Постанова від 09.12.2015 по справі 820/11212/15

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"09" грудня 2015 р. № 820/11212/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Сайко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

1. Визнати невинним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 4959 від 10.06.2015 року Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області;

2. Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у сумі 1378, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при прийнятті оскаржуваного податкового - повідомлення ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області порушеного норми чинного законодавства України, а тому податкове повідомлення - рішення № 4959 від 10.06.2015 року є незаконним та необґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає скасуванню у судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позову, просив суд задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав та мотивів, викладених у наданих до суду письмових запереченнях, просив суд відмовити в його задоволенні у повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, з'ясувавши фактичні обставини, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за наслідком аналізу змісту норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач, ОСОБА_1, перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, та згідно даних свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1, позивач - гр. ОСОБА_1 є власницею транспортного засобу марки ТОYOТА LAND CRUISER 200, легкий універсал-в, 2011 р.в. номер шасі НОМЕР_2, з об'ємом двигуна 4461, який був зареєстрований від 17.01.2012 р., копія якого наявна в матеріалах справи.

Згідно наявної в матеріалах справи інформації, вказаний транспортний засіб позивача - гр. ОСОБА_1 марки ТОYOТА LAND CRUISER 200, легкий універсал-В, 2011 р.в. з об'ємом двигуна 4 461 (що перевищує 3000 см. куб.), та з періодом використання до 5 років, є об'єктом оподаткування згідно положень статті 267 ПК України "Транспортний податок".

Так, на підставі положень Податкового кодексу України, Державною податковою інспекцією у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області було винесено податкове повідомлення - рішення від 10.06.2015 р. №4959, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб на в розмірі 25 000,0 грн.

Копію вказаного рішення було отримано уповноваженим представником позивача 22.10.2015 року, про що свідчить відповідна позначка на оскаржуваному рішенні (а.с. 9). А тому позивач звернувся з позовом в межах строку звернення до адміністративного суду, передбаченого положеннями статті 99, 100 КАС України.

Як з'ясовано в ході судового розгляду та підтверджено матеріалами справи висновки відповідача про порушення гр. ОСОБА_1 вимог податкового законодавства, ґрунтуються на доводах про невиконання платником податків свого обов'язку щодо сплати в установлений податковим законодавством строк транспортного податку, оскільки право власності на автомобіль марки ТОYOТА LAND CRUISER 200, легкий універсал-в, 2011 р.в. номер шасі НОМЕР_2, з об'ємом двигуна 4461 за позивачкою зареєстровано від 17.01.2012 р.

Суд не погоджується з такими твердженнями позивача, вважає їх необґрунтованими та помилковими, оскільки такий транспортний податок (ст. 267 ПКУ) може застосовуватися до позивача починаючи з 01.01.2016 р. та додержанням передбаченої податковим законодавством певної процедури, з огляду на наступне.

Відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-Ш "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи", з 01 січня 2015 року введено в дію статтю 267 Податкового кодексу України "Транспортний податок" (Розділ XII "Податок на майно").

Відповідно до п.п.267.1.1 п.267.1 ст. 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. (п.п.267.2.2 п.267.2. ст. 267 ПК України).

Як зазначалося судом раніше, легковий автомобіль, що належить на праві власності позивачці, марки ТОYOТА LAND CRUISER 200, легкий універсал-В, 2011 р.в. (з періодом використання до 5 років) з об'ємом двигуна 4 461 (що перевищує 3000 см. куб.), дійсно є об'єктом оподаткування згідно положень статті 267 ПК України.

Слід зазначити, що у судовому засіданні представник позивача не заперечував того факту, що належний гр. ОСОБА_1 на праві власності вказаний легковий автомобіль дійсно є об'єктом оподаткування згідно положень статті 267 ПК України.

Пунктом 267.4 статті 267 зазначеного Кодексу передбачено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно п.п.267.5.1 п.267.5 ст. 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Тобто, з аналізу даної норми слідує, що базовим періодом для даного податку є рік, який обчислюється з 01 січня по 31 грудня, а не будь-які 12 місяців на вибір податкового органу.

Як було зазначено раніше, автомобіль марки ТОYOТА LAND CRUISER 200, 2011 року випуску (зареєстрований від 17.01.2012).

При цьому, календарний рік - це проміжок часу з 1 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів.

Річний обсяг повинен обчислюватися за календарний рік, а не за будь-які 12 місяців за вибором податкового органу.

Вказана позиція викладена у Постанові Верховного Суду України №21-94а13 від 16.04.2013 року.

Пунктом 267.6 ст. 267 передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів. Органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку. З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця. Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

З аналізу положень даної статті випливає, що нарахуванню, обчисленню та надсиланню (врученню) податкових повідомлень-рішень про сплату транспортного податку фізичним особам передує виконання органами внутрішніх справ свого обов'язку щодо подання у передбачений законодавством строк до контролюючих органів відповідних відомостей, необхідних для розрахунку ними транспортного податку.

Згідно п.п.267.7.1 п.267.7 ст. 267 ПКУ, податок сплачується за місцем реєстрації об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України. Відповідно до положень п.267.8.1. п.267.8 ст. 267 ПК України, транспортний податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Суд зазначає, що транспортний податок відповідно до п.п. 265.1.2. п. 265.1. ст. 265 Податкового кодексу України входить до складу податку на майно, який належить до місцевих податків.

Згідно п.п.12.3.3, 12.3.4 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).

В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Так, у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи», на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Харківська міська рада рішенням від 21.01.2015 року №17093/15 внесено зміни до рішення 4 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 12.01.2011 № 126/11«Про врегулювання питань справляння податків на території міста Харкова відповідно до норм Податкового кодексу України» зокрема, в частині встановлення на території міста Харкова податок на майно, який складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю, а також затверджено Положення про транспортний податок у місті Харкові згідно з додатком 2 до цього рішення, про що зазначено на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету та опубліковано в харківському виданні газети "Харьковские Изьвестия" від 22.01.2015 року № 6/1 (2915).

Таким чином, транспортний податок не може бути визнаний обов'язковим до сплати в 2015 році, оскільки рішення Харківської міської ради від 21.01.2015 року №17093/15, яким також було затверджено Положення про транспортний податок, було опубліковано 22.01.2015 року, а тому бюджетний період, у якому планується застосування встановленого податковим кодексом транспортного податку наступає з 01.01.2016 року.

А норми відповідно рішення в силу положень ст. 12 Податкового кодексу України, не можуть бути застосовані контролюючим органом раніше початку бюджетного періоду (з 01.01.2016р.), що настає за плановим періодом.

В п.п.4.1.9 п.4 .1 ст.4 ПКУ також зазначається, що податкове законодавство України ґрунтується в т.ч. на принципі стабільності - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Таким чином, слідуючи даному принципу, обов'язок щодо обчислення та нарахування суми транспортного податку з об'єкта оподаткування - легкового автомобіля позивача покладається на контролюючий орган починаючи з 01.01.2016 року.

За таких підстав, податкове повідомлення - рішення від 10.06.2015 р. № 4959 про нарахування 25 000 грн. є передчасним та таким, що винесено без додержання податкових норм.

Окрім того, суд зазначає, що при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 10.06.2015 р. № 4959 та нарахуванні суми зі сплати транспортного податку контролюючий орган керувався зовсім іншими статтями Податкового кодексу України - положеннями статей 286 - 288 ПК України "Плата за землю", про що відповідачем зазначено у оскаржуваному рішенні.

З цього приводу представник відповідача у судовому засіданні не надав жодних пояснень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до пп. 21.1.4 п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України, посадові, особи контролюючих органів зобов'язані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

За наведених обставин, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню шляхом скасування оскаржуваного податкове повідомлення - рішення від 10.06.2015 р. № 4959, яким нараховано суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 25 000,00 грн.

Понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 94 КАС України, у зв'язку із задоволенням позову, підлягають відшкодуванню відповідачем.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № 4959 від 10.06.2015 року.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча тричта сімдесят вісім) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено 14 грудня 2015 року.

Суддя Спірідонов М.О.