Ухвала від 19.11.2015 по справі 0870/3013/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2015 року м. Київ К/800/25729/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючої судді - Васильченко Н.В.,

суддів: Калашнікової О. В., Донця О.Є.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2014 року у справі № 808/5793/13-а за позовом Бердянського міжрайонного прокурора Запорізької області до інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, третя особа ОСОБА_1 про визнання дій незаконними та скасування реєстрації про готовність об'єкта до експлуатації, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2013 року Бердянський міжрайонний прокурор звернувся в суд з позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області, третя особа ОСОБА_1, в якому просив визнати протиправними дії відповідача з реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 22.10.2012 року № ЗП20212196508 та про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 22.10.2012 року № ЗП20212196508.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, оскільки вказана декларація містила недостовірні відомості, а комплекс споруд пункту прокату віндсерфінга «А», з мансардою «Мс» та навісом «Б», який розташовано за адресою: АДРЕСА_1, фактично побудовано самовільно до укладання договору оренди земельної ділянки між Бердянською міською радою та ОСОБА_1.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2014 року скасовано рішення суду першої інстанції. Позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області з реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 22 10.2012 року № ЗП20212196508. Скасовано реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 22.10.2012 року № ЗП20212196508.

Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням суду апеляційної інстанції Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанцій та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування рішення суду апеляційної інстанції, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 04.10.2012 року на адресу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області надійшла заява ОСОБА_1 про прийняття в експлуатацію комплексу споруд пункту прокату віндсерфінгу з мансардою та навісом, в порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які забудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області 22.10.2012 року зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: комплексу споруд пункту прокату віндсерфінга «А», з мансардою «Мс» та навісом «Б», який розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальна площа будівлі «А» з «Мс» - 254,8 кв.м.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 для реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації подано всі необхідні документи, передбачені п. 3.2 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які забудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж. Зазначено, що проведеною Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області перевіркою дотримання вимог земельного законодавства від 07.05.2013 року встановлено факт будівництва двоповерхового будинку ІІ категорії складності. Суд першої інстанції зазначив, що оскільки вказана перевірка проведена вже після реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, то не могла бути взята до уваги відповідачем при реєстрації декларації.

За висновками суду першої інстанції, встановлення під час проведення перевірки нецільового використання земельної ділянки є підставою для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності відповідно до чинного законодавства. Крім того, судом першої інстанції було зазначено, що скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації є дискреційним повноваженням Інспекції Державного архітектурного - будівельного контролю у Запорізькій області, а відтак, вимога про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 22.10.2012 №ЗП20212196508 не підлягає задоволенню.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції і задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 91 від 24.06.2011 року, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.

Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності). Інспекція розглядає документи, зазначені у пункті 3.2 цього розділу, та приймає протягом тридцяти днів з дати їх подання рішення про реєстрацію декларації або її повернення. Дані, зазначені у декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею. Замовник відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Інспекція повертає замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах. Оскільки вказаним порядком передбачено обов'язок відповідної інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю перевіряти достовірність відомостей у поданих документах, і у випадку їх виявлення повертати декларацію, а актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08.05.2013 року було виявлено наявність недостовірних відомостей у поданих документах, а саме: побудовано двоповерховий будинок ІІ категорії складності, а не пункт прокату віндсерфінга «А» з мансардою «МС» та навісом «Б», який зазначено в договорі оренди земельної ділянки, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача по реєстрації 22.10.2012 року декларації про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: комплексу споруд пункту прокату віндсерфінга «А», з мансардою «Мс» та навісом «Б», який розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальна площа будівлі «А» з «Мс» - 254,8 кв.м.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного. Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України. Відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 91 від 24.06.2011 року, замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.

Замовник відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. При цьому, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана повернути замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених вищезазначеним Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах. Оскільки проведеною Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області перевіркою дотримання вимог земельного законодавства від 07.05.2013 року встановлено факт будівництва двоповерхового будинку ІІ категорії складності, тобто було виявлено наявність недостовірних відомостей у поданих документах до відповідача, а саме: побудовано двоповерховий будинок ІІ категорії складності, а не пункт прокату віндсерфінга «А» з мансардою «МС» та навісом «Б», який зазначено в договорі оренди земельної ділянки, а до обов'язків відповідача належить перевіряти достовірність відомостей у поданих документах, і у випадку виявлення їх недостовірності повертати декларацію, рішення відповідача від 22.10.2012 року про реєстрацію декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: комплексу споруд пункту прокату віндсерфінга «А», з мансардою «Мс» та навісом «Б», який розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальна площа будівлі «А» з «Мс» - 254,8 кв.м. прийнято з порушенням вимог Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 91 від 24.06.2011 року.

Колегія суддів дійшла думки, що суд апеляційної інстанції повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановив характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосував норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б призвели до ухвалення незаконного рішення, не вбачається.

Керуючись ст. ст 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.

Судді: