Справа № 204/5275/15-а
Провадження № 2-а/204/99/15
Іменем України
07 жовтня 2015 року м.Дніпропетровськ
Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська у складі:
головуючої судді Тітової І.В.
за участю секретаря Духневича В.С.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування постанови,
06 серпня 2015 року до суду надійшов вищевказаний адміністративний позов у якому позивач просить визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_4 по винесенню постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві від 14 липня 2015 року ВП № 33984783 протиправними та скасувати зазначену постанову.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постановою Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 24 червня 2011 року у справі № 2а-3932/2011, що набрала законної сили, визнані неправомірними дії УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті з 19 листопада 2010 року державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, зобов'язано УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська нарахувати та виплачувати позивачу з 19 листопада 2010 року до 01 жовтня 2012 року державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок впливу аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду з дитинства 2 групи. 25 серпня 2011 року на підставі зазначеної постанови суду, був виданий виконавчий лист про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії. Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 від 10 липня 2014 року було відновлено виконавче провадження № 33984783 за вказаним виконавчим листом. 14 липня 2015 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_4 була винесена постанова про повернення позивачу виконавчого документа. Постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській'області ОСОБА_4 від 14 липня 2015 року про повернення мені виконавчого документа позивач отримала 27 липня 2015 року. Виконавчий лист, виданий 25 серпня 2011 року на підставі постанови Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 24 червня 2011 року у справі № 2а-3932/2011, містить вимогу про зобов'язання УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська здійснити виплату належних позивачу сум, а не стягнення цих сум, що є різним у правовому значенні. Також, ухвалою Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 16 вересня 2014 року відмовлено в задоволенні подання державного виконавця про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення зобов'язання УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська здійснити виплату належних позивачу сум.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила задовольнити позов.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала та заперечувала проти їх задоволення, надала суду письмове заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторін, суд встановив такі обставини.
Постановою Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 24.06.2011р. по справі № 2а-3932/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про визнання незаконними дій та зобов'язання провести нарахування та виплату державної та додаткової пенсії відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позовні вимоги ОСОБА_6 було задоволено, визнано дії УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська щодо відмови в перерахунку та виплаті з 19 листопада 2010 року ОСОБА_6 державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю неправомірними, зобов'язано УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська нарахувати та виплачувати ОСОБА_6 з 19 листопада 2010 pоку до 01 жовтня 2012 року державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок впливу наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду дитинства 2 групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст.50 та частиною четвертою ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі восьми мінімальних пенсій для розрахунку пенсії по інвалідності та 75 % від прожиткового мінімуму для розрахунку додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоровю з урахуванням частини першої статті 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, зарахувавши здійснені виплати у відповідний період (а.с.5-6).
25.08.2011р. Красногвардійським районним судом м.Дніпропетровська було видано виконавчий лист по справі № 2а-3932/2011, яким зобов'язано УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська нарахувати та виплачувати ОСОБА_6 з 19 листопада 2010 року до 01 жовтня 2012 року державну та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок впливу наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду з дитинства 2 групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст.50 та частиною четвертою ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі восьми мінімальних пенсій для розрахунку пенсії по інвалідності та 75% від прожиткового мінімуму для розрахунку додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з урахуванням сатини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, зарахувавши здійснені виплати у відповідний період (а.с.7).
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_4 від 14.07.2015р., виконавчий лист № 2а-3932/2011 виданий 25.08.2011р. Красногвардійським районним судом м.Дніпропетровська
про зобов'язання УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська нарахувати та виплачувати ОСОБА_6 з 19 листопада 2010 року до 01 жовтня 2012 року державну та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок впливу наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду з дитинства 2 групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст.50 та частиною четвертою ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі восьми мінімальних пенсій для розрахунку пенсії по інвалідності та 75% від прожиткового мінімуму для розрахунку додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з урахуванням частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, зарахувавши здійснені виплати у відповідний період було повернуто стягувану (а.с.24-26).
Згідно з ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Спеціальним законом, який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України «Про виконавче провадження» (далі - Закон).
Відповідно до ст.1 Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно частин 1 та 2 статті 2 Закону примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України «Про державну виконавчу службу».
Згідно із ч.ч.1, 2 ст.11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Зокрема, державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Пунктом 9 частини 1 статті 47 Закону встановлено, що виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.
Частиною 3 статті 48 Закону встановлено, що про повернення виконавчого документа державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 74 рішення у справі "ОСОБА_7 проти Італії" зазначив, що орган державної влади не має права посилатися на брак коштів на виправдання неспроможності виконати судове рішення про виплату боргу.
У той же час, статтею 6 Конвенції передбачено право на справедливий суд, Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі «Торнсбі проти Греції» від 19 березня 1997 року зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції" від 15 березня 2001 року, пункт 68).
Таким чином, суд доходить висновку, що відсутність у боржника коштів не є причиною для невиконання судового рішення.
Крім того, відповідачем не було доведено, що державним виконавцем було вжито необхідних заходів щодо встановлення наявності у боржника коштів, необхідних для виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_3 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_4 по винесенню постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві від 14 липня 2015 року ВП № 33984783 протиправними.
Визнати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_4 від 14 липня 2015 року ВП № 33984783 протиправною та скасувати її.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тітова