Постанова від 15.12.2015 по справі 162/1586/14-а,2-а/162/20/2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2015 року Справа № 876/3187/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Сеника Р.П., Обрізка І.М.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 15 січня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії, Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи, управління Пенсійного фонду України у Любешівському районі Волинської області про оскарження рішень комісії по встановленню причини інвалідності та стягнення переплати пенсії, поновлення в повному обсязі пенсійних виплат по втраті годувальника як інваліду з дитинства з дня їх припинення,-

ВСТАНОВИВ:

02.12.2014 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії, управління Пенсійного фонду України у Любешівському районі Волинської області зобов'язати Волинську обласну медико-соціальну експертну комісію видати йому довідку про інвалідність, вказавши дві причини інвалідності - захворювання викликане впливом аварії на ЧАЕС та інвалідність з дитинства з моменту порушення його прав - з 06.05.2014 року; зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Любешівському районі поновити йому в повному обсязі пенсійні виплати по втраті годувальника, як інваліду з дитинства, з дня їх припинення, а також повернути утримані з його пенсії суми.

Ухвалою Любешівського районного суду Волинської області від 29 грудня 2014 року до участі в справі як другого відповідача залучено Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи.

Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 15 січня 2015 року позов задоволено повністю. Зобов'язано Волинську обласну медико-соціальну експертну комісію видати ОСОБА_2 довідку про інвалідність, вказавши дві причини інвалідності - захворювання викликане впливом аварії на ЧАЕС та інвалідність з дитинства з моменту порушення його прав - з 06.05.2014 року. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України у Любешівському районі поновити ОСОБА_2 в повному обсязі пенсійні виплати по втраті годувальника, як інваліду з дитинства з дня їх припинення - з 01.05.2014 року та повернути утриману з його пенсії переплату в сумі 3147 грн. 00 коп. за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що у разі наявності у особи двох і більше причин інвалідності, однією з яких є інвалідність з дитинства, МСЕК у своєму висновку зобов'язана вказати, крім іншої причини інвалідності, також інвалідність з дитинства. Станом на дату огляду позивача Волинською обласною МСЕК на предмет наявності у нього інвалідності по причині захворювання визваного впливом аварії на ЧАЕС, він уже був інвалідом по іншій причині - інвалідність з дитинства. Таким чином, Волинська обласна МСЕК у своїй довідці серії АВ №0058846 від 06.05.2014 року про встановлення позивачу інвалідності по причині захворювання визваного впливом аварії на ЧАЕС, повинна була вказати ще й іншу причину інвалідності - інвалідність з дитинства, однак цього не зробила. Також, не було усунуто зазначене порушення Волинською обласною МСЕК також при повторному огляді ОСОБА_2 під час видачі довідки серії АВ №0266723 від 23.09.2014 року.

Крім того, суд першої інстанції звертає увагу на те, що правовою підставою для стягнення переплати пенсії на підставі рішення комісії УПФУ є лише наявність зловживань з боку пенсіонера. По справі не встановлено таких зловживань зі сторони позивача, а тому рішення комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням, перерахунком та виплатою пенсій УПФУ у Любешівському районі від 27.10.2014 року про відрахування переплати з пенсії позивача є протиправним.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її в частині незаконною та необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить змінити постанову Любешівського районного суду Волинської області від 15 січня 2015 року та відмовити позивачу в частині зобов'язання Волинську обласну МСЕК видати ОСОБА_2 довідку про інвалідність, вказавши дві причини інвалідності - захворювання, викликане впливом аварії на ЧАЕС та інвалідність з дитинства.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідно до рішення комісії від 15.04.2014 року позивачу була надана II група інвалідності по причині захворювання, викликаного впливом аварії на ЧАЕС (п. 26 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ №1317 від 03.12.2009 року). Інвалідність встановлена довічно. При прийнятті вказаного рішення МСЕК було взято до уваги в тому числі експертний висновок Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 25.03.2014 року, в якому зазначено, що «хвороби, які не вказані в даному експертному висновку, вважати не пов'язаними», а відтак інвалідність по причині «з дитинства» в даному документі не зазначено.

В свою чергу Інструкцією про заповнення форми первинної облікової документації №157-1/о, затвердженої наказом МОЗ України № 577 від 30.07.2012 року «Виписка з акта огляду медичною експертно-соціальною комісією» п.п.6.8 та 6.9 передбачено, що в такому акті вказується «група інвалідності та причина інвалідності», з чого вбачається, що комісією вказується лише одна причина, яка стала підставою для проведення огляду та встановлення групи.

Таким чином, апелянт вважає, що комісією було вірно визначено причину інвалідності та заповнено відповідні документи, зокрема оскаржувану позивачем довідку, згідно з вимогами чинного законодавства України.

Крім того, звертає увагу на те, що позивач обрав неналежний спосіб захисту своїх порушених, на його думку, прав, оскільки довідка, яку суд першої інстанції, зобов'язує видати, не є самостійним документом, а є складовою частиною форми первинної облікової документації «Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією» (Інструкція про заповнення форми первинної облікової документації №157-1/о, затвердженої наказом МОЗ України № 577 від 30.07.2012). Відповідно первинним документом, на підставі якого видається довідка є безпосередньо акт огляду, в якому і зазначаються яка група інвалідності встановлюється, причини встановлення та обґрунтування прийнятого рішення про групу, причину, час настання інвалідності.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційні скарги підлягають до задоволенню частково з наступних підстав:

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції лише частково відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що позивач згідно довідки Камінь-Каширської ЛТЕК ВОЛ-Р-82 №003376 від 12.04.1983 року визнаний інвалідом II групи з дитинства. Інвалідність встановлена довічно.

У зв'язку з цим перебував на обліку в УПФУ у Любешівському районі та отримував пенсію по втраті годувальника за померлого батька, як інвалід з дитинства, який став інвалідом до досягнення 18 років, та одночасно допомогу управління соціального захисту населення.

Згідно експертного висновку Львівської РМЕК №5 від 25.03.2014 року у позивача виявлено також захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. У цьому ж висновку зазначено, що хвороби, які не пов'язані в даному висновку, вважати не пов'язаними.

Відповідно до рішення Волинської обласної МСЕК від 06.05.2014 року (довідка серії АВ №0058846) позивачу було встановлено довічно II групу інвалідності - захворювання викликане впливом аварії на ЧАЕС з 15.04.2014 року.

Як слідує з роз'яснень Волинської обласної МСЕК №74 від 18.07.2014 року на звернення УПФУ у Любешівському районі №2686/02-10 від 10.07.2014 року стосовно категорії інвалідності позивача ОСОБА_2, довідка Камінь-Каширської ЛТЕК ВОЛ-Р-82 №003376 від 12.04.1983 року про встановлення II групи інвалідності з дитинства довічно втратила чинність з 15.04.2014 року у зв'язку з встановленням йому Волинською обласною МСЕК II групи інвалідності - захворювання викликане впливом аварії на ЧАЕС довічно на підставі експертного висновку Львівської РМЕК №5 від 25.03.2014 року (довідка серії АВ №0058846 від 06.05.2014 року).

В свою чергу рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням, перерахунком та виплатою пенсій УПФУ у Любешівському районі від 27.10.2014 року з пенсії позивача ОСОБА_2. було утримано переплату в сумі 3147,00 грн. за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року, починаючи з листопада місяця 2014 року, у зв'язку із зміною причини інвалідності. Тобто, у зв'язку із встановленням ОСОБА_2 II групи інвалідності - захворювання викликаного впливом аварії на ЧАЕС, він втратив право на отримання пенсії по втраті годувальника.

Також, відповідно до рішення Волинської обласної МСЕК від 23.09.2014 року (довідка серії АВ №0266723) позивачу було встановлено довічно II групу інвалідності з дитинства із 28.04.2015 року.

05.11.2014 року позивач отримав з УПФУ у Любешівському районі повідомлення про утримання з його пенсії переплати в сумі 3 147 грн. 00 коп. в розмірі 20% призначеної пенсії. тобто виплачену йому пенсію до 01.08.2014 року - дня припинення виплат.

Таким чином, позивач вважає, що рішення Волинської обласної МСЕК, якими йому відмовлено вказати дві причини інвалідності, одна з яких інвалідність з дитинства, прийняті з порушенням пункту 2.4 Інструкції «Про встановлення груп інвалідності», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) від 05.09.2011 року, що потягло безпідставне утримання УПФУ у Любешівському районі з його пенсії проведених виплат.

Суд апеляційної інстанції вважає, що наведений спір розглянутий та вирішений неповноважним судом, що підтверджується наступним.

В силу п.1.ч.1 ст.18 КАС України сісцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Згідно п.1 ч.2 ст.18 цього ж Кодексу окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Згідно п.4 Положення Про медико-соціальну експертизу медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1317, проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Враховуючи ту обставину, що відповідачі Волинська обласна медико-соціальна експертна комісія та Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи перебувають у віданні Міністерства охорони здоров'я України, який є державним органом, оскільки наділений юридично визначеними державно-владними повноваженнями та необхідними засобами і механізмами для виконання функцій і завдань держави, то даний спір підсудний Волинському окружному адміністративному суду, відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України, яка визначає предметну підсудність адміністративних справ саме окружним адміністративним судам.

Відповідно до ч. 4 ст. 202 КАС України (в редакції, діючій на момент розгляду справи судом апеляційної інстанції) підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Оскільки справа розглянута неповноважним складом суду (тобто, із порушенням правил предметної підсудності), тому оскаржуване рішення місцевого загального суду, як адміністративного суду, підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення по суті заявлених позовних вимог.

Вирішуючи даний спір, апеляційний суд зазначає наступне.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що згідно з ч.ч.2,3 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позовна вимога про зобов'язання Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії видати йому довідку про інвалідність, вказавши дві причини інвалідності - захворювання викликане впливом аварії на ЧАЕС та інвалідність з дитинства з моменту порушення його прав - з 06.05.2014 року, не підлягає до задоволення, оскільки суд не може перебирати повноваження органу, який наділений компетенцією приймати відповідні рішення у встановленому законом порядку. Прийняття такого рішення належить до повноважень медико-соціальних експертних комісій.

При цьому апеляційний суд звертає увагу на те, що відповідно до приписів ч.1 ст.195 КАС України він суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення першої інстанції лише у межах апеляційної скарги, а у іншій частині постанова Любешівського районного суду Волинської області від 15 січня 2015 року у справі №162/1586/14-а будь-ким оскаржена не була.

Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для її скасування та прийняття нової постанови.

Керуючись ст.ст.195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи задовольнити частково.

Постанову Любешівського районного суду Волинської області від 15 січня 2015 року у справі №162/1586/14-а сксувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 до Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії, Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи, управління Пенсійного фонду України у Любешівському районі Волинської області про оскарження рішень комісії по встановленню причини інвалідності та стягнення переплати пенсії, поновлення в повному обсязі пенсійних виплат по втраті годувальника як інваліду з дитинства з дня їх припинення задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Любешівському районі поновити ОСОБА_2 в повному обсязі пенсійні виплати по втраті годувальника, як інваліду з дитинства з дня їх припинення - з 01.05.2014 року та повернути утриману з його пенсії переплату в сумі 3147 грн. 00 коп. за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.П. Сеник

І.М. Обрізко