Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
16 листопада 2011 р. № 2-а- 12099/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Лук'яненко М.О.,
суддів - Самойлової В.В., Зоркіної Ю.В.
при секретарі судового засідання - Тарасюк Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області, Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, звернулись до суду з адміністративним позовом, в якому просять суд: зобов'язати Міськрайонне управління Держкомзему у м.Люботині і Харківському районі Харківської області забезпечити виконання всього комплексу належних до його компетенції та невиконаних робіт із безоплатного оформлення та видачі кожному з позивачів державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення садівництва площею по 0,12 га, розташованих на території Липецької сільради Харківського району Харківської області біля садового товариства "Газовик", у відповідності до Порядку, затвердженого постановою Кабміну України від 05.08.2009 року №844 (із змінами); зобов'язати Харківську регіональну філію Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (в тому числі її підрозділи) забезпечити виконання всього комплексу належних до його компетенції та невиконаних робіт із безоплатного оформлення та видачі кожному з позивачів державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення садівництва площею по 0,12 га, розташованих на території Липецької сільради Харківського району Харківської області біля садового товариства "Газовик", у відповідності до Порядку, затвердженого постановою Кабміну України від 05.08.2009 року №844 (із змінами).
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачі зазначили, що кожним із них було подано до управління Держкомзему у Харківському районі Харківської області заяви щодо безоплатного оформлення та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення садівництва площею по 0,12 га, що розташовані на території Липецької сільської ради Харківського району Харківської області біля садового товариству "Газовик". Але зазначених актів Позивачами отримано не було. Останні вважають дії Відповідачів не законними та такими, що порушили їх конституційні права закріплені ст. 40 Конституції України.
В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, повністю підтримали свої позовні вимоги та просили суд задовольнити їх в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, з невідомих суду причин, про день та час розгляду справи повідомлений був належним чином і своєчасно, заяв про відкладення розгляду справи не надавав.
Враховуючи положення ч.6 ст.128 КАС України, суд не вбачає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні за відсутності позивача ОСОБА_5
Представник відповідача - міськрайонне управління Держкомзему у м. Люботин і Харківському районі Харківської області надав до суду заперечення позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де зазначив, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 року № 844 (зі змінами) до управління Держкомзему Позивачами були надані заяви від 13.10.2009 року щодо безоплатного оформлення та видачі державного акту на право власності на земельні ділянки, які були передані до Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" для проходження процедури приймання обмінного файлу. В період з січня 2010 року по травень 2010 року заяви Позивачів повертались до управління Держкомзему тричі, а на ім'я ОСОБА_6 чотири рази, у зв'язку з неправильним їх оформленням. Основними причинами затримки оформлення права власності на земельні ділянки є некваліфіковане виготовлення землевпорядної документації з боку Харківської регіональної філії Державного підприємства "Харківський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою". Також управління Держкомзему в м. Люботин і Харківському районі Харківської області зазначає, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2009 року № 1112 фінансування робіт та послуг, пов'язаних з виготовленням технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельну ділянку, здійснюється замовником за рахунок коштів Державного бюджету. Одночасно зазначив, що відповідно до роз'яснень наданих Державним комітетом України із земельних ресурсів в Державному бюджеті України на 2011 рік коштів на реалізацію заходів, визначених зазначеною постановою, не передбачено. З урахуванням викладеного, Відповідач просить суд відмовити Позивачам в повному обсязі.
Представник відповідача - Харківська регіональна філія Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в судове засідання не прибув, надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що згідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 844 від 05.08.2009 року (із змінами та доповненнями) виконання робіт та надання послуг в рамках вищевказаної постанови проводяться за умови фінансування з Державного бюджету України.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
13.10.2009 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись до Міськрайонного управління Держкомзему у м. Люботин і Харківському районі Харківської області з заявами про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку, до яких додали необхідні документи.
Постановою КМ України від 05.08.2009р. №844 затверджений Порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки (далі - Порядок), який визначає спрощену процедуру безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 та наступних роках державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, ведення особистого селянського господарства в межах населених пунктів та ведення садівництва у розмірах, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, після прийняття рішення про передачу громадянам безоплатно у приватну власність земельних ділянок органами місцевого самоврядування до 1 січня 2002 року (пп. 1 п.1).
Відповідно до роз'яснень Державного комітету України із земельних ресурсів в Державному бюджеті України на 2011 рік коштів на реалізацію заходів, визначених вищезазначеною постановою, не передбачено.
Відповідно до п.5 Порядку, на підставі заяви про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку протягом трьох робочих днів з дати її надходження територіальні органи Держкомзему (замовники) укладають договори про розроблення технічної документації - з державними підприємствами, що належать до сфери управління Держкомзему та мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою (виконавці), у разі передачі земельних ділянок громадянам у власність у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 1 та пункті 3 цього Порядку.
На підставі актів прийому - передачі документів для безоплатних оформлення та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки з міськрайонного управління Держкомзему у м. Люботин і в Харківському районі Харківської області до Харківської регіональної філії ДП "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" передано документи позивачів.
Таким чином, міськрайонне управління Держкомзему у м. Люботин і в Харківському районі Харківської області при передачі виконавцю - Харківській регіональній філії ДП "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" документів для виготовлення технічної документації Позивачів діяло відповідно до вимог Порядку.
Відповідно до п.6 Порядку, виконавець протягом 10 робочих днів з дня укладення договору про розроблення технічної документації проводить аналіз документів, що надійшли від замовника; отримує в регіональній філії Центру кадастру матеріали чергового кадастрового плану в електронному вигляді; виконує необхідні обстежувальні, польові та камеральні роботи; виготовляє технічну документацію у двох примірниках і подає їх на паперовому та електронному носіях до регіональної філії Центру кадастру і замовникові для погодження.
Згідно п.7 Порядку замовник погоджує технічну документацію протягом трьох робочих днів з дати її надходження та подає для заповнення до районного (міського) підрозділу регіональної філії Центру кадастру бланк державного акта на право власності на земельну ділянку або повертає органу місцевого самоврядування (чи громадянину у випадках, передбачених абзацом третім пункту 4 цього Порядку) за актом приймання-передачі подані ним заяву та документи з обґрунтуванням причини повернення.
Таким чином, судом не встановлено порушень з боку відповідачів прав позивачів щодо отримання державного акту на право власності на земельну ділянку, оскільки відповідно до Порядку на відповідачів не покладено обов'язок щодо здійснення контролю за діяльністю виконавця по виготовленню технічної документації, поряд з цим вони виконали всі свої обов'язки покладені на них згідно до вимог Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009року №844.
Крім того, пунктом 14 вищезазначеного Порядку встановлено, що фінансування робіт і послуг, пов'язаних з виготовленням технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельну ділянку, здійснюється замовником за рахунок коштів Державного бюджету.
Також, слід зазначити, що на підставі наказу Центру ДЗК від 12.08.2010 року №434 та вимоги КРУ від 12.07.2010 року №07-14/1075, Харківською регіональною філією Центру ДЗК повернуто кошти попередньої оплати на виконання робіт згідно постанови КМУ від 05.08.2009 року №844.
Згідно листа Державного підприємства "Центр ДЗК" від 14.09.2010 року №4/3532 фінансування робіт і послуг, пов'язаним з оформленням та видачею державних актів на право власності на земельну ділянку, здійснюється замовником за рахунок коштів Державного бюджету. Тобто у разі, якщо обсяг договорів, які передбачають укласти, перевищують обсяг фінансування заходів, то виконання робіт (надання послуг) за цими договорами здійснюється за наявності фінансування.
Як вже зазначалось вище Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" коштів на реалізацію заходів, визначених Постановою від 05.08.2009року №844, не передбачено.
Крім того, в судовому засіданні було встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що державний акт на право власності на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,12 га, розташованої на території Липецької сільради Харківського району Харківської області біля садівничого товариства "Газовик" на час розгляду справи у суді було видано ОСОБА_5.
З урахуванням викладеного колегія суддів приходить до висновку, що весь комплекс робіт належних до компетенції міськрайонного Управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області та Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", останніми був виконаний, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області, Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Головуючий М.О.Лук'яненко
Судді Ю.В.Зоркіна
ОСОБА_8
Повний текст постанови виготовлено 18 листопада 2011 року.
З оригіналом згідно. Оригінал знаходиться в матеріалах справи. Постанова не набрала законної сили.< Список >
Суддя М. О. Лук'яненко секретар Ю.М. Тарасюк< Список >