15 грудня 2015 року Справа № 876/4314/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Сеника Р.П., Обрізка І.М.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2015 року у справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства про виконання вимог припису,-
07.08.2012 року позивач - Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулася з позовом до Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства, в якому просить зобов'язати відповідача виконати вимог припису №21/3-ю від 12.04.2012 року, а саме: забезпечити земельною документацією кладовища в м. Пустомитах, мікрорайоні Глинна та в с. Наварія Пустомитівського району Львівської області; здійснити огородження кладовища в мікрорайоні Глинна Пустомитівського району Львівської області.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2015 року позов задоволено частково. Зобов'язано Пустомитівське міське житлово-комунальне підприємство виконати вимоги пунктів 1 та 2 припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області №21/3-ю від 12.04.2012 року в частині забезпечення земельною документацією кладовища в м. Пустомитах та мікрорайоні Глинна Пустомитівського району Львівської області та здійснення огородження кладовища в мікрорайоні Глинна Пустомитівського району Львівської області. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що набрало законної сили судове рішення, яким встановлено протиправність та скасовано пункти 1 та 3 припису №21/3-ю від 12.04.2012 року в частині незабезпечення кладовища в с. Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с. Наварія інформаційних щитів. Вказаним рішенням не встановлено підстав для скасування припису від 12.04.2012р. №21/3-ю в цілому, тому у задоволенні решти позовних вимог Пустомитівському МЖКП було відмовлено.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що припис Інспекції ДАБК у Львівській області від 12.04.2012 р. №21/3-ю в тій частині, яка не скасована і яка є предметом даного спору, підлягає виконанню.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Пустомитівське міське житлово-комунальне підприємство оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2015 року та прийняти нову постанову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянти зазначають, що згідно з актом позапланової перевірки № 40г від 17.10.2011 року припис інспекції ДАБК у Львівській області № 5-г від 01.09.2011 року, яким вимагається зупинити з дня отримання припису виконання будівельних робіт з реконструкції квартири №4 з розширенням за рахунок горища з частковою надбудовою будинку № 26 на вул. Лижвярській в м. Львові, не виконується. На час проведення перевірки будівельні роботи були продовжені. Роботи виконувалися господарським способом.
Апелянт стверджується, що та обставина, що після винесення припису № 5-г від 01.09.2011 року відповідачі його не виконали і продовжують будівельні роботи підтверджується також актами ДВС, а також і самими відповідачами. Зокрема, у судовому засіданні 17.10.2011 року у справі № 2а-9299/11/1370 ОСОБА_1 пояснив, що забезпечення позову не можна вживати, оскільки це не дозволить йому накрити дах над надбудовою, а це призведе до затоплення. Тобто, станом на 17.10.2011 року відповідачами ще не був споруджений дах. Станом на січень 2012 року дах вже споруджений, встановлені дверні та віконні блоки. Це свідчить про невиконання відповідачами припису Інспекції ДАБК.
Не дивлячись на заборону проводити будівельні роботи, встановлену приписом № 5-г від 01.09.2011 року, а також на ту обставину, що з прийняттям ухвали від 17 жовтня 2011 року про забезпечення позову, якою зупинено дію оскаржуваних реєстрації декларації про початок будівельних робіт, розпорядження Галицької районної адміністрації № 83 від 12.03.2010 року «Про реконструкцію квартири №4 на вул. Лижв'ярській, 26 з розширенням за рахунок площі горища» та Наказу департаменту містобудування від 30.06.2011 року № А-179, а також заборонено проводити на об'єкті будь-які будівельні роботи, відсутня будь-яка правова підстава для проведення будівельних робіт, відповідачі їх здійснюють.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права, фактичним обставинам справи.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 12.04.2012 року Інспекцією ДАБК у Львівській області відповідно до ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 39 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011р. №439, на підставі наказу Держархібудінспекції України у Львівській області від 21.03.2012 року №481-пл та направлення на здійснення перевірки від 21.03.2012 року №05-452-з/н у період з 02.04.2012 року по 12.04.2012 року проведено планову перевірю Пустомитівського житлово-комунального підприємства з питань дотримання вимог законодавства щодо діяльності у сфері поховання та похоронної справи та у сфері благоустрою населених пунктів.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 21/12-ю від 12.04.2012 р., згідно висновків якого перевіркою встановлено наступні порушення:
кладовище в м. Пустомити, мікрорайон Глинна та в с. Наварія не забезпечені земельною документацією, що є порушенням пп.1 ч.3, п.6 ст.8 Закону України «Про поховання та похоронну справу»;
кладовище мікрорайону Глинна не огороджене, що є порушенням абз.2 п.4.2.8 ДБНБ 2.2-1:2008 Планування та забудова міст, селищ і функціональних територій «Кладовища, крематорії та колумбарії. Норми проектування»;
на території кладовища в м.Пустомити, мікрорайон Лісневичі, мікрорайон Глинна та в с. Наварія відсутні інформаційні щити, що є порушенням пп.2.2 п.2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 20.03.2003р. № 193;
територія кладовищ у м. Пустомити та мікрорайону Глинна у неналежному стані, засмічені майданчики відведені для складування сміття, чим порушено п.1.2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 20.03.2003р. № 193.
На підставі вказаного акта перевірки №21/12-ю від 12.04.2012 р. Інспекцію ДАБК у Львівській області винесено припис №21/3-ю від 12.04.2012р., яким зобов'язано відповідача в термін до 12.05.2012 року повідомити Інспекцію ДАБК у Львівській області про усунення виявлених порушень.
17.05.2012 року Інспекцією ДАБК у Львівській області, на підставі направлення від 10.05.2012 року №28-шо, проведено планову перевірку Пустомитівського житлово-комунального підприємства з приводу виконання вимог припису №21/3-ю від 12.04.2012 р. За результатами вказаної перевірки складено акт № 21/22-ю від 17.05.2012 р., згідно висновків якого встановлено, що на час перевірки не виконано пункти 1 та 2 припису №21/3-ю від 12.04.2012р., а пункти 3 та 4 цього припису виконано
Як слідує з матеріалів справи, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2012 року у справі №2а-7855/12/1370 позов Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, головного державного інспектора державного контролю забудови території №3 Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Корвацького Ігоря Ярославовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Пустомитівська міська рада, про визнання протиправними дій та скасування припису №21/3-ю від 12.04.2012 р. задоволено частково: визнано протиправними та скасовано пункти 1, 2 припису Інспекції ДАБК у Львівській області від 12.04.2012 року №21/3-ю в частині незабезпечення кладовища в с. Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с. Наварія інформаційних щитів.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2014 року скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2012р. у справі та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги позивача задоволено частково та скасовано п.п.1,3 Припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області від 12.04.2012р. №21/3-ю в частині незабезпечення кладовища в с.Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с. Наварія інформаційних щитів. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Рішення апеляційного суду набрало законної сили.
Суд апеляційної інстанції у вказаній постанові від 29.09.2014 року зазначив, що судом першої інстанції обґрунтовано, скасовуючи припис в частині незабезпечення кладовища в с. Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с. Наварія інформаційних щитів, помилково зроблено посилання на часткове скасування п.2 припису, замість часткового скасування п.3.
Отже, набрало законної сили судове рішення, яким встановлено протиправність та скасовано пункти 1 та 3 припису №21/3-ю від 12.04.2012 року в частині незабезпечення кладовища в с. Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с. Наварія інформаційних щитів.
У відповідності до вимог ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що в силу ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з п. 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента від 08.04.2011р. №439/2011, Держархбудінспекція України, відповідно до покладених на неї завдань, проводить перевірки щодо дотримання органами місцевого самоврядування законодавства, зокрема, у сфері поховання та похоронної справи.
У відповідності до вимог ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Статтею 8 Закону України «Про поховання та похоронну справу» від 10.07.2003 року № 1102-ІV (далі - Закон № 1102- ІV) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами.
Частиною 5 вказаної статті визначено, що органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції: вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання; забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання; створюють ритуальні служби; вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; про надання допомоги на поховання померлих громадян в інших випадках, передбачених цим Законом; здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб'єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності; здійснюють інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.
Для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання сільські, селищні, міські ради можуть створювати спеціалізовані комунальні підприємства.
Згідно із ДБНБ 2.2-1:2008 Планування та забудова міст, селищ і функціональних територій «Кладовища, крематорії та колумбарії. Норми проектування» - територія кладовищ;, має бути огородженою. Розміри і конструктивне рішення огорожі території кладовища треба передбачати проектом будівництва кладовища з урахуванням: огородження території кладовища треба виконувати із збірного залізобетону, керамічних блоків, металевих чи інших конструкцій заввишки не менше ніж 1,6 м по всьому периметру кладовища; огородження території кладовища в сільських населених пунктах допускається влаштовувати у вигляді зеленої огорожі з дерев і чагарникових порід і ровом завглибшки від 60 см до 80 см, за можливості, зі земляним валом.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства про виконання вимог припису №21/3-ю від 12.04.2012 року, а саме: п.1 припису в частині забезпечення земельною документацією кладовища в м. Пустомитах, мікрорайоні Глинна та п.2 припису щодо здійснення огородження кладовища в мікрорайоні Глинна Пустомитівського району Львівської області.
З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, ст.ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2015 року у справі №2а-6956/12/1370 у справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Пустомитівського міського житлово- комунального підприємства про виконання вимог припису - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Р.П. Сеник
І.М. Обрізко