27 листопада 2015 року Справа № 808/8789/15 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Шара І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, с.Луначарське, Бердянського району Запорізької області до Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області, до Управління Укртрансінспекції у Херсонській області про визнання протиправними дій та скасування актів і постанов,-
26 листопада 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області (далі - відповідач - 1), до Управління Укртрансінпекції у Херсонській області (далі - відповідач - 2), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії посадових осіб Управління Укртрансінспекції у Херсонській області;
-визнати незаконними складені акти №033740, №033739, №033738, №033737, №033734, №033733 від 02.10.2012, №033774, №033776, №033777 від 07.10.2015, №033778, №033779, №033780, №033781 від 08.10.2015;
-скасувати постанови Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області №024741, №024742, №024743, №024744, №024745, №024746, №024746 від 27.10.2015, №024770, №024771, №024772, №024773, №024774, №024775, №024776 від 03.11.2015.
Відповідно до ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, з огляду на наступне.
Згідно з п.2 ч.1 ст.106 КАС України у позовній заяві крім іншого зазначається ім'я (найменування) позивача.
Як передбачено ч.1 ст.48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
В свою чергу частиною 2 ст.50 КАС України передбачено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Позивачем не додано до адміністративного позову доказів своєї адміністративної процесуальної правоздатності - копії документу, що посвідчує особу позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з ч. 1. ст. 3 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VІ (далі - Закон № 3674-VІ) судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 3 статті 6 Закону №3674-VІ встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як встановлено пп.1 п.3 ч. 2 ст.4 Закону №3674-VІ за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.
В свою чергу за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (пп.1 п.3 ч. 2 ст.4 Закону №3674-VІ) .
Частиною 1 ст.4 вищезазначеного Закону встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 8 Закону України “Про Державний бюджет на 2015 рік” розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2015 року становить 1 218,00 грн.
Відтак, з урахуванням змін внесених до Закону України «Про судовий збір» мінімальний розмір судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 487,20 грн., максимальний - 6090,00 грн., за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - 487,20 грн.
Щодо визначення характеру адміністративного позову судом враховано наступне.
Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи. Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
За практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
На підставі аналізу вищевикладених норм, суд дійшов висновку, що звернені до суду вимоги про скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
З позовної заяви вбачається, що предметом оскарження є:
-дії посадових осіб Управління Укртрансінспекції у Херсонській області;
-акти проведення перевірок;
- постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу на загальну суму 22100,00 грн.
Отже, остання вимога про скасування таких рішень є вимогою майнового характеру, а дві перші вимоги - немайнового.
Таким чином, розмір судового збору, який повинен сплачуватися позивачем (фізичною особою) при зверненні до адміністративного суду складає 1461,60 грн., з яких:
- за вимогою про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу становить 487,20 грн.;
- за вимогами про визнання протиправними дії посадових осіб відповідача-2 та скасування актів перевірок 974,40 грн. (487,20 грн. х 2).
Проте, до адміністративного позову позивачем додано документ який свідчить про сплату судового збору лише у сумі 487,20 грн.
Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, а тому, згідно з ч.1 ст.108 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання позивачем доказів адміністративної процесуальної правоздатності позивача (копії документу, що посвідчує особу позивача), документу про сплату судового збору в розмірі 974,40 грн., шляхом перерахування коштів за наступними реквізитами: р/р 31215206784006, одержувач коштів ДКСУ у Ленінському районі м. Запоріжжя, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025423, банк одержувача ГУДКCУ у Запорізькій області, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, код 35450335, найменування платника.
Керуючись ст.ст.106, 108, 160, 165 КАС України, суддя
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 30 грудня 2015 року (з урахуванням поштового перебігу).
3. Позивачу у встановлений судом строк для усунення недоліків позовної заяви подати до канцелярії Запорізького окружного адміністративного суду копії документу, що посвідчує особу позивача), оригінал документу про сплату судового збору у сумі 974,40 грн.
4. Роз'яснити, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
5. Копію цієї ухвали надіслати ОСОБА_1.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара