ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду
"05" березня 2012 р. Справа № 2a-654/12/0970
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, Об'єднання перевізників населення «Ееспрес-таксі»до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, Об'єднання перевізників населення “Ееспрес-таксі” звернулися до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для залишення її без розгляду.
Питання дотримання строків звернення до адміністративного суду з'ясовуєтсья судом на стадії відкриття провадження в адміністративній справі та вирішується згідно з вимогами статті 100 КАС України (лист ВАС України від 06.10.2011 року №1678/11/13-11).
Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Частиною 1 ст. 102 КАС України передбачено, що за клопотанням особи, яка бере участь у справі пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений. Тобто для поновлення встановленого законом процесуального строку суд має встановити поважність причини його пропущення.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
При вирішені питання про відкриття провадження в адміністративній справі, судом встановлено, що позивачами пропущено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.
Як встановлено судом, Об'єднання перевізників населення “Експрес-таксі” 01.12.2011 року зверталося до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Територіального управління ГДІ в Івано-Франківській області про визнання незаконними дій відповідачів щодо відмови у погодженні паспортів регулярних спеціальних перевезень за маршрутами “Надвірна - Івано-Франківськ”, зобов'язання відповідачів погодити паспорти регулярних спеціальних перевезень за маршрутами “Надвірна -Івано-Франківськ” членам-перевізникам Об'єднання перевізників населення “Експрес-таксі”. З адміністративного позову від 28.11.2011 року вбачається, що голові Об'єднання перевізників населення “Експрес-таксі” ОСОБА_6 було відомо про рішення Комісії від 10.08.2011 року. Однак, у зв'язку з повторною неявкою представника позивача в судове засідання, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2011 року, позовну заяву було залишено без розгляду.
Враховуючи вищенаведене, суд не приймає до уваги посилання позивачів, одним із яких є Об'єднання перевізників населення “Експрес-таксі”, на ту обставину, що їм стало відомо про порушення їх прав та інтересів лише в листопаді 2011 року, після звернення в прокуратуру, оскільки позивачами не наведено та не підтверджено письмовими доказами вагомих підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, Об'єднання перевізників населення “Ееспрес-таксі”до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - слід залишити без розгляду.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, Об'єднання перевізників населення «Ееспрес-таксі»до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Микитюк Р.В.