Справа: № 826/7262/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П. Суддя-доповідач: Шурко О.І.
Іменем України
26 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
при секретарі Дуденкові О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Славутської міської ради Хмельницької області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом Славутської міської ради Хмельницької області до Кабінету Міністрів України, за участю третіх осіб: Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Нікопольська міська рада Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії, -
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позовних вимог.
Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, у зв'язку з невжиттям (бездіяльністю), на думку позивача, заходів на визначення напрямків, умов та порядку надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження у 2014 році для унеможливлення звуження (обмеження) прав та інтересів територіальної громади міста Славута Хмельницької області, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що в даному випадку відсутня бездіяльність Кабінету Міністрів України, так як зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.2012р. № 91 в частині розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження відповідно до видатків на вказані цілі, які передбачались на 2014 рік, не були внесені в зв'язку з тим, що головний розробник відкликав проект постанови.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Так, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.113 Конституції України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), ст. 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, діяльність якого, зокрема, спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», п. 1 ст. 116 Конституції України до основних його завдань відноситься, зокрема, забезпечення виконання Конституції та законів України, актів Президента України.
У відповідності до абз. 4 п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» діяльність Кабінету Міністрів України спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання Конституції та законів України, актів Президента України, а також Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, вирішення питань державного управління, зокрема, у сфері праці.
Таким чином, Кабінет Міністрів України видає свої акти на виконання Конституції та законів України, актів Президента України.
Дане твердження підкріплюється нормою ст. 41 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», відповідно до якої Кабінет Міністрів України спрямовує свою діяльність на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України.
Статтею 117 Конституції України, яка кореспондує зі статтею 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції України та цього Закону затверджує Регламент Кабінету Міністрів України, який визначає порядок проведення засідань Кабінету Міністрів України, підготовки та прийняття рішень, інші процедурні питання його діяльності.
Частиною першою параграфу 32 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950, визначено, що проекти актів Кабінету Міністрів України готуються на основі та на виконання Конституції і законів України.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 2,3 ст. 51 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), місцевими державними адміністраціями.
Відповідно до п. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України. Розподіл додаткових дотацій між місцевими бюджетами здійснюється на підставі критеріїв, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 53 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону.
Проте Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 № 91, в 2014 році діяв в редакції 11.12.2013.
Потрібно врахувати, що згідно з п. 48 у. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Додатком 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» Міністерством передбачено субвенцію державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Міністерством регіонального розвитку (далі по тексту Міністерство) визначено головним розпорядником цієї субвенції.
Міністерством у лютому 2014 року підготовлено проект відповідної постанови Кабінету Міністрів України з метою розподілу коштів, передбачених державним бюджетом, між спеціальними фондами місцевих бюджетів на 2014 рік. Розрахунки щодо розподілу субвенції між спеціальними фондами місцевих бюджетів здійснено на основі показників, наданих Мінпаливенерго і відповідними обласними державними адміністраціями.
Проект погоджено без зауважень із зацікавленими центральними органами виконавчої влади та листом від 22.04.2015р. №12/20-19-834 надіслано на розгляд Кабінету Міністрів України.
Листом Кабінету Міністрів України від 05.05.2014р. №5608/0/2-14 вказаний проект постанови повернуто Міністерством для перепогодження його з новопризначеним керівником Міністерства внутрішніх справ України. Відповідно до вказаного доручення Міністерством перепогоджено зазначений проект з Міністром внутрішніх справ Аваковим А.Б. та листом від 26.05.2014р. № 12/20-19-1087 надіслано на розгляд Кабінету Міністрів України відповідно до регламентних вимог.
Вказаний проект постанови розглянуто на засіданні Урядового комітету соціально-економічного розвитку та з питань міжнародного співробітництва 06.06.2014р., але повернуто Міністерству для перегляду напрямів та умов фінансування та доопрацювання його з відповідальними виконавцями (лист від 18.06.2014р.№.7717/0/2-14).
На виконання цього доручення Міністерством 27.06.2014р. разом з Мінфіном, Мінсоцполітики, Міністерством охорони здоров'я, ДСНС та ДП «НАЕК «Енергоатом» проведено нараду з питань доцільності перегляду напрямів та порядку надання субвенції. На вказаній нараді прийнято спільне рішення щодо недоцільності перегляду напрямів та умов її надання. За результатами наради узгоджений проект постанови, який листом від 03.07.2014р. №12/20-19-1414 надіслано на розгляд Кабміну.
Окрім того, Міністерство листом від 07.08.2014р. №12/20-19-1727 звернулося до Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В.Б. Гройсмана з проханням сприяти у прийнятті Кабміном рішення щодо подальшого розгляду постанови.
Разом з тим, відповідно до плану роботи Колегії Рахункової палати на 2014 рік з 25.06.2014р. по 11.07.2014р. в Міністерстві тривав аудит ефективності використання субвенції, обґрунтованості планування, дотримання Порядку і умов їх надання у 2012-2013 роках та І півріччі 2014 року. Рахунковою палатою України надано пропозиції до вказаного Порядку у частині визначення першочерговими напрямами фінансування будівництво та ремонт захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) та закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду, у зв'язку з чим проект постанови відкликаний з Кабінету Міністрів України. Після узгодження постанови з Рахунковою палатою України Міністерством підготовлено доопрацьований проект постанови та 07.10.2014 року листом № 12/20-19-2181 знову надано на розгляд Кабміну.
Вказаний проект 26.10.2014р. схвалено на засіданні Урядового комітету з питань соціально-економічного розвитку та з питань міжнародного співробітництва та 30.10.2014р. розглянуто на засіданні Кабінету Міністрів України.
Однак, відповідно до пп. 10 п. 3 протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. рішення про прийняття постанови відкладено, та Міністерству разом з Мінфіном доручено доопрацювати цей проект постанови з відповідними облдержадміністраціями в частині уточнення напрямів надання соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження (доручення від 11.11.2014р. №15239/0/2-14 та від 18.11.2014р. №1574/0/2-14).
02.12.2014 року Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України до Кабінету Міністрів України за вих. № 12/20-19-2662 направлено листа, в якому було зазначено, що «Міністерство вважає недоцільним прийняття в 2014 році проекту постанови та просить зняти з контролю у Кабінеті Міністрів України доручення від 18.11.2014 № 15747/0/2-14».
27.12.2014 року Кабінет Міністрів України повідомив листом №42401/2/1-14 Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України про зняття з контролю виконання завдання щодо доопрацювання проекту Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження».
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що в даному випадку відсутня бездіяльність Кабінету Міністрів України, адже зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.2012р. № 91 в частині розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження відповідно до видатків на вказані цілі, які передбачались на 2014 рік не були внесені в зв'язку з тим, що головний розробник відкликав проект постанови.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Отже, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Славутської міської ради Хмельницької області - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий:
Судді:
Головуючий суддя Шурко О.І.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.