"09" грудня 2015 р. м. Київ К/800/40694/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.,
Суддів Борисенко І.В.,
Кошіля В.В.,
за участю секретаря - Калініна О.С.
та представників сторін:
від позивача - Юхименко М.П.,
від відповідачів - не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2013
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2014
у справі № 0870/11093/12
за позовом Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області
про визнання протиправною бездіяльності та стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,-
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2013, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2014, позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби щодо не надання до органу казначейства висновку про відшкодування ПАТ "Запорізький завод феросплавів" податку на додану вартість по декларації за липень 2010 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ "Запорізький завод феросплавів" суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України по декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року у розмірі 20 601 854,00 грн.
В касаційній скарзі відповідач-1, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2013 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2014.
Позивачем через відділ документального забезпечення суду було подано клопотання про відмову від позову в частині вимог про стягнення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України.
В судове засідання з'явився представник позивача. Представники відповідача в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Розглянувши клопотання позивача про відмову від позову в частині вимог про стягнення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України, колегія суддів приходить до висновку про його задоволення, враховуючи наступне.
Згідно зі ст. 219 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а сторони можуть примиритися у будь-який час до закінчення касаційного розгляду. У разі відмови від адміністративного позову або примирення сторін суд касаційної інстанції постановляє ухвалу відповідно до вимог статей 112 і 113 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України, про прийняття відмови від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі.
Аналогічне передбачено і п. 2 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом.
За наведених обставин, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що відсутні перешкоди для закриття касаційного провадження по даній справі в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ "Запорізький завод феросплавів" суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України по декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року у розмірі 20 601 854,00 грн., у зв'язку з відмовою позивача від позову в цій частині.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби про не надання до органу казначейства висновку про відшкодування ПАТ "Запорізький завод феросплавів" податку на додану вартість по декларації за липень 2010 року, колегією суддів слід зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.08.2010 ПАТ "Запорізький завод феросплавів" подало до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі податкову декларацію з ПДВ за липень 2010 року, згідно 25 рядку якої бюджетному відшкодуванню на рахунок платника підлягала сума в розмірі 20 601 854,00 грн. Одночасно, з податковою декларацією, серед інших додатків, був поданий розрахунок суми бюджетного відшкодування, заява про повернення суми бюджетного відшкодування та інші документи, передбачені законом.
В період з 06.09.2010 по 21.09.2010 СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі проведено позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування від'ємного значення податку на додану вартість за червень 2010 року та суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалась у червні 2010 року.
За результатом проведеної перевірки було складено акт від 24.09.2010 №310/08-08/00186542, на підставі якого 06.10.2010 заступником начальника СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі прийнято податкове повідомлення-рішення №0000760808/0, згідно якого ПАТ "Запорізький завод феросплавів" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2010 року у сумі 20 601 854,00 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду 25.05.2011 по справі № 2а-0870/2449/11, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2012, позов задоволено, податкове повідомлення-рішення від 06.10.2010 №0000760808/0 визнано протиправним та скасовано.
Також, судами встановлено, що 15.11.2012 позивач подав до податкового органу лист №12/326 про необхідність здійснення бюджетного відшкодування, проте, відповіді не отримав.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби протиправно не виконує свого обов'язку щодо направлення відповідного висновку до органу державної казначейської служби.
Однак, колегія суддів касаційної інстанції вважає такі висновки судів попередніх інстанцій передчасними та такими, що зроблені без повного та всебічного з'ясування обставин у справі.
Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Судом встановлено, що позивачем було оскаржено в касаційному порядку постанову Запорізького окружного адміністративного суду 25.05.2011 по справі № 2а-0870/2449/11 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2012.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 22.11.2012 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби.
Отже, на момент звернення позивача до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність СДПІ щодо ненадання до органу казначейства висновку про відшкодування ПАТ "Запорізький завод феросплавів" податку на додану вартість по декларації за липень 2010 року та стягнення коштів, процедура судового оскарження не закінчилась, на підставі чого судам належить з'ясувати чи було відповідачем-1 допущено протиправну бездіяльність щодо ненадання висновку до органу державного казначейства.
Враховуючи, що передбачені процесуальним законодавством межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені попередніми судовими інстанціями, оскаржувані судові рішення у справі підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції відповідно до ч. 2 ст. 227 КАС України.
При новому розгляді, судам слід взяти до уваги вищезазначене та прийняти законне і обґрунтоване рішення відповідно до норм матеріального, процесуального права, надати належну правову оцінку обставинам у справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 112, 219, 221, 223, 227, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів задовольнити частково.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2013 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2014 скасувати.
Провадження по справі в частині позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів" суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України по декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року у розмірі 20 601 854,00 грн. закрити.
В іншій частині справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: (підпис)О.А. Моторний
Судді(підпис)І.В. Борисенко
(підпис)В.В. Кошіль