Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
14 грудня 2015 року Справа № 805/5082/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кірієнко В.О., ознайомившись з позовною заявою Головного управління Держпраці у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Грета» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з експлуатації обладнання підвищеної небезпеки об'єкту системи газопостачання у зв'язку з загрозою життю та з метою недопущення спричинення шкоди життю людей, -
11 грудня 2015 року Головне управління Держпраці у Донецькій області звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Грета» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з експлуатації обладнання підвищеної небезпеки об'єкту системи газопостачання у зв'язку з загрозою життю та з метою недопущення спричинення шкоди життю людей.
До позовної заяви подано клопотання про відстрочення сплати судових витрат. У клопотанні позивач зазначив, що організаційно-правовою формою підприємства є орган державної влади, підприємство включено до Реєстру неприбуткових організацій. Крім того, кошти за видатками КЕКВ 2800, які були на рахунку підприємства у розмірі 3200грн. на теперішній час вже витрачено. З метою захисту конституційних прав громадян на належні, здорові та безпечні умови праці та недопущення настання нещасного випадку або аварії на виробництві та згідно зі ст.8 Закону України «Про судовий збір» просив відстрочити сплату судового збору до ухвалення рішення по справі.
Згідно частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви приєднується документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (із змінами і доповненнями) передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, зокрема суб'єктом владних повноважень, встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 мінімальної заробітної плати.
Згідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014року за № 80-VIІІ, розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2015 року складає 1218 грн.
З позовної заяви Головного управління Держпраці у Донецькій області вбачається, що позивачем заявлені позовні вимоги щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з експлуатації обладнання підвищеної небезпеки об'єкту системи газопостачання у зв'язку з загрозою життю та з метою недопущення спричинення шкоди життю людей.
Відповідно до частин 1, 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно ч. 1 ст. 88 цього Кодексу, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Наведена норма також кореспондується з частинами 1, 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір», якою передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З наведеного вбачається, якщо майновий стан особи не дає можливості оплатити судові витрати, суд може прийняти рішення про відстрочення сплати судових витрат повністю або частково, але це є правом, а не обов'язком суду.
При вирішенні питання щодо наявності чи відсутності підстав для відстрочення сплати судового збору, суд зазначає, що обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати.
Суд зауважує, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
З урахуванням зазначеного, позивачем не доведено обґрунтованість поданого клопотання. Крім того, з матеріалів справи вбачається, що клопотання не містить оригінального підпису уповноваженої особи позивача, а наявна лише його скан - копія.
Враховуючи наведене вище, беручи до уваги той факт, що ненадходження коштів (в тому числі судового збору) до Державного бюджету України ускладнюють виконання державою своїх функцій, у тому числі і соціальних, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволені клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Таким чином, за подання позову немайнового характеру позивач не надав суду документ про сплату судового збору в розмірі 1218грн.
Крім того, згідно ч. 3 ст. 106 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Разом з тим, позивачем в якості доказу виконання приписів ч. 3 ст. 106 КАС України, надано суду опис вкладення до цінного листа, спрямованого на адресу відповідача, згідно якого вбачається, що позивачем направлено на адресу підприємства позовну заяву, копію наказу від 13.11.2015року за №115 про проведення перевірки, копію направлення на проведення перевірки від 13.11.2015року за №05.3/054, копію акту перевірки від 26.11.2015року за №05.4/7-33, проте, з матеріалів справи вбачається, що в переліку доданих до позовної заяви документів є Витяг з Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, копію якого позивачем не було направлено відповідачу, чим порушено приписи ч. 3 ст. 106 КАС України.
У порушення наведених норм, позивачем не додано до позовної заяви докази надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Таким чином, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, шляхом: надання документу про сплату судового збору; надання доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Згідно з ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву Головного управління Держпраці у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Грета» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з експлуатації обладнання підвищеної небезпеки об'єкту системи газопостачання у зв'язку з загрозою життю та з метою недопущення спричинення шкоди життю людей - залишити без руху.
Надати Головному управлінню Держпраці у Донецькій області строк до 06 січня 2016 року для усунення недоліків позовної заяви шляхом: надання документу про сплату судового збору в розмірі 1218грн.; надання доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, роз'яснивши при цьому, що у разі неусунення недоліків позовна заява буде повернута.
У задоволенні клопотання Головного управління Держпраці у Донецькій області про відстрочення сплати судового збору у справі № 805/5082/15-а - відмовити.
В частині відмови у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору ухвала не оскаржується.
Ухвала в частині залишення позовної заяви без руху може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом п'яти днів з дня її отримання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кірієнко В.О.