "Капітал X", які в свою чергу, виконали вимоги діючого законодавства, видавши позивачу належним чином оформлені податкові накладні. Підстав для зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість встановлено не було.
Відповідно до ст. 202 Цивільного Кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочин повинен відповідати вимогам, зазначеним у ст.203 ЦК України. Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).
Притягнення суб'єкта права до відповідальності за діяння, що було вчинено іншою особою, є неможливим, за винятком встановлених ст. 228 Цивільного кодексу України та ст.ст. 207, 208 Господарського кодексу України випадків свідомого укладення таким суб'єктом права нікчемного правочину з метою відображення певних первинних документів в податковому обліку без фактичного проведення господарських операцій.
Обов'язок контролю за правильністю нарахування та сплати ПДВ покладається на відповідача, а не на позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для позбавлення позивача права на податковий кредит через можливі порушення податкового законодавства контрагентом.
Якщо контрагент можливо не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме для цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку (покупця товарів, робіт, послуг) права на відшкодування ПДВ у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування і має документальне підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Виконання правочинів підтверджується наявними в матеріалах справи первинними документами. Отримані позивачем від контрагентів зазначені податкові накладні не мають недоліків, відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, що спричиняють втрату ними статусу первинного документа.
Судом не встановлені факти, які б свідчили, що зміст договорів не відповідає діючому законодавству України, дійсним намірам сторін та що ці наміри спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
З огляду на положення ПК України, негативними наслідками для позивача стали прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення про нарахування грошових зобов'язань, які суд вважає за необхідне скасувати.
Матеріали справи містять акти про результати камеральних перевірок даних, задекларованих у податковій звітності декларації позивача з акцизного податку:
- Бахмацької ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області № 585/21/39492337 від 01.09.2015 р. (а.с. 30 - 33 т. 1), № 622/15/39492337 від 31.08.2015 р. (а.с. 189 - 192 т. 1), № 579/15/39492337 від 27.08.2015 р. (а.с. 237 - 240 т. 1);
- ДПІ у Городнянському районі ГУ ДФС у Чернігівській області № 463/25-06-15-018/39492337 від 10.09.2015 р. (а.с. 56 - 61 т. 1);
- Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області № 1114/15-39492337 від 19.08.2015 р. (а.с. 68 - 73 т. 1);
- ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області № 75/21/39492337 від 08.07.2015 р. (а.с. 194 - 197 т. 1);
- ДПІ у Ріпкінському районі ГУ ДФС у Чернігівській області № 235/15-115/39492337 від 14.08.2015 р. (а.с. 199 - 203 т. 1);
- Менської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області № 344 від 09.07.2015 р. (а.с. 209- 213 т. 1);
- Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області № 102/25-22-15-018/39492337 від 09.07.2015 р. (а.с. 218 - 219 т. 1);
- Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області № 9610/25-16-21 від 10.08.2015 р. (а.с. 225 - 228 т. 1).
На підставі висновків акту перевірки контролюючими органами відносно позивача прийнято податкові повідомлення-рішення:
№ 0004341500 від 08.10.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 452006,17 грн., з яких за основним платежем 301337,45 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 150668,72 грн. - ДПІ у Городнянському районі ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 62 т. 1);
№ 0004331500 від 08.10.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 452006,17 грн., з яких за основним платежем 75926,52 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 37963,26 грн. - ДПІ у Городнянському районі ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 64 т. 1);
№ 0004451530 від 08.09.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 164936,63 грн., з яких за основним платежем 109957,75 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 54978,88 грн. - Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 74 т. 1);
№ 0004461530 від 08.09.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 1209927,27 грн., з яких за основним платежем 806618,18 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 403309,09 грн. - Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 75 т. 1);
№ 0000842100 від 16.07.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 769486,00 грн., з яких за основним платежем 615589 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 153897 грн. - ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 193 т. 1);
№ 0004211500 від 01.09.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 302734,50 грн., з яких за основним платежем 201823 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 100911,50 грн. - ДПІ у Ріпкінському районі ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 198 т. 1);
№ 000003600 від 21.07.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 658834,50 грн., з яких за основним платежем 439223 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 219611,50 грн. - Менської ОДПІ інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 208 т. 1);
№ 0002101500 від 22.07.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 32003,00 грн., з яких за основним платежем 21335 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 10668 грн. - Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 214 т. 1);
№ 0002111500 від 22.07.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 140994,00 грн., з яких за основним платежем 93996 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 46998 грн. - Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 215 т. 1);
№ 0004612100 від 26.08.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 499193,37 грн., з яких за основним платежем 332795,58 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 166397,79 грн. - Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 223 т. 1);
№ 0004622100 від 26.08.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 342153,46 грн., з яких за основним платежем 228102,31 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 114051,15 грн. - Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 224 т. 1);
№ 0007622521 від 15.09.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 235929,00 грн., з яких за основним платежем 157286,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 78643,00 грн. - Бахмацької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 231 т. 1);
№ 0000921500 від 09.09.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 176647,50 грн., з яких за основним платежем 117765 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 58882,50 грн. - Бахмацької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 236 т. 1).
№ 0001631500 від 15.09.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальній сумі 428989,14 грн., з яких за основним платежем 285992,76 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 142996,38 грн. - Бахмацької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (а.с. 137 т. 5).
В матеріалах перевірки зазначено, що ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами через мережу АЗС. В матеріалах справи наявні договори оренди автозаправних станцій, укладені позивачем з ТОВ компанія "Східна Хвиля", ТОВ "Рустель", ТОВ "Гед Холдингз", ТОВ "Новел-Істейт", ТОВ "Пирсан", ТОВ "Стандарт-С" та акти прийому-передачі майна АЗС в оренду (а.с. 53 - 82 т. 2).
Позивачем надано щодобове надходження нафтопродуктів на АЗС (а.с. 66 - 80 т. 3), змінні звіти АЗС та касові ордери (а.с. 81 - 240 т. 3, а.с. 1 - 183 т. 4).
Між ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" та ТОВ "ВТФ Авіас" було укладено договір поставки №П-15 від 12.01.2015р. (а.с. 44 - 45 т. 3).
Матеріали справи містять акти приймання-передачі товару (а.с. 49 - 61 т. 3).
Згідно вказаного договору ТОВ "ВТФ Авіас" придбавав бензини та дизельне пальне для їх продажу через паливні талони та картки кінцевим споживачам. Таким чином, операції з продажу нафтопродуктів між ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" та ТОВ "ВТФ Авіас" не є об'єктом оподаткування акцизним податком, передбаченим п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, згідно з п.216.9 ст.216 Податкового кодексу України.
Між ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" та юридичними особами і фізичними особами-підприємцями були укладені договори купівлі-продажу. Відповідно до умов договорів ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" (продавець) зобов'язується продавати паливо, а покупець оплатити та прийняти товар на АЗС (АГЗС) продавця. Покупець придбаває товар з метою використання його у власній господарській діяльності для досягнення своїх цілей, та отримання - комерційної вигоди. Пунктом 3 Договору передбачено, що Покупець отримує товар шляхом його само вивозу з АЗС (АГЗС) продавця. Позивач здійснював продаж нафтопродуктів наступним чином: реалізація паливно-мастильних матеріалів по топливних картках та скретч - картках; оптова реалізація ПММ;
реалізація ПММ через АЗС по чекам з випискою податкової накладної.
Згідно п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 та п.п.214.1.4 п.214.1 ст.214 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, при цьому базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів.
Відповідно до абз. 2 п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України під реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів розуміється продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Тобто, однією із визначних умов реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є продаж підакцизних товарів для їх особистого некомерційного використання.
Згідно ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до пп. 14.1.36 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Таким чином, реалізація нафтопродуктів іншим суб'єктам господарювання (юридичним особам, фізичним особам-підприємцям), створеним для заняття підприємництвом, не може вважатись особистим некомерційним використанням.
Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (абзаци перший та другий п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять", роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.
Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Згідно із абз.4 ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року № 1442, розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.
Таким чином, при відпуску через мережу АЗС нафтопродуктів здійснюється розрахункова операція, дата якої є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (нафтопродуктів) згідно з п. 216.9 ст.216 Податкового кодексу України.
Отже, позивач реалізовував нафтопродукти через мережу АЗС іншим юридичним особам для їх комерційного використання при здійсненні безготівкових розрахунків.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач реалізовував нафтопродукти через мережу АЗС не кінцевим сповивачам, а юридичним особам і фізичним особам-підприємцям для їх господарської діяльності, що в свою чергу спростовую висновки контролюючого органу про порушення позивачем вимог п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 ПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 КАС України).
Всупереч наведеним вимогам, вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його висновки, і не довів правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень. За таких умов, оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення № 0001631500 від 15.09.2015 року, № 0004461530 від 08.09.2015 року, № 0004451530 від 08.09.2015 року, № 0000842100 від 16.07.2015 року, № 0004211500 від 01.09.2015 року, № 000003600 від 21.07.2015 року, № 0002101500 від 22.07.2015 року, № 0002111500 від 22.07.2015 року, № 0004612100 від 26.08.2015 року, № 0004622100 від 26.08.2015 року, № 0007622521 від 15.09.2015 року, № 0000921500 від 09.09.2015 року, № 0004341500 від 08.10.2015 року, № 0004331500 від 08.10.2015 року, № 0002492200 від 22.06.2015 року, № 0002502200 від 22.06.2015 року, № 0002942200 від 27.07.2015 року, № 0002952200 від 27.07.2015 року, № 0012951501 від 27.10.2015 року, №0011781501 від 25.09.2015 року не відповідають вимогам закону, що є підставою для їх скасування.
Позовні вимоги щодо зобов'язання ДПІ у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно - перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці суд вважає за необхідне задовольнити.
Враховуючи зазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, враховуючи, що рішення приймається на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність стягнення документально підтверджених судових витрат з держбюджету на користь позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 159,160- 163, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Венчурі Трейд Оіл" до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Ріпкінському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області, Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Городнянському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області, Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень та зобов'язання вчинити півні дії - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати податкові повідомлення - рішення № 0001631500 від 15.09.2015 року, № 0004461530 від 08.09.2015 року, № 0004451530 від 08.09.2015 року, № 0000842100 від 16.07.2015 року, № 0004211500 від 01.09.2015 року, № 000003600 від 21.07.2015 року, № 0002101500 від 22.07.2015 року, № 0002111500 від 22.07.2015 року, № 0004612100 від 26.08.2015 року, № 0004622100 від 26.08.2015 року, № 0007622521 від 15.09.2015 року, № 0000921500 від 09.09.2015 року, № 0004341500 від 08.10.2015 року, № 0004331500 від 08.10.2015 року, № 0002492200 від 22.06.2015 року, № 0002502200 від 22.06.2015 року, № 0002942200 від 27.07.2015 року, № 0002952200 від 27.07.2015 року,
Зобов'язати ДПІ у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "Венчурі Трейд Оіл" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно - перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в актах № 1082/22/39492337 від 09.06.2015 року, № 7/22/39492337 від 13.07.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код 37999628, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Венчурі Трейд Оіл" (61001, м. Харків, пр. Московський, б. 97, код ЄДРПОУ 39492337) судові витрати у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.В.Сагайдак