Ухвала від 26.11.2015 по справі 813/4327/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2015 року Справа № 876/10408/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіЗатолочного В.С.,

суддів за участі секретаря судового засідання представників відповідачівКаралюса В.М., Матковської З.М., Нефедової А.О., Лінинської Т.В., Романів О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_7 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року у справі за позовом ОСОБА_7 до Червоноградської міської ради, Червоноградського міського центру зайнятості про визнання протиправної бездіяльності та визнання відповіді незаконною, -

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2015 року ОСОБА_7 (далі - ОСОБА_7, Позивач) звернувся до суду з позовом до Червоноградської міської ради (далі - Відповідач-1), Червоноградського міського центру зайнятості (далі - Червоноградський МЦЗ, Відповідач-2), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Червоноградської міської ради у неналежній організації проведення оплачуваних громадських робіт на території Червоноградської міської ради в 2014-2015 роках, неналежному забезпеченні виконання програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017р. в частині організації таких робіт в 2014-2015 роках та неналежному контролі за виконанням рішення Червоноградської міської ради від 29.04.2015 роках;

2) визнати протиправною бездіяльність Червоноградського міського центру зайнятості у незабезпеченні постійної наявності актуальних вакансій на оплачуванні громадські роботи у 2015 р., неналежній організації на підприємствах, в установах та організаціях комунальної та інших форм власності таких громадських робіт, не укладенні із ними відповідних договорів на організацію та проведення таких громадських робіт в 2014-2015 роках;

3) визнати відповідь №3/24-5949/2-14 від 14.08.2015 року виконавчого комітету Червоноградської міської ради протиправною.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що перебуває на обліку в Червоноградському міському центрі зайнятості як безробітний, не отримує допомоги по безробіттю і належить до категорії громадян, які підлягають першочерговому залученню до виконання оплачуваних громадських робіт. В 2015 році Червоноградським міським центром зайнятості мала бути забезпечена постійна наявність актуальних вакансій на такі громадські роботи відповідно до п.11 розділу ІІІ Програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017 р., забезпечення виконання якої рішенням сесії Червоноградської міської ради №456 від 20.06.2013 р. покладено на виконавчі органи Червоноградської міської ради. З цією метою упродовж 2015 року за участю Червоноградського міського центру зайнятості мала бути організовані на підприємствах, в установах та організаціях комунальної та інших форм власності громадські роботи, які проводитимуться на території Червоноградської міської ради, відповідно до затвердженого Червоноградською міською радою переліку необхідних громадських робіт, а контроль за виконання таких заходів покладений на постійні комісії Червоноградської міської ради та першого заступника Червоноградського міського голови (п.2, п.9 рішення сесії Червоноградської міської ради від 29.04.2015 р. №798), однак обов'язки по організації та участі в організації проведення оплачуваних громадських робіт Червоноградською міською радою та Червоноградським МЦЗ на думку позивача не виконано. Також вказує, що йому не в повному обсязі надано відповідь на звернення від 27.07.2015 р.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Червоноградська міська рада та Червоноградський МЦЗ діяли в межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України.

Постанову суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_7, подавши на неї апеляційну скаргу. Позивач зазначає, що не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що постанова підлягає скасуванню із винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що судом першої інстанції не враховані доводи позивача про те, що громадські роботи на території Червоноградської міської ради у 2014 році та до червня 2015 року не проводились. Крім того, не спростовано доводи щодо неповної відповіді на звернення до Червоноградського міськвиконкому.

Вислухавши суддю-доповідача, представників відповідачів, які заперечували проти задоволення апеляційної скарги, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, застосував до спірних правовідносин відповідні правові норми, не допустивши при цьому порушення норм процесуального та матеріального права.

Судом першої інстанції встановлено і знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду, що Рішенням Червоноградської міської ради №456 від 20.06.2013 року «Про затвердження Програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017 роки» підсумовано показники Програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірника за попередній період та затверджено Програму зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірника на 2013-2017 роки.

На виконання Програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017 роки Червоноградською міською радою прийнято рішення №798 від 29.04.2015 року щодо організації громадських робіт. Також цим рішенням затверджено Перелік видів громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру на 2015 рік та Перелік підприємств, установ, організацій комунальної форми власності, за участю яких планується організація громадських робіт.

08.06.2015 року між виконавчим комітетом Червоноградської міської ради, Комунальним підприємством «Комунальник» та Червоноградським МЦЗ укладено договір №130915060800001про організацію громадських робіт та фінансування їх організації.

ОСОБА_7 перебуває в Червоноградському міському центрі зайнятості як безробітний з метою пошуку підходящої роботи, а Відповідачем-2 неодноразово запропоновувалось позивачу працевлаштування на громадські роботи.

Також ОСОБА_7 звернувся до міського голови Червоноградської міської ради з заявою щодо визнання договору №1309150608 від 08.06.2015 р., укладеного між виконавчим комітетом Червоноградської міської ради, Червоноградським МЦЗ та Червоноградським КП «Комунальник», нікчемним; визнання скерування №1309150609001001, виданого спеціалістом Червоноградського міського центру зайнятості 09.06.2015 року п.Гринь Н.С. для працевлаштування на громадські роботи підсобним робітником в Червоноградське КП «Комунальник», нікчемним.

Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради надано відповідь №3/24-5949/2-14 від 14.08.2015 року, відповідно в якій позивачем відмовлено в визнанні договору нікчемним.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Статтею 6 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що кожен має право на вільний вибір місця, виду діяльності та роду занять, яке забезпечується державою шляхом створення правових, організаційних та економічних умов для такого вибору. Реалізація права на вибір місця, виду діяльності та роду занять здійснюється шляхом самостійного забезпечення особою своєї зайнятості чи звернення з метою працевлаштування до роботодавця або за сприяння центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, чи суб'єкта господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні.

Відповідно до статті 17 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI «Про зайнятість населення» (далі - Закон № 5067-VI) формування та реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення забезпечують у межах своїх повноважень Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування.

Відповідальність за виконання основних напрямів реалізації державної політики у сфері зайнятості населення покладається на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, органи місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 1 статті 22 Закону № 5067-VI основними завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів є: 1) реалізація державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції; 2) внесення пропозицій Міністру - керівнику центрального органу виконавчої влади у сфері соціальної політики щодо формування державної політики у сфері зайнятості населення; 3) сприяння громадянам у підборі підходящої роботи; 4) надання роботодавцям послуг з добору працівників; 5) участь в організації проведення громадських та інших робіт тимчасового характеру; 6) сприяння громадянам в організації підприємницької діяльності, зокрема шляхом надання індивідуальних та групових консультацій; 7) участь у реалізації заходів, спрямованих на запобігання масовому вивільненню працівників, профілактика настання страхового випадку, сприяння мобільності робочої сили та зайнятості населення в регіонах з найвищими показниками безробіття, монофункціональних містах та населених пунктах, залежних від містоутворюючих підприємств; 8) організація підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці; 9) проведення професійної орієнтації населення; 10) додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян, які неконкурентоспроможні на ринку праці; 11) здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Стаття 10 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97 «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97) передбачає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до статті 25 Закону № 280/97 сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

В статті 26 Закону 280/97 міститься перелік питань, які вирішуються сільськими, селищними, міськими радами виключно на пленарних засіданнях.

Згідно з статтею 46 Закону № 280/97 сільська, селищна, міська, районна у місті, районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно.

Таким чином, до компетенції Червоноградської міської ради у сфері зайнятості населення належить затвердження програм зайнятості населення, які спрямовані на реалізацію основних напрямів державної політики у сфері зайнятості населення на території Червоноградської міської ради, що є складовою частиною Програми соціально-економічного розвитку міста. На виконання вказаного повноваження, з метою координації виконання основних напрямів реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, рішенням Червоноградської міської ради № 231 від 05.04.2012 року затверджено Програму зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2012-2014 роки. Рішенням Червоноградської міської ради № 456 від 20.06.2013 року «Про затвердження Програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017 роки» підсумовано показники Програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник за попередній період та затверджено Програму зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017 роки. З метою виконання Програми зайнятості в сфері організації громадських робіт Червоноградською міською радою прийнята Програма організації та проведення оплачуваних громадських робіт у місті Червонограді на 2015 рік. Функцію контролю виконанням Програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017 роки Червоноградська міська рада, зокрема і в сфері організації громадських робіт здійснила шляхом прийняття рішення № 671 від 05.03.2015 року «Про виконання показників програми соціально-економічного розвитку міста Червонограда за 2014 рік та затвердження Програми на 2015 рік», яким схвалено виконання Програми за 2014 рік та затверджено Програму соціально-економічного розвитку міста на 2015 рік.

Порядок організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №175 від 20.03.2013 року визначає механізм організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, а також фінансування їх організації.

Згідно з п. 3 цього Порядку, до виконання громадських та інших робіт тимчасового характеру на добровільних засадах залучаються, зокрема, безробітні.

Організація громадських робіт здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад за участю територіальних органів із залученням на добровільних засадах роботодавців. Місцеві органи влади щороку відповідно до територіальних програм зайнятості населення та інших відповідних програм приймають рішення щодо організації громадських робіт, визначають види робіт, роботодавців, за участю яких планується організація таких робіт, та інформують їх про прийняте рішення. Місцеві органи влади доводять територіальним органам інформацію про прийняте рішення і обсяги коштів, необхідних для фінансування організації громадських робіт (п.7 та 8 Порядку).

Відповідно до п.10 Порядку, фінансування організації громадських робіт, до яких залучаються зареєстровані безробітні та/або працівники, які втратили частину заробітної плати, здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів та/або коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідно до названого Порядку та на виконання Програми зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017 роки Червоноградською міською радою прийнято рішення № 798 від 29.04.2015 року щодо організації громадських робіт, яким затверджено Перелік видів громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру на 2015 рік, Перелік підприємств, установ, організацій комунальної форми власності, за участю яких планується організація громадських робіт; між виконавчим комітетом Червоноградської міської ради, роботодавцем та територіальним центром зайнятості укладено договір про організацію громадських робіт та фінансування їх організації; листом від 05.05.2015 року №3/20-3182/6-3 проінформовано комунальні підприємства, за участі яких планується проведення громадських робіт про прийняте рішення щодо організації громадських робіт.

Враховуючи, викладене, а також, що Програма зайнятості населення міст Червонограда, Соснівки та смт.Гірник на 2013-2017 роки розрахована на тривалий період і перебуває в стадії реалізації, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Червоноградська міська рада та Червоноградський міський центр зайнятості діяли в межах повноважень, передбачених Конституціє та законами України.

Щодо позовної вимоги про визнання відповіді №3/24-5949/2-14 від 14.08.2015 року виконавчого комітету Червоноградської міської ради протиправною, колегія суддів зазначає наступне.

ОСОБА_7 звернувся до міського голови Червоноградської міської ради з заявою щодо визнання договору та скерування на роботи нікчемними.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує відповідь на його звернення, яке давав Виконавчий комітет Червоноградської міської ради (а.с. 30).

Відповідач Червоноградська міська рада і Виконавчий комітет Червоноградської міської ради не є тотожними особами, Виконавчий комітет Червоноградської міської ради судом першої інстанції не залучений до участі у справі і справа за участю даної особи не розглядалася.

Суд апеляційної інстанції позбавлений можливості розглянути справу за вимогами щодо відповідача, який не приймав участі у справі судом першої інстанції.

Оскільки відповідь на звернення позивача відповідачами у справі, що розглядається не надавалася, підстави для визнання незаконними дій відповідачів Червоноградської міської ради, Червоноградського міського центру зайнятості в частині вимог про визнання відповіді на звернення позивача незаконною вістун. Тому колегія суддів не вбачає підстав для зміни чи скасування рішення в цій частині.

Отже доводи апеляційної скарги не відповідають законодавству України та не можуть бути підставою для її задоволення.

З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.

Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_7 залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року у справі № 813/4327/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючи: В.С. Затолочний

Судді В.М. Каралюс

З.М. Матковська

Повний текст виготовлено 30.11.2015