Постанова від 30.11.2015 по справі 819/1534/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2015 року Справа № 876/9510/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді: Ліщинського А.М.,

суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.

при секретарі судового засідання: Керод Х.І.

з участю представника позивача: Рижака Р.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернофарм» до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Дуднік Ольги Сергіївни, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Реєстраційна служба Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

04.06.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення №21215599 від 12.05.2015 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є протиправним, безпідставним, необґрунтованим та таким що підлягає до скасування, оскільки основним видом діяльності TOB «Тернофарм» є виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів, та TOB «Тернофарм» є суб'єктом права власності на єдиний майновий комплекс, що складається з об'єктів нерухомого майна які знаходяться за адресою: м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4, що підтверджується Рішення Господарського суду Тернопільської області від 01.06.2011 р. у справі №15/36/5022-697/2011 в резолютивній частині якого вказано про визнання за TOB «Тернофарм» права власності на нерухоме майно - нежитлові приміщення: Під літ. "А" - основний корпус з спиртосховищем 3752,1 кв. м., Під літ. «Б» - допоміжний корпус 1365,8 кв. м., Під літ. «В», «Г» - картонажне відділення, ангар 931,8 кв. м., Під літ. «Ж» - газорегулятор, Під літ. «З» - котельна 197,2 кв. м., Під літ. «Л» - прохідна 63,5 кв. м., Під літ. «Д» - склад 82,95 кв. м., Під літ. «Е» - склад 401,9 кв. м., Під літ. «Є» - склад 115,2 кв. м.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення №21215599 від 12.05.2015 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обмежень прийняте Державним реєстратором прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Дуднік Ольгою Сергіївною. Зобов'язано Державну реєстраційну службу України повторно розглянути заяву прийняту 16.04.2015 р. за реєстраційним номером 11037454 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності на єдиний майновий комплекс), що розташований за адресою: м.Тернопіль, вул. Фабрична 4, за Товариством з обмеженою відповідальністю «Тернофарм».

Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області постанову оскаржило, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подало апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

В апеляційній скарзі покликається на те, що рішення №21215599 від 12.05.2015 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень відповідає вимогам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

У ході апеляційного розгляду представник позивача Рижак Р.Г. надав пояснення та просить відхилити апеляційну скаргу.

Інші особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовольнити з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що невідповідність зазначеної у рішенні від 12.05.2015 р. № 21215599 підстави відмови у реєстрації, передбаченої п. 4. ч. 1 ст. 24 Закону № 1959 - IV - подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують - фактичним обставинам справи, встановленим судовим рішення по справі № 15/36/5022-697/2011.

Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, не відповідають фактичним обставинам справи та нормам матеріального права.

Згідно ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Частиною 1 ст.195 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення прав осудності (законності та обґрунтованості) судових рішень.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ «Тернофарм» з метою реєстрації права власності на єдиний майновий комплекс, нежитлові будівлі та споруди, що розташований за адресою: м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4, 16.04.2015 р. подало до Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області заяву (зареєстрована № 11037454) про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права власності на єдиний майновий комплекс із доданими документами, перелік яких визначено в картці прийому заяви № 20725652 від 16.04.2015 р., а саме - рішення суду, серія та номер: 15/36/5022-697/2011 виданий 0l.06.2011 р. видавник: Господарський суд Тернопільської області; витяг про державну реєстрацію прав, серія та номер: 30551145, виданий 08.07.2011 р., видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" м. Тернопіль, рішення суду, серія та номер: 15/96/5022-1588/2011, видане 23.11.2011, видавник: Господарський суд Тернопільської області; декларація про готовність об'єкта до експлуатації, серія та номер: ТП143143230029, виданий 19.11.2014 р., видавник: Інспекція державного архітектурно -будівельного контролю у Тернопільській області; декларація про готовність об'єкта до експлуатації, серія та номер: ТП143140900673, виданий 31.03.2014 р., видавник: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області; державний акт на право постійного користування земельної ділянки, серія та номер: ЯЯ № 297593, виданий 18.05.2012, видавник: Головне управління Держземагенства у Тернопільській області Державне агентство земельних ресурсів України; технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 19.12.2014, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю "Технічна інвентаризація нерухомості Тернопільської області" копія паспорта громадянина України, серія та номер: НЮ 221825. виданий 18.03.2010, видавник: Підволочиський РВ УМВС України в Тернопільській області; копія картки платника податків, серія та номер: 3203103873 виданий 06.06.2003 р., видавник: Державна податкова інспекція; довіреність, серія та номер: б/н, виданий 02.02.2015, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернофарм».

Заяву від 16.04.2015 р., зареєстровану за № 11037454, про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права власності на єдиний майновий комплекс, разом з доданими документами було передано на розгляд до Укрдержреєстру на виконання вимог Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2013р. № 607/5.

За результатами розгляду вищевказаної заяви та доданих документів Державним реєстратором прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Дуднік Ольгою Сергіївною прийнято рішення № 21215599 від 12.05.2015 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Підставою прийняття такого рішення зазначено суперечності, що містяться в поданих TOB «Тернофарм» документах, які не узгоджуються між собою, стосовно відомостей, які визначені пунктом 20 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1141 щодо типу об'єкту нерухомого майна. Зокрема, Відповідач у Рішенні зазначає, що TOB «Тернофарм» подав заяву про державну реєстрацію прав на єдиний майновий комплекс, нежитлові будівлі та споруди, що розташований за адресою: м. Тернопіль, вул. Фабрична, будинок 4, хоча в рішенні суду №15/36/5022-697/2011 визнається право власності на нежитлові приміщення.

Відповідно до абз. 1 п. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. № 1952-IV (далі Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п. 2 Наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2013 р. № 607/5, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно у випадках, передбачених у пункті 1 цього Наказу, проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868 (далі - Порядок № 868).

Положеннями ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Статгею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади (в т.ч. і суд) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 191 Цивільного кодексу України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності.

До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.

Права на земельну ділянку та інші об'єкти нерухомого майна, які входять до складу єдиного майнового комплексу підприємства, підлягають державній реєстрації в органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Згідно з Додатком Б «Терміни та визначення понять ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» нежитлове приміщення - приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду. Є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин.

Отже, єдиний майновий комплекс і нежитлове приміщення - це не тотожні поняття.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України «Про впорядкування відносин, пов'язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 17.04.2012 № 595/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.04.2012 за № 590/20903, затверджено форми заяв (запитів) у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, що подаються заявником у паперовій формі.

У заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) в графі «тип об'єкта» передбачено нежитлове приміщення.

Як вбачається із документів, які подавалися для проведення державної реєстрації представником заявника (Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернофарм») Рижиком Р.Г. рішенням Господарського суду Тернопільської області від 01.06.2011 справа №15/36/5022-697/2011 визнано право власності на нежитлове приміщення.

При цьому, представником заявника подано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності па єдиний майновий комплекс).

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за у мови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно не має права трактувати рішення судів.

Колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що згідно ч. 2 ст. 9 Закону державний реєстратор прав на нерухоме майно Дуднік О.С. встановила невідповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства та 12.05.2015 прийняла рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №21215599 на підставі п.4 ч.І ст. 24 Закону № 1952-IV.

Колегія суддів зазначає, що вказане рішення від 12.05.2015 р. № 21215599 відповідає вимогам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та нормативно-правовим актам, прийнятим відповідно до нього.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які спростовують правову позицію суду першої інстанції.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, оскільки вирішуючи даний публічно-правовий спір, не вірно встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 196, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області задовольнити, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року у справі №819/1534/15 скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя А.М.Ліщинський

Судді О.І.Довга

І.І.Запотічний