10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
іменем України
"14" грудня 2015 р. Справа № 817/3078/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю представників сторін:
від позивача: Матюша Є.А.,
від відповідача: Форет М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" жовтня 2015 р. у справі за позовом Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
У вересні 2015 року Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі - ДПІ у м. Рівному) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0041001742 від 11.07.2014 року в частині нарахування штрафних санкцій на суму 824 254, 70 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в силу об'єктивних обставин підприємство завідомо не має перспектив вибратися з податкової боргової ями, оскільки це не дозволяють зробити затверджені державою тарифи та порядок їх формування. Незважаючи на систематичні платежі зі сплати ПДФО у 2013 році, сплачені суми кожного разу зараховувались на погашення зумовленого нерентабельними тарифами податкового боргу за попередній період, а за прострочення у зв'язку з цим поточних платежів були нараховані штрафні санкції, сплата яких не передбачена тарифами позивача. За таких обставин стягнення податкових штрафних санкцій заблокує роботу позивача та позбавить його можливості належним чином виконувати свої першочергові зобов'язання (забезпечення питного водопостачання, виплата заробітної плати працівникам, сплата єдиного соціальною внеску та поточних податкових зобов'язань).
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 року у задоволенні адміністративного позову Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
В судовому засіданні представник позивача доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в засіданні суду заперечив проти доводів апеляційної скарги. Вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому просив залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Встановлено, що ДПІ у м. Рівному провела документальну позапланову виїзну перевірку РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку па доходи фізичних осіб за період з 01.01.2013p. по 31.12.2013p.
Згідно акту перевірки за період, що перевірявся РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" утриманий але не перерахований до бюджету станом на 31.12.2013 року податок на доходи фізичних осіб в сумі 1036995,44 грн. в тому числі утриманий але не перерахований до бюджету податок на доходи фізичних осіб за 2013 рік в сумі 193625,23 грн.
За результатами перевірки складено та оформлено акт від 01.07.2014 № 407/17-16-17-01/03361678, на підставі якого 11 липня 2014 року ДПІ у м. Рівному прийняла податкове повідомлення-рішення №0041001742, про збільшення суми грошового зобов'язання позивача з податку на доходи фізичних осіб на 193754,26 грн. та про нарахування штрафних санкцій на суму 824254,70 грн.
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем доведено належними доказами, що при прийнятті податкового повідомлення-рішення № 0041001742 від 11.07.2014 року в частині нарахування штрафних санкцій на суму 824 254, 70 грн. суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з такого.
З матеріалів справи убачається, що РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» є суб'єктом природної монополії, що здійснює надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення для жителів територіальних громад м.Рівне, Рівненського, Здолбунівського і Гощанського районів Рівненської області. Відповідно до розпорядження голови Рівненського обласного територіальної о відділення Антимонопольного Комітету України від 10 червня 2005 року № 3 РОВКП ВКТ «Рівнеоблводоканал» внесено до Переліку суб'єктів природних монополій Рівненської області станом на 10 червня 2005 року. РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» також внесено до Реєстру суб'єктів природних монополій у сферах теплопостачання та централізованого водопостачання та водовідведення, оприлюдненому на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг.
В 2013 році діяли тарифи РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, встановлені постановою Національної комісії, що здійснює Державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.02.2012 за № 93 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» (діяли з 01.03.2012 року до 30.06.2014 року).
У зв'язку з нерентабельністю цих тарифів уповноважена територіальна комісія зафіксувала узгоджену заборгованість перед РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» з різниці в тарифах:
- станом на 01.04.2013 у розмірі 131 321 730.45 грн. (підтверджує Протокол № 01/13 засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу від 27.05.2013 року);
- станом на 01.10.2013 у розмірі 139 384 549,80 грн. (підтверджує Протокол № 49/13 засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу від 01.11.2013 року);
- станом на 01.01.2014 у розмірі 145 027 119,99 грн. (що підтверджує Протокол № 05/14 засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу від 08.02.2014 року).
Отже, підтверджена заборгованість з різниці в тарифах за останні 9 місяців 2013 року склала 13705389,54 грн.
Позивач погоджується з сумою несплати податку з доходів фізичних осіб, проте оскаржує винесене податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафних санкцій.
Відповідно до пункту 54.3 статті 54 глави 4 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених Податковим кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Позивачем порушено правила сплати податку на доходи фізичних осіб, у податкового органу виникає обов'язок самостійно визначити суму грошових зобов'язань, що і було зроблено в ході проведення перевірки.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування до бюджету) податку на доходи фізичних осіб встановлено пунктом 168.1 статті 168 розділу IV Податкового кодексу, згідно якого податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Податкового кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011p. №3609-VI (набрав чинності з 06.08.2011р.) пункт 168.1 Податкового кодексу доповнено підпунктом 168.1.5, згідно якого, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду, тобто до 30 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно з пунктом 1 підрозділу 1 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов'язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України визначено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідно до абзацу 3 пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України ДПІ у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби правомірно застосовано до РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 75 відсотків суми податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб.
Посилання позивача на те, що суд першої інстанції не застосував правові норми Господарського кодексу України є помилковим, оскільки правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Податковим кодексом України.
Передбачені пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України штрафи не застосовуються лише у разі, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперахування ) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 цього Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду без змін.
За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" жовтня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
С.М. Шевчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "15" грудня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" вул.Степана Бандери, 2,м.Рівне,33028
3- відповідачу/відповідачам: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023
4-третій особі: - ,