Справа: № 826/16514/15 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
Іменем України
15 грудня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Степанюка А.Г., Шурка О.І.,
при секретарі Зубрицькому Д.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фонду державного майна України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2015 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Фонду державного майна України про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції із позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення Екзаменаційної комісії Фонду держмайна, оформленого протоколом №80 від 12.06.2015, щодо позачергового проходження оцінювачем - ОСОБА_2 навчання за програмою підвищення кваліфікації за напрямом «Оцінка об'єктів у матеріальній формі» за спеціалізацією 1.1. «Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2015 позов задоволено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 12.06.2015 відбулося засідання Екзаменаційної комісії Фонду держмайна, оформлене протоколом №80, на якому розглянуто питання щодо професійної оціночної діяльності позивача.
Згідно з інформацією, яка міститься у протоколі №80, до відповідача надійшло звернення ОСОБА_3 від 28.05.2015 щодо надання на розгляд Екзаменаційної комісії Фонду держмайна:
- звіту про незалежну оцінку вартості нежитлового будинку, загальною площею 18405,0 кв.м., що розташований за адресою: місто Київ, вулиця Амосова, 12 (літера С), та належить акціонерному товариству закритого типу «Спільне підприємство Ен Ес Ай Констракшн» (далі - об'єкт нерухомого майна), виконаного станом на 05 квітня 2012 року, ринкова вартість 201828000,00 грн. (далі - звіт);
- рецензії на звіт, виконаний суб'єктом оціночної діяльності - приватним підприємством «Енергомакс»;
- рішення Господарського суду міста Києва від 10.09.2012 у справі №5011-66/7999-2012.
За результатами розгляду вище перелічених документів встановлено, що об'єкт нерухомого майна є предметом іпотеки відповідно до іпотечних договорів від 24.01.2008, іпотекодержателем за яким є ПАТ «Укрсоцбанк», та від 17.02.2012, іпотекодержателем за яким є ПАТ «Фінексбанк».
Згідно з рішенням господарського суду в рахунок часткового погашення заборгованості позивача у розмірі 458 796 000, 00 грн. за договором про надання невідновлювальної кредитної лінії №18/062-КН від 13.06.2007 звернуто стягнення на предмети іпотеки за іпотечним договором від 24.01.2008, зокрема на об'єкт нерухомого майна.
Звіт використаний як належний та допустимий доказ визначення вартості об'єкта, що відображено у рішенні господарського суду, яким визнано за ПАТ «Укрсоцбанк» право власності на об'єкт нерухомого майна та позбавлено права власності на цей об'єкт ТОВ «Проект-А».
Відповідно до заяви ОСОБА_3 на проведення рецензування від 15.05.2015, здійснено процедуру рецензування звіту рецензентами ОСОБА_5 та ОСОБА_6, за результатами якої звіт класифіковано відповідно до абзацу 5 п. 67 НСО №1, як такий, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним і не може бути використаним.
На дату складання звіту оцінювач мав чинний кваліфікаційний документ - сертифікат №1161 від 31 жовтня 1998 року, який підтверджує його кваліфікацію за спеціалізацією 1.1. "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них". Суб'єкт оціночної діяльності - ПП "Енергомакс" зареєстрований у Державному реєстрі оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності і станом на дату оцінки (05 квітня 2012 року) мав чинний сертифікат суб'єкта оціночної діяльності №12021/11 від 09 червня 2011 року, що надавало йому право здійснювати практичну оціночну діяльність в межах спеціалізації 1.1. "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них".
Крім того, відповідачем встановлено, що позивачем одноразово грубо порушено нормативно-правові акти з оцінки майна при складанні звіту.
У зв'язку з вищевикладеним Екзаменаційною комісією Фонду держмайна прийнято рішення про необхідність позивача позачергово пройти навчання за програмою підвищення кваліфікації за напрямом "Оцінка об'єктів у матеріальній формі" за спеціалізацією 1.1. "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них".
У разі невиконання вказаного рішення до 01.09.2015 на розгляд Екзаменаційної комісії Фонду держмайна буде винесено питання щодо позбавлення позивача кваліфікаційного свідоцтва.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскільки позивач не є членом саморегулівної організації оцінювачів - Всеукраїнської громадської організації "Союз експертів України", а тому використана Екзаменаційною комісією Фонду держмайна рецензія не могла бути підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.
Так, згідно з ч.ч. 1, 3-5 ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінка майна, майнових прав (далі - оцінка майна) - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в ст. 9 цього Закону (далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання.
Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлюються відповідно до ст. 12 цього Закону.
Датою оцінки є дата, за станом на яку здійснюються процедури оцінки майна та визначається вартість майна. Нормативно-правовими актами з оцінки майна можуть бути передбачені строки дії звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) від дати оцінки або дати її затвердження (погодження) замовником.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» професійна оціночна діяльність (далі - оціночна діяльність) - діяльність оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності, визнаних такими відповідно до положень цього Закону, яка полягає в організаційному, методичному та практичному забезпеченні проведення оцінки майна, розгляді та підготовці висновків щодо вартості майна.
Оціночна діяльність може здійснюватися у таких формах: практична діяльність з оцінки майна, яка полягає у практичному виконанні оцінки майна та всіх процедур, пов'язаних з нею, відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами з оцінки майна; консультаційна діяльність, яка полягає в наданні консультацій з оцінки майна суб'єктам оціночної діяльності, замовникам оцінки та (або) іншим особам в усній або письмовій формі; рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), яке полягає в їх критичному розгляді та наданні висновків щодо їх повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна; методичне забезпечення оцінки майна, яке полягає в розробленні методичних документів з оцінки майна та наданні роз'яснень щодо їх застосування; навчальна діяльність оцінювачів, яка полягає в участі у навчальному процесі з професійної підготовки оцінювачів.
Суб'єктами оціночної діяльності є: суб'єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності відповідно до цього Закону; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які отримали повноваження на здійснення оціночної діяльності в процесі виконання функцій з управління та розпорядження державним майном та (або) майном, що є у комунальній власності, та у складі яких працюють оцінювачі (ч.ч. 1, 2 ст. 5 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).
Згідно до ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.
Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.
Акт оцінки майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна, здійсненої суб'єктом оціночної діяльності - органом державної влади або органом місцевого самоврядування самостійно. Якщо процедурами з оцінки майна для складання акта оцінки майна передбачене попереднє проведення оцінки майна повністю або частково суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання, звіт про оцінку такого майна додається до акта оцінки майна. Акт оцінки майна підлягає затвердженню керівником органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) може виконувати оцінювач, який має не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна, експертні ради, що спеціально створені саморегулівними організаціями оцінювачів з метою контролю за якістю оцінки майна, яка проводиться оцінювачами - членами саморегулівної організації, оцінювачі, які мають не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна та працюють у Фонді державного майна України, а також інших органах, зазначених у ст. 5 цього Закону.
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, є обов'язковим.
Якщо письмовим запитом про необхідність проведення рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) встановлюється вимога щодо надання висновку про вартість майна, така вимога задовольняється шляхом проведення оцінки майна. У цьому випадку рецензент здійснює або забезпечує здійснення оцінки майна в порядку, встановленому нормативно-правовими актами з оцінки майна.
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) оцінювачем, який працює в органі державної влади, на запити органів державної влади або у зв'язку з виконанням своїх посадових обов'язків здійснюється в межах повноважень, визначених посадовими інструкціями. Якщо запитом органу державної влади передбачено надання висновку про вартість майна і підготовка зазначеного висновку вимагає проведення незалежної оцінки, органи державної влади забезпечують її проведення у порядку, встановленому цим Законом.
В інших випадках рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на платній основі.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» професійна підготовка оцінювачів здійснюється навчальними закладами, які уклали угоди про співробітництво з професійної підготовки оцінювачів з Фондом державного майна України. Фонд державного майна України повинен сприяти створенню конкурентного середовища серед навчальних закладів, які здійснюють професійну підготовку оцінювачів.
Професійна підготовка оцінювачів складається з навчання за програмами базової підготовки та підвищення кваліфікації. Загальні вимоги до змісту навчальних програм підлягають обов'язковому погодженню Фондом державного майна України. Фонд державного майна України та саморегулівні організації оцінювачів спільно здійснюють контроль за якістю професійної підготовки оцінювачів.
Оцінювачі зобов'язані не рідше одного разу в два роки підвищувати кваліфікацію за програмою підвищення кваліфікації. Невиконання цієї вимоги є підставою для зупинення дії кваліфікаційного свідоцтва оцінювача.
Кваліфікаційне свідоцтво оцінювача (далі - кваліфікаційне свідоцтво) є документом, який підтверджує достатній фаховий рівень підготовки оцінювача за програмою базової підготовки для самостійного проведення оцінки майна. Форми кваліфікаційних свідоцтв оцінювача встановлюються Фондом державного майна України. Право на отримання кваліфікаційного свідоцтва набувають фізичні особи, які мають закінчену вищу освіту, пройшли навчання за програмою базової підготовки та стажування протягом одного року у складі суб'єкта оціночної діяльності разом з оцінювачем, який має не менше ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна, отримали його позитивну рекомендацію та успішно склали кваліфікаційний іспит (ч. 1 ст. 15 вказаного Закону).
Згідно до ст. 24 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» органом державної влади, який здійснює державне регулювання оціночної діяльності в Україні, є Фонд державного майна України.
Відповідно до п. 3 розділу І, п.п. 1, 3, 4, 6 розділу IV Положення про порядок роботи Екзаменаційної комісії, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 13.11.2002 №1997, відповідно до покладених завдань Екзаменаційна комісія за кожним напрямом оцінки майна: проводить кваліфікаційні іспити з перевірки знань фізичних осіб, які бажають отримати кваліфікаційне свідоцтво оцінювача; затверджує перелік питань до кваліфікаційних іспитів та за потреби вносить зміни до зазначеного переліку; за результатами складання кваліфікаційного іспиту приймає рішення про видачу кваліфікаційного свідоцтва оцінювача за спеціалізаціями відповідного напряму оцінки майна; у випадках, визначених цим Положенням, приймає рішення про повторну видачу кваліфікаційного свідоцтва оцінювача; за спеціалізацією(ями) відповідного напряму оцінки майна, за якою (якими) оцінювач безпосередньо складав звіт про оцінку майна, приймає рішення щодо позбавлення (анулювання) кваліфікаційного свідоцтва оцінювача (кваліфікаційного документа оцінювача); ініціює розгляд Фондом державного майна України проблем оптимізації навчального процесу, зокрема удосконалення навчальних програм за спеціалізаціями відповідного напряму оцінки майна тощо; у разі потреби ініціює звернення до відповідних організацій та державних установ з метою вирішення питань, що відносяться до її компетенції; приймає рішення щодо необхідності проходження підвищення кваліфікації оцінювачем (оцінювачами) за напрямами оцінки майна та спеціалізаціями в межах цих напрямів, що відповідають напрямам та спеціалізаціям звіту про оцінку майна, до якого були зауваження; у разі необхідності забезпечує рецензування відповідно до ст. 13 Закону додатково декількох звітів за напрямами оцінки майна та спеціалізаціями в межах цих напрямів, які відповідають напрямам та спеціалізаціям звіту, до якого були зауваження.
Розгляд питань, пов'язаних з позбавленням кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача (його анулюванням), здійснюється за письмовим зверненням зацікавлених осіб. Зазначені особи мають право направити звернення на адресу Фонду державного майна України. У зверненні мають бути аргументовані підстави необхідності позбавлення кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача. До звернення додаються додаткові матеріали, які розкривають суть питання, зокрема висновки з рецензування звітів про оцінку майна та інші матеріали. За результатами розгляду Фонд державного майна України направляє їх до секретаріату Екзаменаційної комісії.
Підставами для позбавлення кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача можуть бути: неодноразове грубе порушення оцінювачем нормативно-правових актів з оцінки майна; рішення суду за фактами непрофесійної оцінки майна, проведеної оцінювачем; наявність в оцінювача непогашеної судимості за корисливі злочини; неправомірна видача кваліфікаційного свідоцтва; порушення оцінювачем обмежень, встановлених ст. 8 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Грубим порушенням нормативно-правових актів з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності оцінювачем та/або рецензентом вважається: складання звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) оцінювачем, який не відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність; складання рецензії на звіт про оцінку майна (акт оцінки майна) рецензентом з порушенням вимог законодавства щодо процедури рецензування звіту про оцінку майна; складання звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) з порушенням вимог законодавства щодо проведення оцінки, якщо звіт про оцінку майна (акт оцінки майна) ґрунтується на явно неправдивих вихідних даних, навмисно використаних оцінювачем для надання необ'єктивного висновку про вартість об'єкта оцінки; складання звіту про оцінку майна, який за результатами рецензування класифіковано як такий, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний; складання звіту про оцінку, який за результатами рецензування класифіковано як такий, що не повною мірою відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може використовуватися з метою, визначеною у звіті, після виправлення зазначених недоліків, при цьому доопрацювання такого звіту про оцінку майна є неможливим, оскільки за результатами виконаної оцінки були реалізовані управлінські рішення; складання за наслідками проведеної незалежної оцінки документа, що містить судження про вартість та інші відомості, зазначені в абзаці 3 п. 2 цього розділу, та складений з порушенням вимог статей 3 та 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", п.п. 56, 57 Національного стандарту №1; складання рецензії відповідно до абзаців 2 та 3 п. 67 Національного стандарту №1 на звіт про оцінку майна, який на підставі розгляду та рішення Екзаменаційної комісії визнано таким, що відповідає абзацу 5 п. 4 цього Положення; невиконання рішення Екзаменаційної комісії оцінювачем, питання щодо професійної діяльності якого розглядалось на засіданні Екзаменаційної комісії.
Засідання Екзаменаційної комісії вважається правомочним, якщо у ньому беруть участь більше половини від загальної кількості її членів. Голосування за рішення з питань порядку денного, у тому числі про затвердження порядку денного, відбувається за принципом "за" і "проти". Рішення Екзаменаційної комісії приймаються простою більшістю голосів її членів, які присутні на засіданні Екзаменаційної комісії. У разі рівного розподілу голосів "за" і "проти" рішення, за яке віддав голос голова Екзаменаційної комісії, є вирішальним. Член Екзаменаційної комісії, який відсутній на її засіданні, не має права передавати свої повноваження іншим членам Екзаменаційної комісії або іншим особам.
За результатами розгляду на засіданні Екзаменаційної комісії питань щодо професійної діяльності оцінювачів Екзаменаційна комісія має право приймати такі рішення: щодо необхідності позачергового проходження навчання за програмою підвищення кваліфікації оцінювачем за відповідним(и) напрямом (напрямами) з оцінки майна та спеціалізацією (спеціалізаціями) в межах цього (цих) напряму (напрямів), за якою (якими) одноразово порушено вимоги законодавства з питань оцінки майна; щодо позбавлення оцінювача кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача за спеціалізацією (спеціалізаціями), за якою (якими) неодноразово (два і більше разів) порушено вимоги законодавства з питань оцінки майна.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення стало рецензування звіту Всеукраїнською громадською організацію «Союз експертів України» та його кваліфікація як такого, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, є неякісним та (або) непрофесійним та не може бути використаний.
Колегія суддів звертає увагу, що рецензування звітів про оцінку майна здійснюється у порядку, визначеному Національним стандартом №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440, постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 №231 «Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства», порядком роботи атестаційно-рецензійної комісії, затвердженим відповідачем.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оціночна діяльність може здійснюватися у таких формах: рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), яке полягає в їх критичному розгляді та наданні висновків щодо їх повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна.
Частиною 1 ст. 28 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» встановлено, що саморегулівні організації оцінювачів здійснюють такі повноваження з громадського регулювання оціночної діяльності: рецензування звіту про оцінку майна, яка проводиться оцінювачами - членами саморегулівної організації оцінювачів, на вимогу інших організацій, громадян, юридичних осіб відповідно до вимог положень (національних стандартів) оцінки майна та у порядку, встановленому саморегулівною організацією оцінювачів.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що позивач не є членом саморегулівної організації оцінювачів - Всеукраїнської громадської організації "Союз експертів України", а тому використана Екзаменаційною комісією Фонду держмайна рецензія не могла бути підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідач прийшов до передчасного висновку про грубе порушення позивачем національних стандартів оцінки й нормативно-правових актів з оцінки при складанні звіту та прийняв протиправне рішення щодо позачергового проходження позивачем навчання за програмою підвищення кваліфікації за напрямом "Оцінка об'єктів у матеріальній формі" за спеціалізацією 1.1. "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них".
Більш того, звіт уже був предметом рецензування Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №8357/12-42 від 14.09.2012 та саморегулівної організації - Асоціації фахівців з оцінки від 05.12.2012, членом якої є оцінювач ПП "Енергомакс" - позивач.
Зокрема, відповідно до висновку №8357/12-42 експертного будівельно-технічного дослідження з рецензування звіту, звіт в цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки, та може використовуватись з метою, зазначеною у звіті.
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення Екзаменаційної комісії Фонду держмайна, оформленого протоколом №80 від 12.06.2015, щодо позачергового проходження оцінювачем - ОСОБА_2 навчання за програмою підвищення кваліфікації за напрямом «Оцінка об'єктів у матеріальній формі» за спеціалізацією 1.1. «Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них» є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
У зв'язку з вказаним, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Фонду державного майна України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2015 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Степанюк А.Г.
Шурко О.І.
Повний текст ухвали виготовлений 17.12.2015.
.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Шурко О.І.
Степанюк А.Г.