Рішення від 10.06.2009 по справі 19/25-Н

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"10" червня 2009 р.Справа № 19/25-Н

За позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Хмельницький

до Хмельницької міської ради м. Хмельницький

про визнання частково недійсним рішення 21 сесії Хмельницької міської ради № 37 від 22.10.08р.

Суддя Розізнана І.В.

Представники сторін:

Позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю від 05.12.08р.

Відповідача: Демчук Л.Г. - за довіреністю № 02-11-910 від 11.07.06р.

З перервою в судовому засіданні.

Суть спору: Позивач звернувся з позовом до суду про визнання частково недійсним рішення 21 сесії Хмельницької міської ради № 37 від 22.10.08р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні.

Представник відповідача проти позову заперечує, у відзиві на позовну заяву зокрема, вказує на те, що міська рада, як сторона по договору, своїм рішенням №37 від 22.10.2008р. „Про включення до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності земельної ділянки, що пропонується для продажу на неконкурентних засадах фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1; про продаж земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1” вирішила продати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку площею 4000 кв.м. для обслуговування будівлі сервісного комплексу (І черга будівництва готельно-сервісного комплексу) за ціною 988906 грн. без урахування податку на додану вартість. Вказане рішення є волевиявленням продавця щодо продажу товару у вигляді земельної ділянки по АДРЕСА_2 площею 4000 м2 за ціною 988906 гривень без урахування податку на додану вартість. Згідно договору земельна ділянка була продана за ціною 988906 грн. без врахування ПДВ. Вказаний договір був підписаний двома сторонами, тобто сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Тому відповідач просить позовні вимоги залишити без задоволення.

Розглянувши матеріали справи судом встановлено:

09.07.2008 року приватним підприємцем ОСОБА_1 було подано до Хмельницької міської ради заяву про продаж їй у власність земельну ділянку несільскогосподарського призначення площею 4000 м.кв. для обслуговування будівлі (першої черги) сервісного комплексу та незавершеного будівництва готелю, що в м. Хмельницькому. До заяви додано Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки розташованої по АДРЕСА_2, що підлягає викупу підприємцем ОСОБА_1, а також Технічна документація із землеустрою тієї ж земельної ділянки.

Згідно звіту про експертну грошову оцінку, вартість земельної ділянки несільскогосподарського призначення площею 4 000 м.кв. розташованої по АДРЕСА_2 становить 588740 грн.

Даний Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки був поданий до Головного управління земельних ресурсів у Хмельницькій області для проходження державної експертизи, про що є позитивний Висновок від 14.05.2008 р. № 2473.

Рішенням 21 сесії Хмельницької міської ради № 37 від 22.10.2008 р. вирішено, зокрема продати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1, юридична адреса: АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, земельну ділянку по АДРЕСА_2 площею 4000 м.кв. для обслуговування будівлі сервісного комплексу (І черга будівництва готельно-сервісного комплексу) за ціною 988906 грн. без урахування податку на додану вартість. Категорія земель -землі житлової та громадської забудови.

Сторонами 30.12.2008 р. укладено договір купівлі - продажу земельної ділянки за ціною 988906 грн. Позивач не погоджується із ціною за якою укладено договір, у позовній заяві звертає увагу суду на те, що знаходячись у безвихідному положенні, немаючи можливості впливу на ціноутворення, був змушений укласти договір на вкрай невигідних для нього умовах, а саме за ціною визначеною рішенням відповідача, яка значно перевищила ціну визначену звітом про експертну грошову оцінку земельної ділянки .

Вважаючи зазначене рішення таким, що порушує права позивача, останній звернувся з позовом до суду про визнання його частково недійсним.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 127 Земельного Кодексу України (в редакції на час прийняття оспорюваного рішення) органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

Частиною 6 даної статті передбачено, що єдиною підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки є рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки.

Відповідно до ст. 201 Земельного Кодексу України, залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 4000 м2 по АДРЕСА_1 ПП ОСОБА_5 був розроблений згідно ст. 19 Закону України „Про оцінку земель”, Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 р. № 1531, національного стандарту №1 „Загальні засади оцінки…”, затвердженого постановою КМУ від 10.09.2003 р. №1440, „Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок” затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 09.01.2003 р. №2, зареєстрованого в Мінюсті 23.05.2003 р. №396/7717.

Відповідно до ст. 9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” обов'язковій державній експертизі підлягають звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу.

Згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації, проведеної Головним управлінням земельних ресурсів у Хмельницькій області №2473 від 14.05.2008 р., даний Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки оцінений позитивно.

За таких обставин суд вважає, що відповідачем без відповідних на те правових підстав збільшено вартість продажу земельної ділянки, а тому вимоги позивача є правомірними та такими, що підлягають задоволенню. При цьому судом не приймаються заперечення відповідача щодо добровільного волевиявлення сторін при визначенні ціни продажу земельної ділянки, оскільки ціна визначена продавцем та зафіксована у прийнятому ним рішенні. Судом також не приймаються заперечення відповідача з приводу відсутності заборони в правових нормах можливості продажу земельної ділянки за ціною вищою ніж визначено експертним шляхом, оскільки в даному випадку, враховуючи норми Конституції України, орган місцевого самоврядування діє за принципом дозволено те, що передбачено законом.

За таких обставин позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.

Враховуючи задоволення позову, судові витрати згідно ст. 49 ГПК України підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43 ,44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання частково недійсним рішення 21 сесії Хмельницької міської ради № 37 від 22.10.08р. задовольнити.

Визнати недійсним п. 2 рішення 21 сесії Хмельницької міської ради № 37 від 22.10.08р. в частині визначення ціни продажу земельної ділянки.

Стягнути з Хмельницької міської Ради м. Хмельницький (вул. Гагаріна, 3, код 33332218) на користь Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Хмельницький (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) - 85,00 грн. (вісімдесят п'ять гривень 00 коп.) відшкодування сплаченого державного мита та 118,00 грн. (сто вісімнадцять гривень 00 коп.) відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Суддя І.В. Розізнана

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 12.06.09 р.

Віддрук. 3 прим. :

1 до справи;

2 позивачу;

3 відповідачу.