Постанова від 03.12.2015 по справі 810/1545/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/1545/15 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р.

Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційними скаргами державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Дуплик Світлани Іванівни, ОСОБА_3 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Дуплик Світлани Іванівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5, ОСОБА_3, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Дуплик С.І. щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (надалі за текстом - «ЄДР») запису № 18841110021002400 про державну реєстрацію припинення громадської організації Садове товариство «Українська земля» (надалі за текстом - «ГО СТ «Українська земля»). Позивач просив також зобов'язати державного реєстратора скасувати зазначений запис.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційних скаргах державний реєстратор Дуплик С.І., ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просять скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ГО СТ «Українська земля» зареєстроване 21.06.2004 р.

19 серпня 2005 р. до ЄДР внесено запис про включення відомостей про юридичну особу.

Рішенням загальних зборів ГО СТ «Українська земля» від 12.04.2011 р., оформленим протоколом № 1/04/2011 від 12.04.2011 р., вирішено припинити діяльність цієї юридичної особи шляхом ліквідації та створено ліквідаційну комісію у складі: ОСОБА_3 - голова комісії; ОСОБА_6, ОСОБА_7 - члени комісії.

На підставі названого рішення державним реєстратором Дуплик С.І. до ЄДР внесено запис від 12.04.2011 р. за № 13421100015000540 «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації».

Із матеріалів справи вбачається, що у номері 176 (11) офіційного спеціалізованого друкованого засобу масової інформації «Бюлетень державної реєстрації» від 21.04.2011 р. здійснено публікацію повідомлення про прийняття рішення щодо припинення ГО СТ «Українська земля».

21.09.2011 р. державним реєстратором Алєнніковим О.О. винесено повідомлення № 7 про залишення документів, поданих для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, без розгляду.

Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 21.10.2011 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2013 р., задоволено позов ГО СТ «Українська земля» про зобов'язання державного реєстратора Алєннікова О.О. провести державну реєстрацію припинення громадського об'єднання в результаті ліквідації.

08.11.2011 р. до ЄДР внесено запис № 13421110017000540 «Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не пов'язано з реорганізацією».

Постановою Вищого адміністративного суду від 10.10.2013 р. скасовано постанову Оболонського районного суду м. Києва та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2013 р. та відмовлено у позові.

15.12.2014 р. до ЄДР внесено запис № 18841180020002400 щодо відміни державної реєстрації припинення СТ «Українська земля».

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 27.11.2014 р. допущено поворот виконання рішення шляхом зобов'язання державного реєстратора Обухівської районної державної адміністрації скасувати запис в ЄДР № 13421110017000540 про державну реєстрацію припинення СТ «Українська земля».

Протоколом загальних зборів № 1/02/2015 від 03.02.2015 р. завершено процедуру ліквідації, затверджено ліквідаційний баланс ГО СТ «Українська земля» та акт ліквідаційної комісії.

05.02.2015 р. ОСОБА_3 до державного реєстратора подано:

- реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації із зазначенням та підтвердженням особистим підписом, що ним вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування);

- протокол загальних зборів № 1/02/2015 від 03.02.2015 р.;

- акт ліквідаційної комісії від 03.02.2015 р.;

- довідку державної податкової служби в Обухівському районі Головного управління ДФС у Київській області № 1510162200253 від 02.02.2015 р. про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;

- довідку державної податкової служби в Обухівському районі Головного управління ДФС у Київській області № 1510168100098 від 02.02.2015 р. про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску;

- довідку управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області № 2 від 06.01.2015 р. про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування;

- ліквідаційний баланс станом на 03.02.2015 р.;

- довідку комунальної установи Обухівської районної ради «Обухівський районний трудовий архів» Київської області № 07-08/1 від 03.02.2015 р.

Також, як встановлено судом першої інстанції, державним реєстратором Дуплик С.І. перевірено та роздруковано з Єдиного державного реєстру інформацію про відкриття виконавчих проваджень щодо юридичної особи ГО СТ «Українська земля» станом на 05.02.2015 р.

На підставі поданих документів, відповідачем 05 лютого 2015 р. до ЄДР внесено запис № 18841110021002400 «Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті ліквідації».

Спеціальним Законом, який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 р. № 755-IV (надалі за текстом - «Закон № 755-IV»).

Статтею 4 цього Закону визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 8 Закону № 755-IV документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою. Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку.

За приписами частини 2 названої статті Закону № 755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема, перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини 1 статті 36 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

За змістом частини 2 статті 36 Закону № 755-IV у реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор письмово зазначають та підтверджують своїм особистим підписом, що ними вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).

Частиною 4 статті 36 Закону № 755-IV державного реєстратора зобов'язано перевірити інформацію про наявність відкритих виконавчих проваджень стосовно юридичної особи.

За приписами частини 6 статті 36 Закону № 755-IV державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, якщо вони не передбачені цією статтею.

Частиною 10 статті 36 Закону № 755-IV установлено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані раніше строку, встановленого абзацом першим частини першої цієї статті; в Єдиному державному реєстрі щодо юридичної особи, що припиняється, містяться відомості про те, що вона є учасником (власником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи; не скасовано реєстрацію всіх випусків акцій, якщо юридична особа, що припиняється, є акціонерним товариством; від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, і воно не відкликане; не зазначено та не підтверджено особистим підписом голови ліквідаційної комісії, ліквідатора або уповноваженої особи відомості, передбачені частиною другою цієї статті; стосовно юридичної особи відкрито виконавче провадження; стосовно юридичної особи відкрито провадження у справі про банкрутство юридичної особи.

Згідно частини 12 статті 36 Закону № 755-IV за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.

Частиною 13 статті 36 Закону № 755-IV визначено, що строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати одного робочого дня з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Із наведеного випливає, що внесення до ЄДР запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є обов'язком державного реєстратора у разі відсутності підстав для залишення документів без розгляду.

У цьому контексті судова колегія зазначає, що позивачем не доведено, а судом першої інстанції не встановлено, що подані головою ліквідаційної комісії ОСОБА_3 документи для проведення державної реєстрації припинення ГО СТ «Українська земля» в результаті його ліквідації не відповідають вимогам, які встановлені Законом № 755-IV чи подані не в повному обсязі.

Задовольняючи позов, окружний адміністративний помилково послався на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2015 р. у справі № 810/6319/13-а, якою:

- визнано протиправною бездіяльність державного реєстратора Дуплик С.І. стосовно скасування в ЄДР запису про державну реєстрацію припинення СТ «Українська земля»;

- зобов'язано державного реєстратора Дуплик С.І. виконати постанову ВАСУ від 10.10.2013 р. у спосіб скасування запису про державну реєстрацію припинення СТ «Українська земля»;

- визнано протиправною бездіяльність державного реєстратора Дуплик С.І. стосовно проведення державної реєстрації змін керівного складу СТ «Українська земля»;

- зобов'язано державного реєстратора Дуплик С.І.внести до ЄДР відомості про керівний склад СТ «Українська земля» на підставі рішення виконавчого комітету Старобезрадичівської сільської ради Обухівського району № 11 від 27.01.2011 р. ОСОБА_5 - голова ради СТ «Українська земля».

По-перше, назване судове рішення ухвалено після вчинення спірної реєстраційної дії і державний реєстратор не могла передбачити результат розгляду справи.

По-друге, у даній правовій ситуації не має вирішального значення яка саме особа була головою ради ГО СТ «Українська земля» станом на 05 лютого 2015 р.

Частиною 1 статті 36 Закону № 755-IV визначено, що документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації подає: голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор.

Протокол загальних зборів № 1/04/2011 від 12.04.2011 р., яким ОСОБА_3 обрано головою ліквідаційної комісії ніким не оспорювався і є чинним.

Так само, і правомірність запису до ЄДР від 12.04.2011 р. за № 13421100015000540 «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації» не ставилась під сумнів.

Відповідно до частини 8 статті 26 Закону України «Про громадські об'єднання» від 22 березня 2012 р. № 4572-VI з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення громадського об'єднання про саморозпуск розпочинається припинення громадського об'єднання як юридичної особи та набуває повноважень ліквідаційна комісія.

За змістом частини 2 статті 29 цього Закону припинення діяльності громадського об'єднання розпочинається з дня, зазначеного у частині восьмій статті 26, частині шостій статті 27 цього Закону, з дня набрання законної сили рішенням суду про заборону цього громадського об'єднання. З цього ж дня припиняється членство (участь) у громадському об'єднанні.

Частиною 4 статті 29 Закону України «Про громадські об'єднання» установлено, припинення громадського об'єднання як юридичної особи не може бути зупинено або скасовано цим об'єднанням після дня, зазначеного у частині другій цієї статті.

Враховуючи наведене, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційні скарги державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Дуплик Світлани Іванівни, ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 04 грудня 2015 р.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мацедонська В.Е.

Грищенко Т.М.