Постанова від 18.11.2015 по справі 807/1389/15

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2015 рокум. Ужгород№ 807/1389/15

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.

при секретарі Лумей В.Г.

за участю:

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області, представник - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 18 листопада 2015 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 23 листопада 2015 року.

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 11327-17 від 16.06.2015 року.

Позивач у позовній заяві вказав, що 06.07.2015 року ним було отримано податкове повідомлення - рішення від 16.06.2015 року №11327-17 Ужгородської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 7784,12 грн.

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно виданого Оноківською сільською радою 13.08.2015 року №178079 житлова площа домоволодіння за адресою - с. Оноківці, вул. А.Волошина, 38, Ужгородського району складає 208 кв.м. Згідно рішень Оноківської сільської ради Ужгородського району від 30.06.2011 року №101 та від 20.02.2014 року №354, які діяли на момент нарахування Ужгородською ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області податку на нерухоме майно вищезазначений житловий будинок не підлягав оподаткуванню, оскільки його житлова площа не перевищує 500 кв.м.

Відтак, позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення - рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та просив суд такі задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, з мотивів наведених у письмових запереченнях (а.с.18-20) та просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Ужгородською ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області було сформовано і направлено позивачу податкове повідомлення-рішення №11327-17 від 16.06.2015 року (а.с.7) про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 7784,12 грн. Сума податку обчислена з об'єкта житлової нерухомості (домоволодіння), який перебуває у власності гр. ОСОБА_1, за адресою: Ужгородський район, с.Оноківці, вул. А.Волошина, 38.

Згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.08.2008 року (а.с.8) загальна площа домоволодіння становить 565,60 кв.м.; житлова - 208 кв.м.

Згідно з пп.266.3.2. п.266.3 ст.266 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Відповідно до пп.266.5.1 п.266.5 ст.266 ПК України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2-х відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Відповідно до пп.266.7.2. п.266.7 ст.266 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Тобто базовим податковим (звітним) періодом (роком) для нарахування податку є 2014 рік.

Встановлення місцевих податків і зборів відбувається в порядку, встановленому ст. 12 ПК України.

Так, відповідно до пп. 12.4.3. п.12.4 ст.12 ПК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад щодо податків та зборів належить до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII ПК України для відповідного місцевого податку чи збору.

Відповідно до пп.12.3.3 п.12.3 ст.12 ПК України, копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

Відповідно до пп.12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до п.12.5 ст.12 ПК України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 статті 12.

Рішенням Оноківської сільської ради Ужгородського району № 101 від 30.06.2011 року (а.с.10) про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яким встановлено ставки податку по Оноківській сільській раді в таких розмірах за 1 кв.м. житлової площі об'єкта житлової нерухомості для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів, ставки податку становлять 1 (один) відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Рішенням Оноківської сільської ради Ужгородського району від 17.07.2012 року №74 (а.с.11) «Про доповнення до Рішення №101 від 30.06.2011 року «Про податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки» Рішення №101 від 30.06.2011 року доповнено: для квартир житлова площа яких перевищує - 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів - 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з вищевикладеного та беручи до уваги до рішення Оноківської сільської ради Ужгородського району від 17.07.2012р. №74 та рішення від 30.06.2011р. №101, відповідно до яких Оноківською сільською радою Ужгородського району прийнято рішення про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно яких передбачено врахування житлової площі об'єкту оподаткування, а згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.08.2008 року (а.с.8) житлова площа домоволодіння позивача становить - 208 кв.м.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку що податкове повідомлення-рішення Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області № 11327-17 від 16.06.2015 року підлягає скасуванню.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а відтак слід присудити понесені позивачем документально підтверджені судові витрати, у вигляді сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області № 11327-17 від 16.06.2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (Закарпатська область, Ужгородський район, с. Оноківці, вул. Проектна, 7) судовий збір у сумі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні сімдесят копійок).

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

СуддяОСОБА_3