03 грудня 2015 р.
Справа № 821/388/15-а
Категорія: 9.3
Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.
розглянувши у письмовому провадженні справу за апеляційною скаргою Державної Фінансової інспекції в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 липня 2015 року по справі за позовом Державної Фінансової інспекції в Херсонській області до Херсонського національного технічного університету про зобов'язання вчинити певні дії
Державна фінансова інспекція в Херсонській області (далі - позивач, Держфінінспекція) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Херсонського національного технічного університету (далі - відповідач, ХНТУ), у якому просить зобов'язати виконати вимоги від 04.11.2014 року №21-03-1414/5916 в частині п. 2 : «вжити заходів щодо відшкодування зайвих витрат на підготовку фахівців, які не відпрацювали 3 роки в державному секторі економіки, в добровільному порядку на загальну суму 740394,33 грн., а у разі необхідності стягнути в судовому порядку з подальшим перерахуванням отриманих коштів до Державного бюджету України відповідно до вимог чинного законодавства»; та п.5: «зобов'язано вжити заходів щодо відшкодування зайвих витрат на оплату праці в сумі 44486,24 грн. у добровільному порядку та в разі необхідності, стягнути в судовому порядку з осіб, з вини яких проведено зайві витрати на оплату праці, з подальшим перерахуванням отриманих коштів до Державного бюджету України відповідно до вимог чинного законодавства. За відшкодованими сумами провести корегування сум сплати єдиного соціального внеску».
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 02 липня 2015 року в задоволенні позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі, Державна фінансова інспекція в Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду -скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року №2939-XII (далі - Закон України №2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 затверджено Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами (далі - Порядок №550), відповідно до якого, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень (пункт 46 Порядку №550).
Аналогічні приписи містяться у статті 10 Закону України №2939-XII, пункт 7 якої закріплює право контролюючого органу пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п.1.1.1.1 Плану контрольно - ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на 2 квартал 2014 року, Держфінінспекцією проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Херсонського національного технічного університету за період з 01.05.2012 року по 01.07.2014 року, про що був складений акт ревізії від 29.09.2014 року №03-17/36 (далі - акт ревізії).
На підставі даного акту, Держфінінспекцією до Херсонського національного технічного університету направлено лист від 04.11.2014 року №21-03-14-14/5916 "Про усунення порушень та недоліків, виявлених ревізією", в якому до підконтрольної установи пред'явлені вимоги, зокрема -
- пунктом 2 зобов'язано вжити заходів щодо відшкодування зайвих витрат на підготовку фахівців, які не відпрацювали 3 роки в державному секторі економіки, в добровільному порядку на загальну суму 740394,33 грн., а у разі необхідності стягнути в судовому порядку з подальшим перерахуванням отриманих коштів до Державного бюджету України відповідно до вимог чинного законодавства;
- пунктом 5 зобов'язано вжити заходів щодо відшкодування зайвих витрат на оплату праці в сумі 44486,24 грн. у добровільному порядку та в разі необхідності, стягнути в судовому порядку з осіб, з вини яких проведено зайві витрати на оплату праці, з подальшим перерахуванням отриманих коштів до Державного бюджету України відповідно до вимог чинного законодавства. За відшкодованими сумами провести корегування сум сплати єдиного соціального внеску.
Колегія суддів зазначає, що предметом розгляду у даній справі є вимога позивача про зобов'язання Херсонський національний технічний університет виконати пункт 2 та 5 вимоги про усунення порушень від 04.11.2014 року №21-03-14-14/5916, якими Держфінінспекція фактично зобов'язує відповідача вжити заходи щодо відшкодування збитків, завданих державі.
Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011 (далі - Положення №499/2011) -
- для виконання покладених на неї завдань Держфінінспекція має право у разі виявлення збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку (пп. 21 пункту 6 цього Положення);
- Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (пп. 5 пункту 4 цього Положення).
З аналізу наведених норм, колегія суддів також вважає, що відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, та про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово відшкодовані шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення органу державного фінансового контролю до суду з відповідним позовом. При цьому, правильність обчислення їх розміру, як і наявність підстав для їх стягнення, перевіряє суд, який розглядає цей позов.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов вірного висновку про необґрунтованість позовної вимоги ДФІ щодо зобов'язання підконтрольної установи виконати п. 2, 5 вимоги №21-03-14-14/5916 від 04.11.2014 року.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив всі обставини справи, прийняв постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС
України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної Фінансової інспекції в Херсонській області - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 липня 2015 року по справі за позовом Державної Фінансової інспекції в Херсонській області до Херсонського національного технічного університету про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: