Постанова від 27.08.2010 по справі 3-582/10

Краснопільський районний суд Сумської області

смт. Краснопілля, вул. Вокзальная, 18, 42400, (05459) 7-13-09

Справа № 3-582/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2010 року смт. Краснопілля

Суддя Краснопільського районного суду Сумської області Косар А.І., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності,

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,

громадянина України, мешкаючого по вулиці Грабовського, 1/1 в

смт. Краснопілля Сумської області, працюючого на посаді старшого

інспектора з режиму секретності Краснопільського РВ УМВС України в

Сумській області

права у відповідності до ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України роз'яснено

за ч. 2 ст. 212-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

11.08.2010 р. до суду надійшов протокол № 24/29 про адміністративне правопорушення, складений 10.08.2010 року провідним спеціалістом сектору охорони державної таємниці УСБУ в Сумській області підполковником ОСОБА_2 про те, що Комісія Управління Служби безпеки України в Сумській області на підставі припису №14221 від 21.07.2010 року, 04 серпня здійснила тематичну перевірку стану охорони державної таємниці у Краснопільському районному відділі ГУМВС України в Сумській області, в результаті якої встановлені грубі порушення в сфері охорони державної таємниці з боку ОСОБА_1, працюючого на посаді старшого інспектора з режиму секретності Краснопільського РВ УМВС України в Сумській області.

Так, попередня перевірка стану охорони державної таємниці у Краснопільському РВ ГУМВС області проводилася комісією УСБУ в Сумській області в вересні 2009 року (комплексна перевірка, акт № 18155 від 08.09.2009 року). Згідно висновків комісії стан заходів з охорони державної таємниці у Краснопільському РВ ГУМВС України в Сумській області було визнано таким, що не відповідає вимогам законодавства. В акті також були викладені недоліки та визначені терміни їх усунення (один місяць з моменту отримання акту).

Про усунення недоліків керівництвом районного відділу орган СБ України, що проводив перевірку, письмово проінформовано тільки через чотири місяці у лютому 2010 року за вих. №11ДСК від 02.02.10 (наш вх. №1189 від 13.02.2010 року). Згідно з отриманою інформацією вбачалося, що керівництвом та РСО відділу виявлені недоліки усунені у повному обсязі.

В той же час, поточною перевіркою встановлено, що інформація, викладена у листі, не відповідає дійсності. Комісією в ході перевірки встановлені чисельні порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці при веденні таємного діловодства, які не усунені з часу попередньої перевірки.

В ході перевірки комісією додатково виявлені грубі порушення, а в окремих випадках пряме невиконання законодавчих та нормативних актів в сфері охорони державної таємниці, які в першу чергу обумовлені неналежним виконанням відповідальними посадовими особами вимог чинного законодавства, а саме:

Діяльність, пов'язана з державною таємницею, Краснопільським РВ здійснюється на підставі спеціального дозволу № СМ2 2009-043, наданого Управлінням СБ України в Сумській області у порядку, передбаченому ст.20 Закону України "Про державну таємницю" (далі - Закон) та розділом 2 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року № 1561-12 (далі - Порядок-1561), терміном дії до 30 серпня 2010 року.

В той же час, заявка на продовження терміну дії спеціального дозволу, яка повинна надсилатись у термін не менше чім за 30 діб до дати закінчення дозволу, на момент перевірки не підготовлена, до органу СБ України не направлена.

Номенклатура справ на 2010 рік №94ДСК від 30.12.09, в неї внесено 13 справ, на 2009 рік номенклатура справ комісії не пред'явлена. В порушення п.312, номенклатура справ на 2010 рік з експертною комісією відділу не погоджена. Згідно записів в номенклатурі в 2010 році крім справ №№1, 2 та 3 інші справи до теперішнього часу не заводились. В номенклатурах попередніх років підсумкові записи про кількість передбачених, заведених та закритих в кінці року справ не зроблено.

В журналі обліку вхідних документів, інв.№ 28ДСК (ведеться з 2008 року), за 2008 рік із зареєстрованих 124 МНСІ відсутні інформація про місцезнаходження майже половини документів, за 2009 рік із 116 МНСІ вказано місцезнаходження лише по 4 документах, по інших інформація відсутня. Також в сейфі працівника РСО окремо знаходяться вх.№№ 11т, 22т, 29т, 39т, 45т, 48т, 50т та інші МНСІ, які, в порушення п.п.394-399 Порядку-1561, в ході проведення річної звірки наявності секретних документів, до справ не долучені. Додатки до вхідних №№ 29т та 39т -2009 року на облік по журналу обліку зброшурованих матеріалів до теперішнього часу не поставлені, а додатки до вх.№ 45т (картки ІПК-А №№221т, 222т, 223т та 224т, всього 4 шт.), комісії взагалі не пред'явлено.

По журналу обліку підготовлених документів (Інв№32ДСК) за 2009 рік відсутня інформація про місцезнаходження більшості МНСІ (№№ 45т-48т, 53т-63т, 74т-76т, 94т-99т та інші). В сейфі працівника РСО на момент перевірки зберігаються підг.№№ 217т, 333т, 479т, 519т, 618т та інші, які після річної звірки наявності МНСІ до справ також не долучені.

Річна перевірка наявності таємних документів за 2009 рік проводилась лише в березні 2010 року, по результатах чого підготовлено акт звірки від 10.03.10 №110т. По результатах квартальної перевірки МНСІ за 1 квартал 2010 року складено акт від 23.04.10 № 36ДСК. В той же час, виявлені грубі порушення ведення таємного діловодства свідчать про формальний підхід до проведення річної та квартальних перевірок з боку працівника РСО та членів комісії Краснопільського райвідділу з перевірки наявності МНСІ. Пакетно-контрольний журнал, зареєстрований як інв.№ 27ДСК з 2007 року, комісії також не пред'явлений.

Зброшуровані матеріали реєструються по журналу інв.№ 15т. Оформлення зброшурованих матеріалів, що виготовлені не типографським способом, ведеться з порушеннями, дані МНСІ не прошиті та не скріплені відповідною печаткою, про що відмічалось і попередньою перевіркою, недолік не усунено. Місце знаходження зброшурованого інв.№9цт-2010 року «методичні рекомендації про порядок використання резидентів» в ході роботи комісії не встановлено.

З урахуванням незадовільного стану ведення реєстрації МНСІ, який не дозволяє здійснити контроль наявності секретних документів фактів, подальша перевірка наявності таємних документів та ведення таємного діловодства не проводилась. Комісією органу СБ України по фактах відсутності таємних документів ініційовано проведення Краснопільським РВ службового розслідування з метою встановлення їх місцезнаходження, проведення повної звірки наявності та МНСІ та приведення секретного діловодства у відповідність нормативним документам в сфері охорони державної таємниці. Службове розслідування призначене наказом начальника Краснопільського РВ ГУМВС України в Сумській області від 04.08.2010 року № 151.

Стан ведення таємного діловодства у Краснопільському РВ ГУМВС України в Сумській області не відповідає вимогам нормативних документів в цій сфері. Виявлені порушення можуть призвести до втрати матеріальних носіїв секретної інформації.

В ході перевірки також виявлені інші порушення, які більш детально висвітлені в акті комплексної перевірки від 06.08.2010 року № 15766.

Згідно з висновками комісії:

Стан охорони державної таємниці у Краснопільському РВ ГУМВС України в Сумській області не відповідає вимогам законодавства про державну таємницю. Секретне діловодство ведеться з грубими порушеннями законодавчих та нормативних документів у сфері охорони державної таємниці. Рекомендації органу СБ України, викладені в акті попередньої перевірки, в порушення ст.37 Закону України «Про державну таємницю», не виконані, що підпадає під дію п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП.

Основною причиною такого стану є невиконання в повному обсязі старшим інспектором з режиму секретності Краснопільського РВ ГУМВС області старшим лейтенантом міліції ОСОБА_1 своїх обов'язків та функцій працівника РСО, які викладено в статті 21 Закону України “Про державну таємницю”, що може призвести до розголошення таємних відомостей, чи втрати матеріальних носіїв секретної інформації і підпадає під дію п. 6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.

Вище викладене вказує, що робота по забезпеченню охорони державної таємниці у Краснопільському районному відділі ГУМВС України в Сумській області, ведеться з грубими порушеннями законодавчих та нормативних актів в сфері охорони державної таємниці. При роботі вказаного підрозділу міліції старший інспектор з режиму секретності старший лейтенант міліції ОСОБА_1, в порушення статей 21 Закону України “Про державну таємницю”, не виконує в повному обсязі своїх обов'язків та функцій РСО та не вживає заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, таємне діловодство веде з грубими порушеннями нормативних документів, що може призвести до втрати таємних документів, в порушення ст. 37 Закону не виконує рекомендації органу СБ України, викладені в акті попередньої перевірки.

Згідно статті 39 Закону «Про державну таємницю», за невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, незабезпечення контролю за охороною держтаємниці, невиконання рекомендацій органу СБ України, викладених в актах офіційних перевірок, старший інспектор з режиму секретності Краснопільського РВ ГУМВС України в Сумській області старший лейтенант міліції ОСОБА_1, як працівник РСО та посадова особа, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності до п. 6 ч.1 ст.212-2 КУпАП. В той же час, в зв'язку з тим що вказана посадова особа 10.09.2009 року притягувалась до адміністративної відповідальності по п.п. 4 та 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу, повторно протягом року вчинив правопорушення за вищевказаною статтею КУпАП, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.212-2 КУпАП.

При розгляді справи в суді ОСОБА_1 свою вину визнав та пояснив, що даний факт мав місце. Однією із причин такого становища ведення таємного діловодства в райвідділі є його недисциплінованість, на день розгляду справи у суді більшу часнику виявлених недоліків СБУ ним усунуто, зобов'язався виявлені недоліки привести у відповідність діючого законодавства у сфері охорони державної таємниці.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, враховуючи особу правопорушника, суд дійшов висновку про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 212-2 КУпАП у виді штрафу.

Керуючись ст.ст. 252, 283 - 285 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, що вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212-2 КУпАП, піддати адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 85 гривень зі сплатою в прибуток держави.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.

Суддя А. І. Косар