Добропільський міськрайонний суд Донецької області
м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25
8 лютого 2011 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в
складі:
Головуючого- судді Тітової Т.А
При секретарі Михайловській Т.П.
За участю представника відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Добропільському районі ОСОБА_2
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Добропільському районі про визнання дій
неправомірними та зобов»язання нарахувати доплату до пенсії ,
Встановив:
Позивач ОСОБА_3 22 грудня 2010 року звернувся в суд з даним позовом до відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Добропільському районі про визнання неправомірними дії у невиплаті щомісячної державної соціальної допомоги та зобов»язання нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з грудня 2007року по дату розгляду справи.
В обґрунтування вимог позивач зазначив , що народилась у 1940 році, відноситься до категорії громадян «дитина війни» , і йому згідно зі ст. ст.. 1, 6 Закону України №2195 -1У від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .ОСОБА_2 така допомога не виплачувалась, а виплати здійснювались у значно менших розмірах.
Позивач посилається також на правову позицію Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання щодо конституційності положень законів України про бюджет у частині обмеження пільг, компенсацій і гарантій
Позивач ОСОБА_3 при розгляді справи присутнім не був. Звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Добропільському районі ОСОБА_2 позов не визнала. Посилається на те, що Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст.. 6 вказаного Закону було зупинено на 2007 рік, а підвищення до пенсії цій категорії громадян проводилось відповідно до ст.. 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Після прийняття Конституційним Судом України 9 липня 2007 року рішення № 6- рп2007 щодо конституційності зупинення норми закону питання фінансування підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване , тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Між тим, відповідно до Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « ст.. 18 п. 5 страхові внески не можуть вилучатися з Пенсійного та Накопичувального фонду і використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. 8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання
чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться виплата підвищення у встановлених твердих розмірах: з 22 травня -48,10 грн. з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Виплата допомоги дітям війни у 2009 - 2010 роках здійснена в розмірі 49,80 грн. щомісячно згідно зазначеної постанови, оскільки іншого нормативного акту не приймалось.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.
Обставинами справи встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером згідно пенсійного посвідчення № 110475, має статус « дитина війни».
Правовий статус дітей війни , який має позивач, визначає основи їх соціального захисту та гарантії соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, які встановлені Законом України № 2195 - 1У від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» .
Відповідно до ст.. 6 названого Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" статтею 71 була зупинена вказана норма Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Статтею 111 цього Закону встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами( крім тих, на яких поширюється дія Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп \2007 від 9 липня 2007 року положення ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії закону визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Це означає, що у 2007 році положення ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни " були відновлені і чинними з 9 липня( дати постановления рішення Конституційним Судом України) по 31 грудня .
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Стаття названого Закону викладена в редакції, відповідно до якої дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення виплачується у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Ці зміни до Закону України " Про соціальний захист дітей війни " рішенням Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Це означає, що дія ст.6 названого Закону є чинною в 2008 році у редакції, що діяла до внесення змін, з 22 травня ( дати постановления рішення Конституційним Судом України) по 31 грудня .
Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги дитині війни у 2009 році відповідно до ст.. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" суд зазначає наступне.
Законом України від 26 грудня 2008 року № 835-У1 "Про Державний бюджет УкраіА на 2009 рік" в ст.54 ч.2 передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України. А статтею 71 цього Закону Кабінету Міністрів України було надане право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат , які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Але в 2009 році Кабінетом Міністрів України не приймалось окремої постанови про встановлення розміру доплати до пенсії особам, віднесеним до категорії дитина війни.
Згідно постанови КМУ від 22 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 14 квітня 2009 року № 355, яка є чинною з 22 травня 2008 року, п.8, дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., -з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Розмір підвищення до пенсії з 1 січня 2009 року даною постановою не визначений , і змін до постанови щодо розміру доплати цій категорії у 2009 році не вносилось.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що у 2009 році з 1 січня є діючою стаття 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни", якою встановлена державна соціальна доплата дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги дитині війни у 2010 році відповідно до ст.. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" суд зазначає наступне.
Статтею 52 Закону України " Про державний бюджет України на 2010 рік" визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
Таким чином, у 2010 році з 1 січня є діючою стаття 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" в такій редакції: " дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Тому суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_3 щодо виплати підвищення до пенсії як дитині війни з урахуванням фактично отриманих сум за період у 2007 році з 22 грудня по 31 грудня , у 2008 році з 22 травня по 31 грудня , у 2009 році з 1 січня по 31 грудня, у 2010 році з 1 січня по 31 грудня , виходячи з такого.
Згідно ст.. 99 ч. 2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня , коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України передбачено , що адміністративний позов, поданий після закінчення строків , установлених законом, залишається без розгляду , якщо суд за заявою сторони, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
ОСОБА_3 звернувся в суд щодо предмету розгляду з цивільним позовом 22 грудня 2010 року , і в порядку цивільного судочинства було відкрито провадження у справі.
З введенням в дію 30 грудня 2010 року Закону України від 2 грудня 201 Ороку № 2748- У1 « Про внесення змін до розділу XI1 « Прикінцеві положення » Закону України « Про судоустрій і статус суддів» щодо передачі справ, пов»язаних із соціальними виплатами» дані справи розглядаються в порядку адміністративного судочинства , і суд відкрив провадження у адміністративній справі у відповідності до даного Закону 14 січня 2011 року.
Приймаючи до уваги , що при відкритті провадження у адміністративній справі питання про поновлення строку судом не вирішувалось , про пропуск строку стало відомо у ході розгляду справи , то судом відповідно до роз»яснення Вищого Адміністративного Суду України в інформаційному листі від 13 жовтня 2010 року № 1425\11\13-10 в процесі розгляду справи перевірена поважність причин пропуску позивачем строку на звернення до адміністративного суду.
Суд вважає причину пропуску строку поважною , оскільки справа за правилами ЦПК України не була розглянута у зв»язку з внесенням змін до законодавства щодо підвідомчості справ , по»язаних із соціальними виплатами.
На підставі Закону України « Про соціальний захист дітей війни»,керуючись ст.. ст.. 158-163 КАС України, суд
Визнати поважною причиною пропуску ОСОБА_3 строку звернення до адміністративного суду.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Добропільському районі у не нарахуванні ОСОБА_3 щомісячної доплати до пенсії як дитині війни.
Покласти зобов'язання на ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Добропільському районі нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком з 22 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року 31 грудня 2009 року, з 1 січня по 31 грудня 2010 року з урахуванням фактично отриманих сум.
В іншій частині позову ОСОБА_3 відмовити.
На рішення може бути подана апеляція в Донецький апеляційний адміністративний суд через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів .
Суддя Тітова Т.А.