01 грудня 2015 рокусправа № 201/2003/13-а(2а/201/83/2013)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області
на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 15 травня 2013 року по справі
за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, 3 особи ОСОБА_1 управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
Позивач ОСОБА_2 15.02.2013 року звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), 3 особи ОСОБА_1 управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (далі - ГУ МВС України в Дніпропетровській області), в якому просить визнати протиправними дії та зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести йому перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням невиплачених 50% надбавки від розміру грошового забезпечення за оперативно - розшукову діяльність за період з 01.01.2008 року по теперішній час, виплатити суму недоплачених сум з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та в подальшому здійснювати її виплату; визнати протиправними дії та зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок його пенсійного забезпечення з урахуванням невиплачених 84,8 % премії від розміру грошового забезпечення за період з 01.04.2012 року по теперішній час та виплатити суму недоплачених сум з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та в подальшому здійснювати її виплату; визнати протиправними дії та зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок його пенсійного забезпечення здійснюючи усі нарахування з 01.01.2008 року виходячи із розміру пенсії 3093,22 грн., а не з розміру 2465,93 грн. та провести перерахунок і виплату недоплачених сум з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 15.05.2013 року позов задоволено, визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо невиплати надбавки за оперативно-розшукову діяльність (у розмірі 50%) встановлених при перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року ОСОБА_2 , визнані противоправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо невиплати премії у розмірі 119% встановлених при перерахунку пенсії з 01 квітня 2012 року ОСОБА_2, а виплати лише 34,2% премії, визнані противоправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо здійснення нарахування підвищення до пенсії виходячи із розміру пенсії 2465,93 грн., а не із 3093,22 грн. з 01 січня 2008 року ОСОБА_2,зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням невиплачених 50 відсотків надбавки, від розміру грошового забезпечення, за оперативно-розшукову діяльність за період з 01 січня 2008 року по теперішній час, виплатити суму недоплачених сум з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та в подальшому здійснювати її виплату зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням невиплачених 84,8 % премії від розміру грошового забезпечення за період з 01 квітня 2012 року по теперішній час, виплатити суму недоплачених сум з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та в подальшому здійснювати її виплату, зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_2 здійснюючи всі нарахування з 01 січня 2008 року виходячи із 3093,22 грн., а не із розміру 2465,93 грн. та провести перерахунок і виплату недоплачених сум з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, до якої приєдналася 3 особа ГУ МВС України в Дніпропетровській області, в якій сторони просять постанову скасувати, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з 11.02.1982 року позивач ОСОБА_2 працював в органах внутрішніх справ,10.08.2005 року звільнений у званні підполковника міліції з посади заступника - начальника відділення організації діяльності реєстраційно - екзаменаційного підрозділу відділу Державтоінспекції ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області, з 11.08.2005 року йому призначена пенсія відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за 25 років 06 місяців 05 днів вислуги в розмірі 70 % грошового забезпечення.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 01.01.2008 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294), наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року (далі - Наказ №499) та довідки ОСОБА_1 управління МВС України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення позивачу здійснено перерахунок призначеної пенсії.
При перерахунку пенсії відповідачем не включено до розміру грошового забезпечення позивача надбавку за оперативно - розшукову діяльність у розмірі 50 % , а розмір премії розраховано в розмірі 34,2 %, що позивачем оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 23-1 Закону України «Про міліцію» здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-XII).
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами до ч.3 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до Постанови № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008 року, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На виконання цієї постанови та з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 року затверджена та введена в дію з 01.01.2008 року Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ №499 (далі - Інструкція №499).
Відповідно до пп. 2.6.1. п.2.6 Інструкції №499, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, установлюється надбавка в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
Проте, як вбачається з матеріалів справи дана надбавка позивачу під час проходження служби в органах внутрішніх справ не встановлювалася та до розміру грошового забезпечення при призначенні пенсії не враховувалася, що виключає підстави для включення її в розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2008 року відповідно до Постанови № 1294.
Згідно п. 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених пенсій призначених відповідно до Закону № 2262-XII, проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Кабінетом Міністрів України 23.04.2012 року прийнято постанову № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, відповідно до п. 1 якої постановлено установити з 01.07. 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 вказаного Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23 % та з 01.01.2013 року до 35 %.
На підставі цієї постанови ГУ МВС України в Дніпропетровській області видано довідку про розмір грошового забезпечення, в якій зазначено що станом на 01.04.2012 року заступникам начальників відділу (підрозділу на правах відділу) у складі управління визначена премія у розмірі 119 %.
Проте, суд апеляційної інстанції вважає, що зазначеною постановою КМ України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а тому довідка ГУ МВС України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача , оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Аналогічні правові позиції щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлені колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 03.11.2015 року по справі 756/2786/14-а та колегією судів Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 29.05.2014 року по справі К/9991/26054/12.
Викладене свідчить про те, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при здійсненні ОСОБА_2 перерахунку призначеної пенсії діяв на підставі довідок, наданих управлінню 3 особою ГУ МВС України в Дніпропетровській області , у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним пенсійним законодавством стосовно осіб, звільнених з військової служби, при цьому права позивача на пенсійне забезпечення не порушені.
В силу викладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ч.3 ст.198, ст. ст. 202, 205, 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, до якої приєдналося Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області - задовольнити.
Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 15 травня 2013 року - скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Т.С. Прокопчук
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова