Ухвала від 01.03.2012 по справі 2а-623/12/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"01" березня 2012 р. справа № 2a-623/12/0970

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій Головного управління юстиції в Івано-Франківській області по відмові в межах виконавчого провадження у направленні до суду клопотань та зобов'язання вчинити дії по їх направленню, -

ВСТАНОВИВ:

28.02.2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій Головного управління юстиції в Івано-Франківській області по відмові в межах виконавчого провадження у направленні до суду клопотань та зобов'язання вчинити дії по їх направленню.

Позов мотивований тим, що за наслідками розгляду адміністративної справи Івано-Франківським міським судом по справі №2а-219/2007 р. видано виконавчий лист про зобов'язання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради заключити з управлінням культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації охоронний договір на будинок-пам'ятку по вул. Вірменська, 1 в м. Івано-Франківську. Головне управління юстиції в Івано-Франківській області, в структурі якого є орган державної виконавчої служби, проводило примусове виконання вказаного рішення суду виконавчим провадженням №4062809. У зв'язку із невиконанням боржником рішення суду, в межах даного виконавчого провадження, державний виконавець скеровував до Івано-Франківського міського суду відповідне клопотання від 29.02.2008 року за №05-12/678 та лист від 17.06.2008 року за №05-12/2363. На думку позивача, дані клопотання і лист державний виконавець протиправно не скеровував для розгляду в міський суд, та просить у зв'язку із цим визнати дії відповідача протиправними і зобов'язати його, як орган виконавчої служби, направити зазначені документи в Івано-Франківський міський суд для розгляду їх по суті.

Розглянувши адміністративний позов, дослідивши долучені до нього письмові документи і матеріали, суд, вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у адміністративній справі окружним адміністративним судом, виходить із наступних правових позицій.

Із змісту позовних вимог вбачається, що позивач оскаржує дії відповідача в межах виконавчого провадження №4062809, яке здійснювалось за рішенням суду, прийнятого Івано-Франківським міським судом (місцевим загальними судом) як адміністративним судом, відповідачем і боржником по якому є орган місцевого самоврядування. Таке рішення суду прийнято у справі за підсудністю, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Аналіз даної норми Закону вказує на те, що до судів адміністративної юрисдикції можуть оскаржуватися і рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, якщо спеціальним законом не встановлено інший порядок їх судового оскарження.

В даному випадку суд звертає увагу на те, що з 04.11.2010 року прийнятий в новій редакції Закон України ''Про виконавче провадження'', положеннями якого з 09.03.2011 року визначено спеціальний порядок і процедура оскарження рішень, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення.

За змістом вимог частини 4 статті 82 вказаного Закону рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Беручи до уваги наведене, норми коментованого Закону розширює і визначає компетенцію (юрисдикцію) місцевих загальних судів щодо розгляду і вирішення скарг (позовів) учасників виконавчого процесу.

Закон України ''Про виконавче провадження''(в редакції від 12.05.2011 року) прийнятий після введення в дію положень частини 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України. А тому, із урахуванням дії його норм як спеціальних по відношенню до інших нормативно правових актів, суд вважає за необхідне для вирішення питання про підсудність позовних вимог застосувати положення частини 4 статті 82 Закону України ''Про виконавче провадження''.

Крім того, 17.11.2011 року статтю 181 Кодексу адміністративного судочинства України доповнено частиною 6, згідно змісту якої адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.

Частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Таким чином, виходячи з даних положень норм Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України ''Про виконавче провадження'', якими встановлено спеціальний порядок оскарження рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень, прийнятих у справах за підсудністю, передбаченою пунктом 1 частини першої статті 18 коментованого Кодексу, суд приходить до висновку про те, що даний позов, не підсудний окружному адміністративному суду, а повинен розглядатися і вирішуватися судом, який видав виконавчий лист, по якому відкрито виконавче провадження №4062809, та в межах якого оскаржуються дії органу державної виконавчої служби.

Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

На підставі наведеного, керуючись пунктом 6 частини 3 статті 108, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій Головного управління юстиції в Івано-Франківській області по відмові в межах виконавчого провадження №4062809 у направленні до суду клопотань та зобов'язання вчинити дії по їх направленню, - повернути позивачу з усіма доданими документами.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Чуприна О.В.