30 листопада 2015 року Справа № 876/9264/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Левицької Н.Г., Сапіги В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області на постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 02 вересня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії,-
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до УПФУ в Снятинському районі про зобов'язання перерахувати раніше призначену пенсію, який мотивував ти, що йому призначена пенсія за вислугою років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з квітня 2008 року в розмірі 90 % суми його заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з 11 лютого 2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності з 14.06.2012 року, збільшено розмір заробітної плати працівників органів прокуратури, що є підставою для перерахунку пенсії і не визначає відсотків заробітку, з якого призначається чи перераховується раніше призначена пенсія, а визначає розмір лише заробітної плати.
Постановою Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 02 вересня 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Спірним на думку суду є перерахунок пенсії процент 90 % за яким призначена така, чи 80 % в редакції Закону України «Про прокуратуру» після внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Відповідно до ст. 22 Конституцію України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Покликання маються на те, що згідно діючої ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80 %. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505, що набрала чинності з 14.06.2012 року, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року при цьому розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час набрання законної сили вказаної постанови КМУ. Крім того, не враховано строк звернення до суду.
У разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її частково аргументованою.
Відповідно до ст. 201 КАС України суд апеляційної інстанції змінює судове рішення, коли має місце правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права або вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач працював на посаді прокурора прокуратури Бучацького району Тернопільської області і йому прокуратурою Тернопільської області видано довідку №18/17 від 23 квітня 2013 року про те, що сума його заробітної плати для нарахування пенсії в межах максимальної становить 3918,06 грн.
Кабінетом Міністрів України 31 травня 2012 року прийнято постанову за №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року.
На підставі цієї постанови збільшилась заробітна плата по посаді, яку займав позивач до виходу на пенсію за вислугою років.
УПФ провело перерахунок пенсії позивачу, однак вирахувало її розмір виходячи лише із 80 відсотків заробітної плати.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (надалі - Закону № 1789-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (надалі - закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання в подібних правовідносинах висловлювалась Верховним Судом України у постанові від 06 жовтня 2015 року у справі № 127/11720/14-а.
Однак, судом першої інстанції допущена помилка при розрахунку 90 відсотків від заробітної плати позивача (3918,06 грн. *90% : 100 %) становить 3526,25 грн., а не 3527,06 грн. як встановлено судом першої інстанції.
Щодо пропуску строків звернення до суду, то колегія суддів звертає увагу на те, що про порушене право позивач дізнався з відповіді отриманої 26.06.2014 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 6), відтак строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються частково суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198 п.3 ч.1, 201, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області задоволити частково.
Постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 02 вересня 2014 року по справі № 351/1561/14а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини постанови в наступній редакції: «Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі здійснити з 03 травня 2013 року перерахунок та виплату йому пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати 3918,06 грн. і провести йому перерахунок та виплату пенсії в розмірі 3526,25 грн. (3918,06 грн. х 90% : 100%) із вказаної дати, згідно довідки прокуратури Тернопільської області № 18/17 від 23 квітня 2013 року».
Врешті постанову залишити без змін..
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
Судді Н.Г. Левицька
В.П. Сапіга