10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"07" грудня 2015 р. Справа № 806/4423/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Євпак В.В.
ОСОБА_2,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю представника апелянта - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" жовтня 2015 р. у справі за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області до Житомирської обласної організації політичної партії "Прагматичний вибір" про припинення юридичної особи ,
У вересні 2015 року Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області звернулася до суду з позовом, в якому зазначила, що Житомирська обласна організація політичної партії "Прагматичний вибір" 03.08.2000 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа. З 11.04.2012 відповідач не подає контролюючому органу податкові декларації, документи фінансової звітності, тому, посилаючись на вимоги Податкового кодексу України, позивач просить припинити юридичну особу відповідача в судовому порядку.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2015 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Житомирська обласна організація політичної партії "Прагматичний вибір" 03 серпня 2000 року зареєстрована як юридична особа та як платник податків (неприбуткова установа) знаходиться на обліку у позивача.
Організаційно-правову форму господарювання відповідача визначено, як політична партія, вид діяльності за КВЕД: діяльність політичних організацій.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з довідкою Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області від 25.08.2015 № 389, останню звітність відповідачем подано до податкового органу 11.04.2012.
Тобто, на день подачі позову до суду відповідач не звітується перед контролюючим органом більше року.
Перед бюджетом заборгованості відповідач не має, про що свідчить довідка позивача № 264/06-25 від 20.08.2015.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог податкового органу, суд першої інстанції виходив з того, що питання щодо заборони, припинення діяльності та анулювання реєстраційного свідоцтва юридичної особи - політичної партії повинно вирішуватись з дотриманням приписів, передбачених ст.ст. 21, 23, 24 Закону України "Про політичні партії в Україні" , та за зверненням уповноважених органів, а не за позовом ОДПІ.
З таким висновком суду першої інстанції, колегія суддів погоджується у зв'язку з наступним.
Згідно зі абзацом 5 частини 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Особливості створення, функціонування та припинення діяльності політичних партій регулюються спеціальним законодавством України, а саме Законом України "Про політичні партії в Україні".
Поняття політична партія, відображено у статті 2 вказаного Закону, згідно якої політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах
Відповідно до ст.ст. 14, 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" - політичні партії є неприбутковими організаціями. Політична партія зобов'язана щорічно опубліковувати в загальнодержавному засобі масової інформації фінансовий звіт про доходи і видатки, а також звіт про майно політичної партії.
Державний контроль за діяльністю політичних партій, згідно зі ст. 18 Закону, здійснюють: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії; 2) Центральна виборча комісія та окружні виборчі комісії - за додержанням політичною партією порядку участі політичних партій у виборчому процесі.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про політичні партії в Україні" політична партія може бути за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України.
Як визначено ст. 23 вказаного Закону, політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Положенням ст. 24 передбачено, що у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, не висування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Аналізуючи вказані правові норми суд зазначає, що відносно політичних партій законодавством установлено інший порядок і підстави їх припинення, відмінні від тих, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". Зокрема ні Законом України "Про політичні партії в Україні", ні Податковим кодексом України не передбачено можливості припинення політичної партії за позовом фіскального органу з підстав неподання партією протягом року податкових декларації та документів фінансової звітності.
На думку колегії суддів, з огляду на завдання та функції органів державної податкової служби, поняття припинення юридичної особи слід розглядати крізь призму визначення поняття "суб'єкт господарської діяльності", з урахуванням специфіки, обумовленої зайняттям саме підприємницькою діяльністю.
Звідси, в силу приписів статей 19, 32 Закону України "Про об'єднання громадян" від 16.06.92 № 2460-XII, які визначають виключні підстави ліквідації об'єднання громадян за рішенням суду, статей 21, 23 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 5 квітня 2001 року № 2365-III, послідовним видається припинення юридичної особи структурних утворень політичних партій, у вичерпних випадках, та за поданням визначеного кола осіб, легалізуючого органу або прокурора.
Подібної думки дійшов ВАС України в ухвалі від 13.07.2015 року (справа № К/800/31140/14).
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206,212,254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" жовтня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.В. Євпак
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "08" грудня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014
3- відповідачу/відповідачам: Житомирська обласна організація політичної партії "Прагматичний вибір" АДРЕСА_1,10014
4-третій особі: - ,