"30" листопада 2015 р. Справа № 363/4880/15-а
30 листопада 2015 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Рудюка О.Д.,
при секретарі Хом'як А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною,-
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що він в період з 15.08.1988 року по 30.08.1988 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у першій зоні та являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії.
Відповідно до довідки МСЕК, захворювання позивача пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
З метою отримання посвідчення інваліда війни, позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської РДА, листом від 09.11.2015 року № 3551 ОСОБА_1 в отриманні посвідчення було відмовлено.
Посилаючись на викладена, у відповідності ст. 19 Конституції України, ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 7 п. 10 Постанови Кабінету Міністрів від 12 травня 1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», позивач просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської РДА неправомірними та зобов'язати видати посвідчення «інваліда війни» встановленого зразка.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з викладених у позовній заяві підстав та просив позов задовольнити.
Відповідач своє право на участь у судовому засіданні не використав про розгляд справи був повідомлений належним чином, надавши письмове заперечення проти позову та просив слухати справу без участі його представника. З урахуванням того, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи, суд вважає за можливе розглядати дану справу у його відсутності на підставі поданих доказів, що передбачено ст. 128 КАС України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до посвідчення ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії та є інвалідом ІІ групи. Згідно довідки МСЕК позивач є інвалідом пов'язаного з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС, а також відповідно до експертного висновку центральної міжвідомчої ради від 12.02.2009р. №41-1317 захворювання ОСОБА_1 пов'язане із роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернувся до відповідача з заявою видачу посвідчення інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідачем було відмовлено у задоволенні заяви з посиланням на те, що довідка, яка видана Комісією з питань підтвердження участі з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Головним управлінням з питань надзвичайних ситуації, не містить інформації про розпорядчий документ (наказ чи розпорядження) щодо залучення особи до формувань Цивільної оборони та усіх відомостей: про роботу, яку виконував позивач під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно інформаційної довідки № 01,01-14/1476 від 20.10.2015 року Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварії, катастроф і стихійних лих). Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.
Відповідно до копії наказу керуючого Трестом «Південатоменергобуд» від 16.05.1986 року №ГО-2/4 «Про виконання заходів ЦО на об'єктах», підприємство (АТПО «Укренергобудтранс»), на якому працював позивач на посаді водія, залучено до участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вищевикладене свідчить про те, що факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі невоєнізованого формування Київської області на виконанні розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області є встановленим та має документальне підтвердження.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Згідно ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у способи, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідки Чорнобильської катастрофи.
Згідно п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 - посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримали пенсії з органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення.
Відповідно до Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року № 790 Управління відповідно до покладених на нього завдань видає відповідні посвідчення ветеранам війни, праці та іншим категоріям громадян.
Згідно п.п. 3 п. 5 вказаного положення встановлено, що управління має право одержувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів районної, районної в містах Києві та Севастополі держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, документи та інші матеріали необхідні для виконання покладених на нього завдань.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду належних доказів в підтвердження правомірності своїх дій. Посилання відповідача на те, що довідка, яка видана головним управлінням з питань надзвичайних ситуації Київської облдержадміністрації, не містить інформації про розпорядчий документ (наказ чи розпорядження) щодо залучення особи до невоєнізованого формування Київської області на виконання розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області та усіх відомостей про роботу яку виконував позивач під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, суд не приймає до уваги, оскільки законодавством України та підзаконними (іншими нормативно-правовими) актами не встановлені чіткі критерії (підстави та документи), які підтверджують факт залучення та участі особи в складі цивільної оборони по ліквідації наслідків аварії на ЧЕАС та не визначений порядок надання статусу інваліда війни особам залученим до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, питання про надання статусу повинно вирішуватись на підставі вимог п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Таким чином, посилання відповідача на роз'яснення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, оскільки дане роз'яснення не являється нормативним актом та суперечать нормі п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Отже, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи обставину, що позивач був залучений до складу невоєнізованого формування Київської області та став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, тому позивач має достатньо підстав для встановлення йому статусу війни і на отримання документа, що підтверджує зазначений статус.
Враховуючи вищевикладене та керуючись п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст. 2, 11, 94, 159, 160, 186 КАС України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації Київської області, відповідно до п. 9 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановити ОСОБА_1 статус - «інваліда війни» та видати відповідне посвідчення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Д. Рудюк