про повернення апеляційної скарги
Справа № 802/2774/15-а
08 грудня 2015 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1, перевіривши матеріали апеляційної скарги Державної фінансової інспекції у Вінницькій області на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції у Вінницькій області до Калинівської центральної районної лікарні Вінницької області про стягнення коштів,
Відповідно до ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року провадження у справі закрито.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
Встановивши невідповідність апеляційної скарги вимогам ч. 6 статті 187 КАС України, Вінницьким апеляційним адміністративним судом відповідно до ухвали від 22 жовтня 2015 року залишено апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Вінницькій області без руху. При цьому особі, яка подала апеляційну скаргу, запропоновано в строк протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху усунути недоліки апеляційної скарги..
Зазначена ухвала отримана позивачем 26.10.2015, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення. 30 жовтня 2015 року до Вінницького апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, оскільки Законом України "Про державний бюджет України на 2015 рік" видатки на сплату органами державного фінансового контролю судового збору не передбачено. Водночас позивач у вказаному клопотанні зазначає, що ДФІ у Вінницькій області підлягає звільненню від оплати судового збору у визначеному розмірі, оскільки майновий стан позивача не дозволяє сплатити судовий збір за подачу позовної заяви до адміністративного суду.
Разом з тим, в ухвалі Вінницького апеляційного адміністративного суду про залишення апеляційної скарги без руху від 22.10.2015 вже було роз'яснено відповідачу, що він не звільнений від сплати судового збору відповідно до норм чинного Закону України "Про судовий збір".
Окрім цього, відповідно до Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" від 23.01.2015 № 2 якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення чи звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору, оскільки відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Така ж правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України в ухвалі від 28.09.2015 у справі №21-549а15, та ухвалах Вищого адміністративного суду України від 13.10.2015 у справі № К/800/43388/15 та від 05.10.2015 у справі № К/800/42297/15.
Водночас, варто зазначити, що виключення органів державної влади з числа суб'єктів, що звільняються від сплати судового збору мало на меті дисциплінувати їх у відносинах із судами та унеможливить зловживання ними своїми процесуальними правами, зокрема, у випадках безпідставного звернення до судів та безвідповідального оскарження судових рішень з огляду на саму лише безкоштовність звернення до суду, про що зазначено у пояснювальній записці до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".
На підставі вищевикладеного, клопотання Державної фінансової інспекції у Вінницькій області про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Отже, позивач у встановлений в ухвалі від 22.10.2015 строк, не усунув недоліки апеляційної скарги.
Згідно з частиною третьою статті 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу, у відповідності до яких апеляційна скарга підлягає поверненню скаржнику.
З урахуванням вказаного, керуючись ч. 1, 3 ст. 108, ст. 187, ч. 3 ст. 189 КАС України,
1. Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Вінницькій області на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції у Вінницькій області до Калинівської центральної районної лікарні Вінницької області про стягнення коштів повернути особі, яка її подала.
2. Копію ухвали про повернення апеляційної скарги із доданими до скарги матеріалами (крім апеляційної скарги) направити особі, яка подала апеляційну скаргу. Іншим особам, які беруть участь у справі, надіслати копію ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст. 212 КАС України.
Суддя-доповідач ОСОБА_1