Справа № 369/10776/15-а
Провадження № 2-а/369/327/15
іменем України
09.11.2015 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі головуючої судді Ковальчук Л.М., при секретарі Рябець А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
У жовтні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії.
З 17 липня 1987 року по 01 червня 1998 року він працював водієм, слюсарем, монтажником, автокрановщиком на Чорнобильському монтажному управлінні «Спецатоменергомонтаж», яке було реорганізовано в Приватне акціонерне товариство «Укренергомонтаж».
Згідно наказу № 155-К від 21 липня 1987 року Чорнобильського монтажного управлінні «Спецатоменергомонтаж» його було направлено у відрядження до м. Чорнобиль водієм в період з 22 по 24 липня 1987 року. Згідно наказу № 306-К від 13 липня 1987 року Чорнобильського монтажного управлінні «Спецатоменергомонтаж» його було направлено у відрядження до м. Чорнобиль водієм в період з 16по 30 листопада 1987 року.
З 22 по 24 липня 1987 року та з 16 по 30 листопада 1987 року він безпосередньо перебував у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У квітні 2015 року він звернувся до УПФУ в Києво-Святошинському районі із завою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали у 1987 році в зоні відчуження не менше 14 календарних днів призначається пенсія за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
На підставі листа від 11 червня 2015 року № 6079/07 УПФУ в Києво-Святошинському районі відмовило йому в призначенні пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Такі дії посадових осіб пенсійного фонду вважає неправомірними, оскільки він надав всі необхідні документи для призначення пенсії за віком, як особі що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи викладене, позивач ОСОБА_1 просив визнати неправомірними дії Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 29 березня 2015 року.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву, в якій позов підтримав та просив справу розглядати у його відсутності.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році та відноситься до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням категорії 2, серії НОМЕР_1 , видане 16 лютого 1993 року Держадміністрацієюм. Києва.
У квітні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії за віком у відповідності до вимог ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Листом від 11 червня 2015 року № 6079/07 Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області відмовлено позивачу ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком у відповідності до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю довідки № 122 або інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 17 липня 1987 року по 01 червня 1998 року працював на Чорнобильському монтажному управлінні «Спецатоменергомонтаж», яке було реорганізовано в Приватне акціонерне товариство «Укренергомонтаж», що підтверджується трудовою книжкою ОСОБА_1 , копія якої долучена до матеріалів справи.
Згідно довідки ПрАТ «Укренергомонтаж» від 02 жовтня 2015 року № 01-290/15 зазначено, що в архіві ПрАТ «Укренергомонтаж» крім наказів № 155-К від 21 липня 1987 року, № 306-К від 13 листопада 1987 року, № 71-К від 29 лютого 1988 року, № 105-К від 30 березня 1988 року; № 15-К від 09 січня 1989 року; №34-К від 20 січня 1989 року, № 44-К від 12 березня 1991 року, № 62 від 26 березня 2013 року та особових рахунків з 1987-1991 роки, які підтверджують факт його роботи на підприємстві, даних не збереглося.
Згідно наявного в матеріалах справи наказу № 155-К від 21 липня 1987 року, виданий Чорнобильським монтажним управлінням «Спецатоменергомонтаж», водій ОСОБА_1 був відкомандирований в м. Чорнобиль строком на три дні з 22 липня 1987 року по 24 липня 1987 року для роботи.
Згідно наказу № 306-к від 13 листопада 1987 року ОСОБА_1 був відкомандирований в м. Чорнобиль на строк з 16 по 30 листопада 1987 року.
У відповідності до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали у 1987 році в зоні відчуження не менше 14 календарних днів призначається пенсія за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, які встановлені цим законом.
Позивач ОСОБА_1 має статус особи, яка працювала в зоні відчуження, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії.
У відповідності до положень пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до п. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства України, суд вважає, що позивач має право на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії, оскільки єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення «учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Тобто, довідка про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є обов'язковою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а не для призначення пенсі із зменшенням пенсійного віку.
Посилання відповідача на обов'язковість подання довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або інших документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є неправомірними.
Матеріалами справи підтверджено перебування позивача у зоні відчуження в період з 22 по 24 липня 1987 року та з 16 по 30 листопада 1987 року, тобто 19 днів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси.
Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Наявними матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 має право на отримання пенсії на пільгових умовах у відповідності до вимог ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є доведеними та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 55, 65 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 15, 26, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6, 71, 159, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 29 березня 2015 року, відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Ковальчук