26 листопада 2015 рокусправа № 808/5108/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу сільськогосподарського приватного підприємства Агрофірма "Людмила" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2015 р. по справі за позовом сільськогосподарського приватного підприємства Агрофірма "Людмила" до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень , -
У серпні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 18.03.2014 року №0000202201, яким сільськогосподарському приватному підприємству Агрофірма "Людмила" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 30 322,28 грн., з яких 25 093,47 грн. за основним платежем та 5 228,81 грн. за штрафними санкціями та №0003461701, яким сільськогосподарському приватному підприємству Агрофірма "Людмила" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників - фінансові санкції у розмірі 91 250,45 грн., з яких 23 956,20 грн. за основним платежем та 67 294,25 грн. за штрафними санкціями.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2015 р. у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати в повному обсязі оскаржувані податкові повідомлення - рішення та направити справу на новий розгляд.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що сільськогосподарське приватне підприємство Агрофірма "Людмила" 04.03.2002 року зареєстроване Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області в якості юридичної особи.
Посадовими особами податкового органу на підставі направлень від 25.01.2014 №0083, від 25.01.2014 №0084, від 25.01.2014 №0085, від 25.01.2014 №0086, від 25.01.2014 №0087, від 25.01.2014 №0088, Наказу від 25.01.2014 №84 на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, пп.78.1.1, пп. 78.1.4 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI було проведено позапланову виїзну перевірку сільськогосподарського приватного підприємства Агрофірма «Людмила» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2013, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2013, за результатами якої складено Акт від 13.02.2014 №012/08-22-22-01-06/31853319.
У вказаному вище акті встановлено допущені позивачем порушення, зокрема:
- п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI (із змінами та доповненнями),що призвело до заниження суми орендної плати за землю та до несплати до бюджету суми податкового зобов'язання СПП АФ "Людмила" орендній платі за землю у розмірі 18 793,01 грн., а саме: з 01.10.2011 по 31.12.2011 - 2 064,03 грн., за 2012 рік - 8 364,49 грн., за 2013 рік - 8 364,49 грн.;
- пп. 170.1.4 п. 170 ст. 170, пп. 168.1.2 п. 168 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI (із змінами та доповненнями), заборгованість зі сплати до бюджету з податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходу у вигляді орендної плати у розмірі 23 956,20 грн.;
- пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті несвоєчасного перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб у розмірі 268 841,36 грн., нараховано пені у сумі 14 554,60 грн.;
- п. 176.2 «б» ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме: надання звітів за формою 1-ДФ за І квартал 2011 року, ІІ квартал 2011 року ІІІ квартал 2011 року ІV квартал 2011 року, І квартал 2012 року, ІІ квартал 2013 року не у повному обсязі.
На підставі висновків зазначеного акту перевірки податковим органом 18.03.2014року винесені податкові повідомлення - рішення №0000202201, яким сільськогосподарському приватному підприємству Агрофірмі "Людмила" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 30 322,28 грн., з яких 25 093,47 грн. за основним платежем та 5 228,81 грн. за штрафними санкціями та №0003461701, яким сільськогосподарському приватному підприємству Агрофірма "Людмила" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників - фінансові санкції у розмірі 91 250,45 грн., з яких 23 956,20 грн. за основним платежем та 67 294,25 грн. за штрафними санкціями.
За результатами розгляду первинної та повторної скарг позивача на вказані податкові повідомлення-рішення до Головного управління Міндоходів у Запорізькій області та до Міністерства доходів і зборів України відповідно, оскаржувані податкові повідомлення - рішення залишені без змін , а скарги без задоволення.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку щодо обґрунтованості винесених податковим органом податкового повідомлення - рішення.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Щодо встановленого контролюючим органом заниження суми орендної плати суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01.01.2011, визначається розділом ХІІІ "Плата за землю" Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 Податкового кодексу України.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК).
При цьому, відповідно до норм Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто, не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю, згідно з п. 288.5 ст. 288 ПКУ, не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а саме - трикратного розміру земельного податку, не залежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Таким чином з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК.
З урахуванням наведеного, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку, згідно з пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, та встановлення її розміру, який не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, колегія суддів дійшла висновку, що позивач повинен був самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
Тому висновок суду першої інстанції щодо правомірності визначення податковим органом грошового зобов'язання з орендної плати є обґрунтованим.
Щодо встановленого порушення підприємством пп.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим СПП АФ "Людмила" не перераховано та не своєчасно сплачено податок з доходів фізичних осіб, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погоджується колегія суддів апеляційної інстанції, цілком вірно та обґрунтовано виходив з наступного.
Відповідно до п.п.162.1.3 п. 162.1 ст.162 Податкового кодексу України платниками податку на доходи фізичних осіб є податковий агент.
Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України)
Відповідно до пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Підпунктом 164.5 ст.164 Податкового кодексу України передбачено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100 : (100 - Сп),
де К - коефіцієнт;
Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Згідно з пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Підпунктом 168.1.5. п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України передбачено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Так, СПП АФ "Людмила" виступає податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб і в розумінні статті 162 Податкового України є одночасно платником податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно до положень п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані, серед іншого, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Отже, СПП АФ "Людмила" як податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб мало сплачувати (перераховувати) податок до бюджету під час виплати орендної плати (як в грошовій так і в не грошовій формі), а у випадку нарахування, але її невиплати, мало проводити перерахування податку до бюджету у строки, встановлені п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України. Тому, посилання заявника апеляційної скарги щодо здійснення поетапної орендної плати у негрошовій формі та у зв'язку з цим необхідності сплати податку на доходи фізичних осіб під час останньої сплати є безпідставними та не приймаються судом апеляційної інстанції.
Пунктом 1 ст.127 Податкового кодексу України передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідно до пп. 14.1.162. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Підпунктом 1.1.129 Податкового кодексу України встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента (пп. 129.1.3). Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб. Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Також податковим органом встановлено, що у звітах за формою 1-ДФ: за І квартал 2011 року, II квартал 2011 року, III квартал 2011 року, IV квартал 2011 року, І квартал 2012 року, II квартал 2013 року на порушення п.176.2 «б» сг.176 Податкового кодексу України, п.3.2, п.3.3, п.3.4, п.3.5 «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» (затверджено Наказом ДПАУ від 24.12.2010 № 1020, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2011 за №46/18784) платником не відображено надання безвідсоткової поротної фінансової допомоги фізичній особі ОСОБА_1 та безвідсоткового займу фізичній особі ОСОБА_2 (інформація наведена у Додатку № 2 до акту).
Так, судом першої інстанції вірно зазначено, що згідно вимог вищезазначеного Порядку, за ознакою доходу «153» у Податковому розрахунку зазначається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.
Згідно вимог п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Пунктом 119.2 статті 119 Кодексу передбачено, що неподання, подання з порушенням V встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 грн.
Таким чином суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Бердянською ОДПІ правомірно визначено грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб згідно спірного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу сільськогосподарського приватного підприємства Агрофірма "Людмила" - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2015 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим