12 листопада 2015 року м. Київ К/800/3801/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Калашнікової О.В.,
Васильченко Н.В.,
Гончар Л.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою товариства з додатковою відповідальністю "Зонт" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2015 року у справі за позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з додатковою відповідальністю "Зонт" про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, -
Заступник прокурора Малиновського району м. Одеси звернувся в суд з позовом в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з додатковою відповідальністю "Зонт" про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100,00 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ТДВ "Зонт" (правонаступник ВАТ "Зонт") було допущено порушення вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, у зв'язку з чим відносно відповідача винесено постанови про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №286-ОД-1-Е, №287-ОД-1-Е, №288-ОД-1-Е від 29.07.2013 року про застосування штрафу у загальному розмірі 5 100,00 грн., який підприємством у добровільному порядку не сплачено.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2015 року, позов задоволено, стягнуто з відповідача 5 100,00 грн. штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, ТДВ "Зонт" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та відмовити у позові.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №402-ОД-1-Е від 10.07.2013 року було встановлено, що ТДВ "Зонт" не надало до управління не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, що є порушенням статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", у зв'язку з чим у відношенні ТДВ "Зонт" порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та керівнику (або повноважному представнику) підприємства запропоновано з'явитись на підписання акта про правопорушення та надання письмових пояснень до відділу контрольно-правової роботи Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Актом № 322-ОД-1-Е від 17.07.2013 року про правопорушення на ринку цінних паперів було встановлено факт не надання ТДВ "Зонт" не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2012 рік, у зв'язку з чим Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову №316-ОД-1-Е, якою було призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТДВ "Зонт" на 29.07.2013 року.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, внаслідок ненадання не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік позивачем було винесено постанову №286-ОД-1-Е від 29.07.2013 року, якою за порушення статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", на ТДВ "Зонт" було накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1 700,00 грн.
Крім того, постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №403-ОД-1-Е від 10.07.2013 року, встановлено, що ТДВ "Зонт" не розмістило до 30 квітня року, наступного за звітним, в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, що є порушенням статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, у зв'язку з чим у відношенні ТДВ "Зонт" порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та керівнику (або повноважному представнику) підприємства запропоновано з'явитись на підписання акта про правопорушення та надання письмових пояснень до відділу контрольно-правової роботи Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Актом № 323-ОД-1-Е від 17.07.2013 року про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено, що ТДВ "Зонт" не розмістило до 30 квітня року, наступного за звітним, в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, на підставі чого, 17.07.2013 року посадовою особою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено постанову №315-ОД-1-Е, якою було призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТДВ "Зонт" на 29.07.2013 року.
29 липня 2013 року, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за не розміщення до 30 квітня року, наступного за звітним, в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, позивачем було винесено постанову №287-ОД-1-Е від 29.07.2013 року, якою за порушення статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, на ТДВ "Зонт" було накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становив у гривневому еквіваленті 1 700,00 грн.
Також, постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №404-ОД-1-Е від 10.07.2013 року, встановлено, що ТДВ "Зонт" не опубліковано не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, в офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, з огляду на що у відношенні ТДВ "Зонт" було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та керівнику (або повноважному представнику) підприємства запропоновано з'явитись на підписання акта про правопорушення та надання письмових пояснень до відділу контрольно-правової роботи Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
17 липня 2013 року уповноваженою особою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено акт № 321-ОД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено не опублікування ТДВ "Зонт" не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2012 рік.
Постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №317-ОД-1-Е, прийнятою на підставі акту № 321-ОД-1-Е, призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТДВ "Зонт" на 29.07.2013 року.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за не опублікування не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, в офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, позивачем було винесено постанову №288-ОД-1-Е, якою за порушення статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, на ТДВ "Зонт" було накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1 700,00 грн.
Також судами попередніх інстанцій встановлено, що ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 року, було залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22.08.2013 року, якою відмовлено у задоволення позову ТДВ "Зонт" до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №286-ОД-1-Е від 29.07.2013 року.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2014 року було залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12.05.2014 року, якою було відмовлено у задоволення позову ТДВ "Зонт" до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови №287-ОД-1-Е від 29.07.2013 року.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2014 року залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07.05.2014 року, якою відмовлено у задоволення позову ТДВ "Зонт" до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови №288-ОД-1-Е від 29.07.2013 року.
Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що до відповідача обґрунтовано та правомірно було застосовано штраф за порушення на ринку цінних паперів.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з статтею 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.
Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Згідно з пунктом 1 Глави 7 Розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року №1591, розкриття річної інформації має здійснюватися шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Відповідно до статей 8, 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на наведене, враховуючи встановлену в судовому порядку правомірність постанов про застосування до відповідача штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Касаційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю "Зонт" залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: