ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
24 листопада 2015 року № 826/3366/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., суддів Кротюка О.В., Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Авраменко Л.С., позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Лозовського А.В., розглянувши заяву Державної міграційної служби України про відстрочення виконання судового рішення у справі
за позовом доОСОБА_1 Державної міграційної служби України
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2015 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними та скасовано рішення Державної міграційної служби України від 31.01.2015 № 21-15 про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні; зобов'язано Державну міграційну службу України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 в частині вирішення питання щодо наявності чи відсутності підстав для надання ОСОБА_1 статусу особи, яка потребує додаткового захисту.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2015 апеляційну скаргу Державної міграційної служби України залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2015 залишено без змін.
Відповідачем подана заява про відстрочення виконання судового рішення, оскільки ДМС, як апарат центрального органу виконавчої влади, є учасником процедури розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, лише на завершальній її стадії, що унеможливлює виконання судового рішення у встановлений державним виконавцем строк до 7-ми днів з незалежних від Служби причин, обумовлених вимогами законодавства, у якій заявник відповідно до ст. 263 КАС просить суд відстрочити виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3366/15, на підставі якої 23.10.2015 видано виконавчий документ про зобов'язання ДМС повторно розглянути заяву ОСОБА_1 в частині визнання особою, яка потребує додаткового захисту, не більше ніж на один місяць з дня отримання до надходження ДМС особової справи ОСОБА_1 та письмового висновку Головного управління ДМС у м. Києві.
Заява обґрунтована наступним.
02.11.2015 на адресу ДМС надійшла копія постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Нідченка Д.Є. від 23.10.2015 про відкриття виконавчого провадження № 49138764 з виконання виконавчого листа № 826/3366/15, виданого Окружним адміністративним судом м.Києва 15.10.2015, про зобов'язання ДМС повторно розглянути заяву ОСОБА_1 в частині визнання особою, яка потребує додаткового захисту.
Як убачається з матеріалів справи, державний виконавець надав ДМС для самостійного виконання строк до 7-ми днів з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідач зазначає, що за приписи державного виконавця, з метою самостійного виконання судового рішення ДМС повинна повторно розглянути заяву ОСОБА_1 в частині визнання особою, яка потребує додаткового захисту, у строк до 7-днів, що є неможливим з точки зору практичного застосування законодавства про біженців та інших категорій мігрантів.
Порядок регулювання суспільних відносин у сфері визнання особи біженцем, особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, втрати та позбавлення цього статусу, а також встановлення правового статусу біженців та осіб, які потребують додаткового захисту і яким надано тимчасовий захист в Україні, визначає Закон України від 08.07.2011 № 3671-VІ «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
На виконання пункту 2 статті 27 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2011 № 649, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.10.2011 за № 1146/19884, затверджено Правила розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, (далі - Правила), які визначають процедуру розгляду в Україні заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Таким чином, процедура розгляду заяв про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, врегульована Правилами, які затверджено нормативно-правовим актом, виданим компетентним органом влади, та дотримання яких ДМС зобов'язана забезпечити відповідно до покладених на Службу завдань.
Імперативні приписи законодавства передбачають необхідність здійснення Головним управлінням ДМС у м. Києві комплексу заходів, необхідних для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, за результатами яких цей орган складає висновок та надсилає особову справу заявника до ДМС для прийняття рішення про визнання або відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Відповідач, як апарат центрального органу виконавчої влади, є учасником процедури розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, лише на завершальній її стадії, що унеможливлює виконання судового рішення у встановлений державним виконавцем строк до 7-ми днів з незалежних від Служби причин, обумовлених вимогами законодавства.
Позивач проти задоволення вказаної заяви у судовому засіданні не заперечував.
Представник відповідача у судовому засіданні заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі підтримав, з підстав, викладених у ній.
Частиною 1 ст. 263 КАС передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Розглянувши за матеріалами справи подану заяву, суд дійшов висновку про її обґрунтованість і наявність підстав для задоволення в частині відстрочення виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2015, оскільки заявником підтверджено наявність передбачених ч. 1 ст. 263 КАС обставин, що ускладнюють виконання рішення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 160, 165, 263 КАС, суд
1. Заяву Державної міграційної служби України про відстрочення виконання судового рішення по справі № 826/3366/15 задовольнити.
2. Відстрочити виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.15 за № 826/3366/15 до 11.12.2015.
Згідно із ст. 263 КАС ухвалу може бути оскаржено у загальному порядку. Ухвала оскаржується до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали, а у разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 КАС, або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя А.С. Мазур
Судді О.В. Кротюк
А.В. Літвінова